אברהם סוסקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אברהם סוסקין
אברהם סוסקין, צילום הצריף באום ג'וני

אברהם סוֹסְקין (28 בנובמבר 188128 באוגוסט 1963) היה צלם עברי אשר תיעד את הקמת היישוב היהודי בארץ ישראל.

סוסקין נודע בתור "הצלם של תל אביב", וכמי שצילם את האירוע ההיסטורי של הגרלת המגרשים לאחוזת בית ב-11 באפריל 1909, כשהנוף התל אביבי לא היה אלא רצועת ים ודיונות של חול. בנוסף, זכה לתעד את ראשי הציונות ברגעים המכריעים של תקומת מדינת ישראל. רוב תצלומיו הם תצלומים מאורגנים המראים את טיב ואופי התקופה הקשה של בניית הארץ.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוסקין נולד ו' בכסלו תרמ"ב ליקותיאל זלמן, סוחר תבואה ולזאלטה רייכלין באורשה שבפלך מוהילב, האימפריה הרוסית (כיום בבלארוס). למד בגימנסיה המלכותית בסמולנסק, עד שגורש ממנה בעקבות פעילותו הציונית. נדד ברחבי רוסיה, וב-1901 התיישב ישיבת קבע בלייפאיה שבלטביה, עסק שם בצילום והיה פעיל בפועלי ציון. עלה לארץ ישראל בשנת 1905 עם חבריו מלייפאיה, התיישב ביפו, ושם פתח חנות ברחוב בוסטרוס (כיום רחוב רזיאל). אחר כך עבר להתגורר ברחוב הרצל 24, והוא פתח את הסטודיו הראשון לצילום בתל אביברחוב ליליינבלום). בשנת תר"ע נשא לאישה את גיטל סוסנוביק.

ארכיון התצלומים שלו הוא אחד המקורות החשובים על ראשיתה של תל אביב, העיר העברית הראשונה, ושל ההתיישבות בארץ ישראל. בשנת 2003 נערכה לו תערוכה רטרוספקטיבית תחת הכותרת "אברהם סוסקין, רטרוספקטיבה: 19051945", בשני מוזיאונים בישראל במקביל – במוזיאון תל אביב לאמנות הוצגו תמונות מתל אביב, ובמוזיאון הישראלי לצילום בתל חי הוצגו תמונות ההתיישבות העובדת.

סוסקין נפטר ב-1963 בתל אביב, ונקבר בבית העלמין קריית שאול בעיר. הותיר אחריו בת, תמר (רעייתו של השופט אליהו מני), ובן, רפאל.

על שמו של סוסקין נקרא רחוב בצהלה.

אלבום תצלומיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אברהם סוסקין, אלבום מראות תל אביב, ברלין: Rotophot A. G., תרפ"ו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]