אגודת הגליל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אגודת הגליל
Main-ar.gif
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון שפרעם עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1981 עריכת הנתון בוויקינתונים
www.gal-soc.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אגודת הגליל - האגודה הערבית הארצית למחקר ושירותי בריאות היא עמותה הפועלת בציבור הערבי ישראלי בתחומים של בריאות הציבור, תברואה, חקלאות, איכות סביבה ותחומים קרובים נוספים.

אגודת הגליל היא הארגון המקצועי-חברתי, הוותיק והראשון שהוקם בחברה הערבית בשנת 1981. האגודה קמה במטרה לשפר את התנאים הבריאותיים והסביבתיים של האוכלוסייה הערבית בישראל ולקדם את יכולת מיצוי הזכויות של האוכלוסייה בתחומים אלו באמצעות מחקרים, פיתוחים טכנולוגיים, פעילות קהילתית וקידום מדיניות ברמה המוניציפלית והארצית.

אגודת הגליל הוקמה על ידי ארבעה רופאים מובילים: ד"ר חאתם כנאענה, ד"ר אנור עאוד, ד"ר שוקרי עטאלה וד"ר רוני מיקיי שרצו וחלמו לקדם את המצב הבריאותי של החברה הערבית. באגודה עובדים אנשי ונשות מקצוע לצד חוקרים/ות בכירים/ות בתחומי המחקר השונים: החברתי והביוטכנולוגי ונחשבת לארגון הגדול ביותר בחברה הערבית.

כגוף מקצועי, בלתי מפלגתי, המוביל בתחומי הבריאות והסביבה מהווה אגודת הגליל כתובת לידע, מידע ושיתופי פעולה עבור מגוון רחב של קהלי יעד – חוקרים, סטודנטים, בתי ספר רשויות מקומיות, ארגוני חברה אזרחית, משרד הבריאות, מוסדות אקדמאיים ומכוני מחקר ועוד.

אגודת הגליל מוכרת בחברה הערבית ובקהילת המחקר כמובילה ומקדמת מחקר מדעי אקדמי בתחומים ביוטכנולוגיים שמטרתם קידום פתרונות לבעיות סביבתיות כמו פסולת שמן זית, טיהור שפכים תעשייתיים, צמחי מרפא, ביו אנרגיה.

תחומי פעילות מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר ופיתוח: האגודה מקדמת את הפעילות המחקרית ממרכז המו"פ האזורי היישומי בשפרעם המצויד במעבדות חדישות ומאויש במיטב החוקרים בתחום. בתקופת עבודת המו"פ הצליחה האגודה להקים שבע חברות סטארט אפ. אחד החברות הללו היא חברת אינזומטיק המפורסמת שכיום הפכה להיות מפעל גדול המעסיק כ-200 עובדים במגדל העמק.

המחקרים פועלים בחסות אקדמית של אוניברסיטת חיפה ובהכרה של משרד המדע החלל והטכנולוגיה ובין מטרותיהם:

  1. פיתוח וקידום מחקרים בעלי אופי אזורי יישומי בתחומי סביבה, בריאות, חקלאות וצמחי מרפא, ביוטכנולוגיה, ביולוגיה מולקולארית ועוד.
  2. שיפור וקידום התנאים הבריאותיים, הכלכליים והחברתיים של האוכלוסייה והאזור באמצעות מחקרים שימושיים לטובת ולרווחת הציבור.
  3. פיתוח טכנולוגיות ותעשיות חדשניות.
  4. בניית שיתוף פעולה עם חוקרים בכירים ממוסדות המחקר השונים בארץ ובעולם ויזום הצעות מחקר משותפות והגשתן למימון קרנות מחקר בישראל ובעולם.
  5. קליטת חוקרים חדשים וקידום ההון האנושי באזור.
  6. הרחבת הקשרים עם גורמים מקומיים כגון רשויות מקומיות, איגודי ערים, תעשיות, ארגונים קהילתיים וחקלאיים ובתי ספר.
  7. העמקת הקשר עם הקהילה על ידי הדרכה ולימוד.

ריכאז – בנק המידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקידום המחקר החברתי אגודת הגליל מובילה את מרכז ריכאז – בנק המידע העוסק במחקר אקדמי חברתי בתחומי החברה, כלכלה, הבריאות והסביבה. איסוף הנתונים נעשה באמצעות סקרים ומחקרי עומק מחקרים שנחשבים ייחודיים ומשמשים לצורך בניית תוכניות התערבות ברמת הפרט והקהילה.

צוות אגודת הגליל פועל עם מגוון רחב של שותפים בהפעלת תוכניות התערבות עם הקהילה לקידום אורח חיים בריא, אבחון ומניעה של מחלות ושיפור התנאים הסביבתיים ביישובים הערבים. ניתן לעיין בפרסומי ריכאז און ליין בקישור הבא: https://web.archive.org/web/20161026140304/http://www.rikaz.org/ar/index.php

היישובים והרשויות המקומיות הערביות בישראל 2014
הפלסטינים בישראל הסקר הסוציו-אקונומי הרביעי 2014 

דווח באנגלית 

Chapter 1-4: Abstract, Introduction, Definitions and Concept, Methodology, Data Quality

Chapter 5-13 Data Table (Demography, Housing, Labor Force, Standards of Living, Education, Media and Culture, Health, Environment, Social Capital-Voting-Identification

האלימות ואופי היחסים המשפחתיים בתוך החברה הפלסטינית בישראל 2013
מדריך לתקציבים רגישי מגדר 2012
מציאות הנשים הערביות בישראל 2012
בריאות הנשים הערביות בישראל 2012
תקציב משרד החינוך והשתתפות נשים ערביות בשוק העבודה בישראל 2012
נשים ערביות בשוק העבודה יישומים אמפיריים והצעות למדיניות 2012
הפלסטינים בישראל 

הסקר הסוציו-אקונומי השלישי 2010

תקציר בעברית

דווח באנגלית וערבית

הנשים הפלסטיניות והאלמנטים של המודרניות והרווחה בתוך המשפחה: ניתוח נתונים סטטיסטיים

פרופ' ח'אולה אבו בקר 

מכללת עמק יזרעאל,

מכללת אלקאסמי 

(בערבית) 2007

השימוש בטכנולוגיות מודרניות בקהילה הערבית בישראל 

ד"ר אסמא גנאים

(בערבית) 2007

המשבר של המודרניות בשוק העבודה בקרב נשים פלסטיניות בישראל 

ד"ר נוהאד עלי, גב. רוסלאנד דעים

(בערבית) 2007

החברה פלסטינית בישראל בראי העשור 

הוכן על ידי צוות ריכאז בנק המידע אגודת הגליל

(בערבית) 2007

הפלסטינים בישראל – הסקר הסוציו-אקונומי 2007 

דווח באנגלית 

תקציר בעברית

פורסם דו"ח בשם "הפלסטינים בישראל 2007" המסתמך על הסקר החברתי הכלכלי השני אשר נערך על ידי ריכאז – בנק המידע ואגודת אלאהאלי. הפרויקט בא במסגרת תוכנית שותפות למען השלום בישראל של האיחוד האירופי.

דו"ח היישובים והשלטון המקומי בקרב הערבים בישראל 2006

(תקציר בעברית)

דו"ח זה מבוסס על סקר מקיף שערך ריכאז בכל היישובים הערביים והתמקד בשלטון המקומי הערבי בישראל. לצד ממצאי הסקר, הדו"ח כולל גם פרק מיוחד המתייחס לקונטקסט ההיסטורי בו נוצרו החברה הערבית והשלטון המקומי הערבי בישראל, וזאת במטרה לזרות אור על הרבה מהממצאים של הסקר. ללא קונטקסט זה היה קשה ביותר להבין את הממצאים, חשיבותם ואת המשמעויות הכרוכות בהם. נוסף לכך, דו"ח זה כולל גם פרק מיוחד על הכפרים הבלתי מוכרים מצד רשויות המדינה ומציג את הממצאים המבוססים על סקר מיוחד שנערך לצד הסקר הכללי המתייחס לשאר היישובים הערביים בישראל. כמו כן, הדו"ח כולל גם דף מיוחד לכל יישוב ערבי בישראל בו מוצגים עיקרי הממצאים של כל יישוב ורשות מקומית בנפרד. במקרים בהם לא הצליח הסקר להגיע למידע מסוים מחברי הדו"ח נעזרו במאגר הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל לאחר בדיקתם ואימותם.

החברה הפלסטינית בישראל במצב חירום

האוכלוסייה הערבית בצפון הארץ במצבי חירום – דו"ח נזקי גוף, רכוש ונפש במלחמת ישראל השנייה בלבנון 2006

הפלסטינים בישראל – הסקר הסוציו-אקונומי 2004

הסקר הסוציו-אקונומי שלפנינו מיוחד לפלסטינים אזרחי מדינת ישראל, והוא נחשב לראשון מסוגו מבחינת היקפו הרחב ומבנהו המדעי. ייחוד זה הופך אותו למקור מידע מיוחד ואינטגרטיבי ובסיס מידע רחב היקף בתחומי חברה וכלכלה, נוסף על תחומי חיים אחרים של הפלסטינים בישראל כגון דמוגרפיה, חינוך, השכלה, תרבות כללית, בריאות, סביבה, תנאי מגורים, שוק העבודה ותעסוקה.

פעילות חינוכית-קהילתית-ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה מפעילה את מרכז אלמייסם לצמחי מרפא לצורך קידום פעילות ההדרכה והחינוך, אלמייסם משמש אתר הדרכה ולימוד בתחום צמחי מרפא לתלמידי בתי הספר. האתר נמצא בכפר כנא על שטח 4 דונמים, בנוסף לחממה המכילה עשרות זנים וסוגים שונים של צמחים אנדמיים לאזור הגליל והארץ בכלל. האתר כולל כיתות לימוד ואולם הצגות. התוכניות כוללות חוקר צעיר, בשביל המדע, אקוטופ, השתלמויות לעובדי הוראה ופרויקטי גמר לסטודנטים.

המרכז לצדק סביבתי וזכויות בריאות - עוסק בקידום הזכויות הבריאותיות של החברה הערבית, ומקדם פרויקטים עם רשויות מקומיות בתחום, האגודה מקדמת נושא שירותי הבריאות תוך כדי שיתוף פעולה עם ארגונים מקומיים וארציים ועבודה מול משרד הבריאות.

חברי הנהלה: נבחרים על ידי האספה הכללית.[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' חוסאם חאיק – חוקר בטכניון. פרופ' אשרף בריק – חוקר בטכניון, ד"ר מבדא נעום – רופא. ד"ר גמאל דקדוקי – פסיכולוג קליני ומנהל יחידת שפי בכפר כנא. ד"ר רוזלנד דעים – מרצה במכללה האקדמית בחיפה. מר ואל עומרי – אח מוסמך ופעיל חברתי. ד"ר ריממא דעאס – חוקרת בתחום הסטטיסטיקה. גב' אפנאן חאד עלי – חוקרת בתחום האיכות. גב' נאדרה חוריה – רוקחת ומקדמת בריאות.

מנכ"ל העמותה הוא בכר עואודה מונה למנכ"ל מאז 2009.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]