אברהם צרפתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אברהם צרפתיאנגלית: Abraham Serfaty; בערבית: أبراهام سرفاتي; 1926 - 18 בנובמבר 2010), יהודי-מרוקאי, היה פעיל פוליטי, חבר במפלגה הקומוניסטית (קדימה) ואופוזיציונר לחסן השני. בשל מלחמתו נגד הקולוניאליזם ובעד הדמוקרטיה במרוקו היה נתון במאסר במשך 17 שנה, והוגלה ל-8 שנים ממרוקו.

צרפתי נולד בקזבלנקה שבמרוקו ובשנת 1949 הוסמך כמהנדס מכרות בפריז. את דרכו הפוליטית החל יחד עם צעירים מרוקנים אשר הקימו ב-1944 מפלגה קומוניסטית/שמאלנית שחרתה על דגלה להביא לשחרור מרוקו מעול הצרפתים. ב-1950 הקים מפלגה בשם "קול הדמוקרטיה". בשנים 1957 עד 1960 עבד בשביל משרד הכלכלה ותמך במדיניות של עצמאות כלכלית. בשנים 1960 עד 1968 הוא עמד בראש משרד ממשלתי לזרחה, אך התפטר מתוך הזדהות עם פועלים שובתים. בשנת 1970 הוא עזב את המפלגה הקומוניסטית והקים עם חבריו את מפלגת "אלא אלאימאם" (קדימה). בשנת 1972 הוא נעצר ועונה בפעם הראשונה, אך שוחרר לאחר לחץ ציבורי רחב. עם חברו עבד אללטיף זרואל הוא ירד למחתרת. שם הוא פגש במי שתהיה לאשתו, כריסטין דור, שעזרה לשניהם. באוגוסט 1974 מצאו אותם, ושוב עברו עינויים. זרואל נפטר כתוצאה מכך. בהמשך נשפט למאסר עולם, והיה אסיר במשך 17 שנה. בספטמבר 1991 נשללה ממנו אזרחותו המרוקנית והוא יצא לגלות בצרפת יחד עם אשתו, שם הרצה באוניברסיטאות פריז על "זהות הדמוקרטיה במדינות ערב".

צרפתי היה אנטי-ציוני, לא התעניין באזרחות ישראלית, התנגד לחוק השבות ותמך בהקמת מדינה פלסטינית.

8 שנים אחרי שיצא לגלות וחודשיים אחרי מות המלך חסן השני ובעקבות שינויים פוליטיים במרוקו ובלחץ של ארגוני זכויות אדם ובעקבות צו מיוחד של המלך, חזר צרפתי בספטמבר 2000 למרוקו וקיבל חזרה את דרכונו ואת כל זכויותיו.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.