אגודת המדריכות והצופות העולמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האגודה העולמית של מדריכות בנות וצופות בנות

אגודת המדריכות והצופות העולמיתאנגלית: World Association of Girl Guides and Girl Scouts- WAGGGS) נוסדה ב-1928, 201 תנועות חברות ב-145 מדינות ו-3 טריטוריות, 10 מיליון חברים.

WAGGGS היא המקבילה ל-WOSM של מדריכות וצופות. ממוקמת בלונדון, אנגליה, WAGGGS מייצגת תנועות לבנות בלבד שאינן חברות ב-WOSM, וגם מייצגת את החברות הבנות ב-55 תנועות צופים לאומיות ו"התאחדויות מטריה" שבוחרות להיות חברות גם ב-WOSM וגם ב-WAGGGS. זה אומר, שגברים ונשים באותה תנועה מעורבת יכולים להיות מיוצגים על ידי שני ארגונים בינלאומיים שונים (כמו במקרה של התאחדות הצופים והצופות בישראל). בנוסף, WAGGGS מונה כ-11,000 בנים וגברים צעירים בקרב 9 מיליון חבריה הצעירים (לערך), למרות יעדה המוצהר להיות ארגון המתמקד ב"צרכים של בנות ונשים צעירות".

חמש התנועות הגדולות ביותר ב-WAGGGS (תנועת הצופים בארצות הברית, הפיליפינים, הודו, אנגליה וקנדה) כוללות 76% מכלל החברות באגודה.

WOSM ו-WAGGGS אינם קשורים בדרך כלשהי, אך הם משתפים פעולה בנושאים בעלי אינטרס משותף. למרות החיכוך כתוצאה מהנטייה כלפי צופיות מעורבת, WOSM ו-WAGGGS ערכו פגישות בהן דנו באפשרות של מיזוג.

WAGGGS מחלקת את העולם לחמישה אזורים ומפעילה ארבעה מרכזים בינלאומיים. הארגון חבר מלא ב European Youth Forum, ועובד בצמוד למועצת אירופה ולאיחוד האירופאי.

המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשימה של WAGGGS היא לאפשר לנערות ולנשים צעירות לפתח את מלוא הפוטנציאל שלהן כאזרחיות אחראיות בעולם. הארגון מספק תוכנית חינוכית בלתי-פורמלית המספקת הכשרה בכישורי חיים, מנהיגות וקבלת החלטות. הוא מציע גם פרויקטים ותוכניות ברמה בינלאומית, המאפשרות לצופות ולמדריכות להיות אזרחיות העולם ולהיות פעילות בקהילה שלהן. הארגון מנוהל כולו על ידי נשים ופועל עבור נערות ונשים צעירות. צופות ומדריכות עוברות הכשרות בנושאי מנהיגות וקבלת החלטות, ומוזמנות להשתתף בממשל ובהנהגתו של הארגון. כל יחידה בודדת (קבוצה או שבט) מנוהלת באופן דמוקרטי כאשר לכל אחת מהחניכות והמדריכות בתנועת הצופות יש מקום להתנסות במנהיגות ובקבלת החלטות. התנועה פתוחה לכל הנערות והנשים הצעירות, בלי הבדל דת, גזע, לאום, או כל מצב אחר. WAGGGS מאמינים שהחינוך של בנות, וחינוכם של בנים, כוללים חינוך לשותפות שווה. גברים צעירים ונשים צעירות לומדים להכיר את ההבדלים ביניהם ודמיונם, ולכבד אחד את השני כיחידים.

תנועת הצופות היא ארגון וולונטרי המסתמך על מעל ל-100,000 מתנדבים ברחבי העולם כדי ליישם תוכניות למדריכות וצופות, ולתת לנערות ולנשים צעירות תמיכה ומנהיגות. צופות מכל רחבי העולם יכולות לפגוש אחת את השנייה באירועים בינלאומיים בכל אחד מארבעת מרכזי הצופות הבינלאומיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת הצופות הוקמה בשנת 1910 על ידי רוברט באדן פאוול, בסיועה של אחותו אגנס באדן פאוול. לאחר נישואיו בשנת 1912 לקחה אשתו אוליב באדן פאוול תפקיד מוביל בפיתוח של אגודת הצופות והמדריכות העולמית.

עם התפשטות התנועה, הוקמו עמותות לאומיות עצמאיות במדינות שונות, ועם זאת, הורגש צורך בשיתוף פעולה בינלאומי. אוליב באדן פאוול ייסדה מועצה בינלאומית פורמלית בלונדון בפברואר 1918. בוועידה העולמית הרביעית שנערכה במחנה Edith Macy בשנת 1926, נציגים ממדינות שונות הציעו את יצירתו של איגוד עולמי כדי לתפוס את המקום של המועצה הבינלאומית הפורמלית. לאחר הכנס הבינלאומי בשנת 1926 באדן-פוואל ביקש להקים עמותה רשמית ובשנת 1928 האגודה העולמית של המדריכות והצופות הוקמה. רוז קר הייתה סגן היו"ר, ומאוחר יותר הפכה לנציבה למדינות חדשות.

בשנת 1920, שתי מדריכות בכירות מכל מדינה בה הייתה קיימת תנועת צופות ידועה הוזמנו לוועידת נציבי המחוז הבריטית שנערכה ב Saint Hugh's College, אוקספורד. זו נודעה בשם הוועידה הבינלאומית הראשונה. הוועידה העולמית ה -13 נערכה באותה האוניברסיטה בשנת 1950. הארגונים החברים המשיכו להיפגש בכל שלוש שנים (בתחילה כל שנתיים) בוועידות העולמיות.

אזורים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלוקה לאזורים בעולם של אגודת המדריכות והצופות העולמית

האגודה העולמית של מדריכות בנות וצופות בנות מחולקת לחמישה אזורים: אירופה, מדינות ערב, אפריקה, אסיה וחצי הכדור המערבי[1].

כיום, יו"ר "הוועד העולמי" (World Board) של WAGGGS היא קירסטי גריי. המנהלת הראשית (Chief Executive) של WAGGGS היא לזלי בולמן.

צופות בנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צופות בנות או צופות מדריכות, מייצגות תנועה דומה לתנועת הצופים במקור, אשר עדיין ברובה מיועדת לנערות ולנשים בלבד. התנועה התפתחה משנת 1908 בזכות בנות שהיו מעוניינות לקחת חלק בתנועת הצופים[2].

במקומות שונים ברחבי העולם, התנועה התפתחה בדרכים מגוונות. במקומות מסוימים בנות הצטרפו או ניסו להצטרף לארגוני הצופים הקיימים ובמקומות אחרים קבוצות של בנות הוקמו, חלקן אף נפתחו מאוחר יותר גם עבור בנים או אוחדו עם ארגונים של הצופים הבנים[3]. במקרים אחרים, הוקמו קבוצות מעורבות לבנים ולבנות, לעיתים במטרה להתפצל בעתיד. באותה הדרך, גם השם Girl Guide או Girl Scout היה בשימוש בזמנים שונים ובמקומות שונים, עם קבוצות אשר שינו את שמן משם אחד לשני.

משימה חד מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היו דיונים רבים בנוגע לדמיון בין הצופות הבנות לתנועת הצופים הבנים ועד כמה צריך להיות דמיון כזה. בעוד שבנות רבות ראו מה הבנים היו עושים ורצו להצטרף ולעשות זאת גם כן, ארגוני הבנות ביקשו להימנע מהעתקה פשוטה או חיקוי של הבנים. ג'ולי בנטלי, אשר מונתה כמנכל"ית צופות בריטניה בשנת 2012 וישבה בראש הארגון לתכנון המשפחה משנת 2007, תיארה את הבנות המדריכות בריאיון לעיתון הטיימס בתור "הארגון הפמיניסטי האולטימטיבי"[4]. אפילו בזמן שרוב ארגוני הצופים הפכו למעורבים מבחינת המין, הצופות הבנות נשארו נפרדות במדינות רבות על מנת לספק תוכנית חינוכית ממוקדת בנשים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, באדן פאוול דמיין את הצופים כתנועה לבנים בין הגילאים 11 ל-18 אך כבר בשנת 1909 מדריכי הצופים עמדו בפני בעיה של "אחים קטנים" שרוצים להצטרף לחוויה. חלק מהמדריכים פשוט העלימו עין מגיל הנערים ואחרים הקימו קבוצות וגדודי צופים נפרדים לילדים צעירים יותר. הבעיה לא הייתה רק אצל אחים קטנים אלא גם אצל אחיות. בשנת 1909 ביקר באדן פאוול אצל קבוצת צופים שנקראה Girl Scouts ("צופים לבנות").

בשנת 1909 נערכה עצרת של תנועת הצופים בארמון הבדולח בלונדון. באותם ימים, לא היה נהוג שבנות יוצאות למחנה או לטיול, כפי שנכתב במגזין הצופים הבריטים משנת 1909: "אם אסור לילדה לרוץ, או אפילו למהר, לשחות, לרכוב על אופניים, או להרים זרועותיה מעל ראשה, איך היא יכולה להיות צופה?"[5] בין אלפי הצופים הבנים בעצרת הייתה קבוצה של בנות מהכפר פינקניז גרין (Pinkneys Green). הן ביקשו מבאדן פאוול לתת גם לבנות להיות בצופים אבל הוא החליט כי ארגונים חד מיניים נפרדים היו פתרון טוב יותר. בשנת 1910 הקים באדן-פאוול את תנועת המדריכות הבנות בבריטניה[6].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ World Association of Girl Guides and Girl Scouts - About WAGGGS, www.wagggs.org (ארכיון)
  2. ^ "History". BBC. 2005-02-21. נבדק ב-2016-09-05.
  3. ^ History of guiding, girlguiding.org.uk
  4. ^ Feminism | Mookychick, Mookychick (באנגלית)
  5. ^ Scout Headquarters Gazette, Scouting magazine, The Scout Association, 1909
  6. ^ Our history, WAGGGS (באנגלית)