אגרון (תוכנה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דף מהתוכנה

אגרון היא תוכנה בלתי חוקית שהופצה דרך האינטרנט בשנת 2006, ומכילה נתונים מסווגים ממאגרי המידע של מרשם האוכלוסין הישראלי, על כלל אזרחי ותושבי ישראל. באמצעות התוכנה ניתן לבצע שאילתות וחיתוכים מתוחכמים לפי פרמטרים על כלל אזרחי המדינה ולעקוב אחר קשרי המשפחה המלאים לדורותיהם. התוכנה הופצה בחופשיות באתרי אינטרנט שונים, והגיעה לאזרחים ישראלים רבים.

למאגר אגרון קדמו מספר הדלפות שונות של מאגרי הנתונים בשם "מרשם", "רישומון", "חיפושון", "פנקס בוחרים". ההדלפות הראשונות הופצו עוד בשנת 1994 דרך תקליטורים[1].

תוכן המאגר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאגר הנתונים מכיל, עבור כ-9 מיליון אזרחים במדינה[2] (אזרחים חיים, וכאלה שנפטרו):

  1. שם מלא
  2. מספר תעודת זהות
  3. מספר טלפון (לא תמיד)
  4. כתובת מגורים
  5. תאריך לידה, תאריך עלייה ותאריך פטירה
  6. פרטי קרובי המשפחה
  7. מין
  8. מצב משפחתי (נשוי/רווק/גרוש/אלמן)
  9. ארץ לידה.

יש מספר גרסאות שונות לתוכנה, וכמות הפרטים והעיצוב משתנים מגרסה לגרסה.

החקירה אחר מקור הדליפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 החלה חקירה של הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים למקור ההדלפה, ובתחילה נטען מצד משרד הפנים, שההדלפה נעשתה ככל הנראה על ידי אחת המפלגות, אשר קיבלה את פנקס הבוחרים לטובת תהליך הבחירות. חקירת משרד המשפטים גילתה בסופו של דבר, שהמקור למידע הוא אכן מאגר מרשם האוכלוסין, ומאגר זה נגנב על ידי עובד מיקור חוץ של משרד הרווחה, אשר שמר את המידע בביתו, והפיץ אותו ברשת. בביתו של אותו עובד נמצאו גם מסמכים רגישים נוספים, אשר בין הבולטים שבהם הוא פנקס האימוץ של מחוזות ירושלים ותל אביב, ופנקס הבוחרים.

במאי 2012 הוגש כתב אישום נגד שישה נאשמים בהעתקת המאגר של מרשם האוכלוסין והפצתו.[3] נאשם אחד הורשע במסגרת עסקת טיעון ונגזרו עליו 5 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס כספי של 50,000 ש"ח.[4] על שני נאשמים נוספים שהורשעו בעסקת טיעון נגזרו עונשים דומים.[5]

ב-30 בינואר 2014 הורשע במסגרת הסדר טיעון מאיר ליוור שפרסם את תוכנת האגרון לציבור הרחב באמצעות האינטרנט בעבירות של פגיעה בפרטיות ושיבוש מהלכי משפט.[6] הוא נדון ל-18 חודשי מאסר.[7]

הסכנות בדליפת המידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי משרד המשפטים, המידע הכלול באגרון מקל מאד על פעולות זיוף והונאה, ואף מכיל מידע על אנשים אשר זהותם אמורה הייתה להישמר חסויה מטעמים ביטחוניים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]