אביתר מתניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אביתר מתניה
אין תמונה חופשית
לידה 11 ביוני 1966 (בן 53)
כ"ג בסיוון תשכ"ו
ישראלישראל חיפה
השכלה האוניברסיטה העברית בירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקידים בשירות

ראש מערך הסייבר הלאומי

ראש מטה הסייבר הלאומי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אביתר מתניה (נולד ב-11 ביוני 1966) הקים וכיהן כראש מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה, מינואר 2012[1] והחל מפברואר 2015 החל מתניה לשמש כראש מערך הסייבר הלאומי, הכולל את הרשות הלאומית להגנת הסייבר ואת מטה הסייבר הלאומי עד ינואר 2018.[2] מתניה מכהן כפרופסור בבית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים וכראש התוכנית ללימודי ביטחון וכחבר במרכז הבינתחומי למחקר סייבר ע"ש בלווטניק[3] באוניברסיטת ת"א, וכן כפרופסור נלווה בבית הספר לממשל באוניברסיטת אוקספורד[4].

מתניה מייעץ בתחום הסייבר למגזר הציבורי והפרטי בהיבטי הגנה, מדיניות, אסטרטגיה לאומית ובינ"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביתר מתניה נולד בשנת 1966, בן לנעמי ואליהו מתניה. בהיותו בן 7 נהרג אחיו, אהוד, במלחמת יום הכיפורים, ולימים מתניה כתב על כך ספר שמספר על השכול מנקודת מבטו של ילד.[5] מתניה הוא בוגר בית הספר הריאלי העברי בחיפה בשנת 1984 (מחזור ס"ה).

מתניה מתגורר ביישוב שוהם, נישא ב-1992 למאיה ולהם חמישה ילדים.

השכלה ופעילות אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתניה הוא בוגר תוכנית תלפיות, בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה מהאוניברסיטה העברית, תואר שני במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית בתחום שיפוט וקבלת החלטות.

שימש מרצה באוניברסיטה העברית בתחומי אסטרטגיה, פסיכולוגיה, קבלת החלטות וביטחון לאומי. לצד זאת שימש כעמית מטעם מפא"ת בסדנת תל אביב למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב וכן פרסם מגוון מאמרים בתחומי הביטחון הלאומי, המודיעין והסייבר.

מתניה מכהן כפרופסור בבית הספר למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים וכראש התוכנית ללימודי ביטחון וכחבר במרכז הבינתחומי למחקר סייבר ע"ש בלווטניק[3] באוניברסיטת ת"א, וכן כפרופסור נלווה בבית הספר לממשל ע"ש בלווטניק באוניברסיטת אוקספורד[4].

תפקידים מקצועיים ופעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתניה הוא ההוגה והיוזם של תוכנית חבצלות של אגף המודיעין ומיוזמי תוכנית נחשון ליצירת פוטנציאל לעתודה מובילה למדינת ישראל.

לפני מינויו לראש מטה הסייבר הלאומי עמד כעשור בראש תחום תלפיות ופסגות במפא"ת (המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות) שבמשרד הביטחון. במסגרת זו מנוהלות תוכניות המצוינות הצבאיות-אקדמיות תלפיות ופסגות.

ראש מטה הסייבר הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2011 מונה מתניה להקים את מטה הסייבר הלאומי ולשמש כראש המטה הראשון, והחל את תפקידו ב-1 בינואר 2012.

במסגרת עיסוקו כראש המטה היה ממונה על ייעוץ לממשלה בנושא מדיניות סייבר לאומית וקידום יישומה. בין היתר היה אמון על קידום התשתיות הלאומיות בתחום הסייבר, קידום הגנת הסייבר של מדינת ישראל, עידוד התעשייה, קידום מחקר ופיתוח בתחום הסייבר, גיבוש אסטרטגיה לפיתוח ההון האנושי בסייבר וקידום יישומה ועוד.

ראש מערך הסייבר הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2015 ממשלת ישראל קיבלה את החלטת הממשלה מס' 2444, בדבר "קידום ההיערכות הלאומית להגנת מרחב הסייבר",[6] במסגרתה אימצה את המלצתו של מתניה בדבר אסטרטגית ההגנה הלאומית של מדינת ישראל והקמת גוף ייעודי להגנה על המגזר האזרחי במרחב הסייבר, הרשות הלאומית להגנת הסייבר. עם קבלת החלטת ממשלה זו, החל מתניה לשמש אף כראש מערך הסייבר הלאומי, הכולל את הרשות הלאומית להגנת הסייבר ואת מטה הסייבר הלאומי כשתי יחידות סמך עצמאיות למשרד ראש הממשלה. במסגרת כך, היה מופקד כראש המערך על אישור תוכניות העבודה של הרשות.

בהמשך להמלצתו של מתניה, קיבלה ממשלת ישראל בדצמבר 2017 את החלטה 3270 בדבר "איחוד יחידות מערך הסייבר הלאומי",[7] ולפיה אוחדו מטה הסייבר והרשות הלאומית להגנת הסייבר לכדי יחידת סמך אחת בשם מערך הסייבר הלאומי וחדלו להתקיים כיחידות נפרדות.

מתניה סיים את תפקידו בינואר 2018 והוחלף על ידי יגאל אונא כראש מערך הסייבר הלאומי[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]