אג'קס (נגמ"ש)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אג'קס
AJAX, the Future Armoured Fighting Vehicle for the British Army MOD 45159445.jpg
נגמ"ש הלחימה אג'קס.
מידע כללי
סוג משפחת נגמ"שים
מדינה מייצרת הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
משתמשים עיקריים הצבא הבריטיהצבא הבריטי הצבא הבריטי
שנת ייצור 2013
דגם קודם רכב סיור קרבי (זחלי) (CRV)
מידע טכני
אורך 7.62 מטר
רוחב 3.35 מטר
גובה 3.00 מטר
משקל 38 טון
מהירות 70 קמ"ש (כביש)
טווח פעולה כ-500 ק"מ
מנוע בנזין, 816 כוח סוס
צוות 3 בנוסף לעד 4 לוחמים
מערכות נשק
חימוש עיקרי תותח 40 מ"מ (CT40)
חימוש משני מקלע בקליבר 7.62 מ"מ מדגם L94A1

אג'קסאנגלית: Ajax) היא משפחת נגמ"שים תוצרת ג'נרל דיינמיקס שפותחו עבור הצבא הבריטי במהלך שנות ה-2000, והחלו להיקלט בכוחות השריון הבריטים בשנת 2020 כמחליף ל-CRV הוותיק.

בדומה למשפחת ה-CRV אותה מחליפה משפחת רכבי האג'קס, הפלטפורמה מתחלקת למספר דגמים המיועדים למגוון משימות ביחידות שונות ברחבי הכוחות הבריטיים. הדגם העיקרי, הקרוי אף הוא אג'קס, הוא נגמ"ש לחימה המצויד בצריח ותותח 40 מ"מ. הדגמים הנוספים במשפחה קרויים כולם על שם דמויות מהמיתולוגיה היוונית המתחילות באות א' וכוללים דגמי חילוץ, סיוע טכני, הנדסה ופיקוד.

למרות שהכלים הראשונים היו מתוכננים להיקלט ב-2017, אחרי עיכובים בפיתוח, ביולי 2020 נגמ"שי האג'קס הראשונים נקלטו ביחידות פרשי המשמר (משמר החיים ורגימנט הכחולים והמלכותיים) של הצבא הבריטי.[1]

דגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אג'קס - נגמ"ש לחימה: האג'קס הוא הדגם הראשי של המשפחה (על שמו גם שם המשפחה כולה), הוא פותח כנגמ"ש לחימה וכולל צריח ותותח אוטומטי 40 מ"מ (C40). הוא קרוי על שם איאס, מגיבורי האיליאדה, והוא מיועד להחליף בתפקידו את ה-FV104 'שימיטר' ממשפחת ה-CRV הוותיקה בתור רכב קרבי משוריין ליחידות שריון קלות או יחידות סיור משוריין.
  • ארס - נגמ"ש סיור וסיוע: דגם סיור וסיוע הקרוי על שם אל המלחמה ארס, הוא פותח כמחליף את ה-FV103 'ספרטן' ממשפחת ה-CRV. דגם הארס הוא למעשה נגמ"ש לניוד ממוגן של צוותים מקצועיים מסוגים שונים ולמגוון שימושים, כולל צוותי הנדסה קרבית, הגנה אווירית וצוותי סיור.[2]
  • אתנה - נגמ"ש פיקוד ושליטה: דגם פיקוד ושליטה הקרוי על שם האלה אתנה, הוא פותח כמחליף את ה-FV105 'סולטן'. האתנה כולל ציוד קשר ובקרה ופותח לשמש מרכז פיקוד נייד וממוגן.
  • אפולו - נגמ"ש טכני: דגם טיפול, חימוש ותחזוקה הקרוי על שם האל אפולו. האפולו כולל מנוף וציוד חילוץ וטיפול ברכבים תקולים או פגועים בשדה.
  • אטלס - נגמ"ש חילוץ: דגם לחילוץ רק"מ בשדה הקרוי על שם אטלס, הוא פותח כמחליף את ה-FV106 'סמסון'. האטלס כולל כף קדמית והוא ערוך לגרור רכבים תקולים או פגועים בשדה.
  • ארגוס - נגמ"ש הנדסי: דגם הנדסה הקרוי על שם הענק המיתולוגי ארגוס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך "‏First Ares armoured vehicles delivered to the army", ‏27 ביולי 2020, אתר הצבא הבריטי Army.gov.uk.
  2. ^ מתוך עמוד אודות האג'קס באתר Military-Today. אוחזר ב-15 באוגוסט 2020.