אברהם אלישיב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אברהם אלישיב
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 1877 עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1942 (בגיל 65 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה בית הקברות היהודי בהר הזיתים עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה ישיבת ראדין עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות ?–1942 עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים יוסף שלום אלישיב עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב אברהם אלישיב (וכן: אלישוב; בכתיב יידי: עליאשאוו; תרל"ז, 1877 בערך[1] - ד' בחשוון תש"ג, אוקטובר 1942) היה רבה של הומל שבבלארוס, ולאחר עלייתו לארץ ישראל מייסד ורב "תפארת בחורים" בירושלים. אביו של הרב יוסף שלום אלישיב.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשאולאי, ליטא, בשם אברהם לוינסון[2], בנם של חנה ורבי משה לוינסון מהעיר אראן ("ר' משה אראנר") שנודע בצדיקותו. בצעירותו למד בישיבת ראדין הסמוכה לאראן, אצל החפץ חיים. כמו כן נחשב תלמידו של המגיד הרב אליקום גצל לויטן.

בשנת תרנ"ג (1893) נשא את חיה מושא, בתו של המקובל הרב שלמה אלישיב. בשנת תרנ"ז (1897) הדפיס את ספרו "ביכורי אברהם". בראש חודש ניסן תר"ע (1910), שבע עשרה שנה לאחר נישואיהם, נולד בנם היחיד יוסף שלום[3].

בתקופת מלחמת העולם הראשונה עבר עם משפחתו ועם חותנו משאוול להומל. כיהן כרב העיר, ועל שמה כונה "דער האמלער רב" ("הרב של הומל")[4]. בשנת תרע"ד (1914) הוציא את הספר "הלכות בית הכנסת ובית המדרש".

בשנת תרפ"ד (1924), עלה עם משפחתו ועם חותנו לארץ ישראל והמשפחה התגוררה בשכונת מאה שערים בירושלים. לצורך העלייה שינה את שם משפחתו מלוינסון לאלישיב, כשם חותנו. שינוי השם נעשה בעצת החפץ חיים, ולשם השגת הסרטיפיקט נעזרה המשפחה ברב קוק. בשנת תרפ"ה (1925) הוציא כרך נוסף בספרו "ביכורי אברהם".

הרב אלישיב ייסד את חברת "תפארת בחורים", עבור צעירים ירושלמים שעבדו לפרנסתם. היה מוסר להם שיעורי תורה יומיים וכן שיעורים ודרשות מדי שבת. עסק בהוצאת ספריו של חותנו "לשם שבו ואחלמה".

נקבר בבית הקברות הר הזיתים, לצד חמיו. בנו, הרב יוסף שלום אלישיב, מונה כממלא מקומו ב"תפארת בחורים".

אחותו דינה הייתה אשת הרב ניסן בן ציון שמושקוביץ, שכיהן כרב בכמה קהילות בליטא ולאחר עלייתו לארץ ישראל בשנת תרצ"ה שימש רב בחיפה. בנם הוא הרב מנחם מאיר ציוני, אב"ד בתל אביב (אביו של הרב פרץ ציוני, רבה של עפולה).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ירחון "תבונה", חשוון תש"ג: "והוא כבן שישים וחמש שנים במותו".
  2. ^ יש אומרים ששם משפחתו היה פופקא. השקדן, עמ' 19.
  3. ^ לפי גרסה אחרת, הוא נישא בשנת תרנ"ט, 1899. ולפי זה בנם יוסף שלום נולד לאחר אחת עשרה שנות נישואים. כמו כן, לפי זה הוא חיבר את ספרו "ביכורי אברהם" לפני נישואיו. - אתר "תולדות ושורשים".
  4. ^ מודעה שבה מופיע הרב בשם "הרב מהאמלע".