אגריפרוססורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפעל אריזת בשר והמשחטה של חברת "אגריפרוססורס" באיווה, תצלום מה-27 ביולי 2008
מחאה שנערכה מחוץ למפעל נגד הפשיטה הפדרלית ונגד מאסר העובדים הבלתי חוקיים במפעל, תצלום מה-27 ביולי 2008

אגריפרוססורסאנגלית: Agriprocessors) הייתה חברה אשר החזיקה בבעלותה משחטה ומפעל לאריזת בשר אשר הייתה ממוקמת בעיירה פוסטוויל שבאיווה. מוצרי הבקר והעופות של החברה שווקו תחת המותג "Iowa Best Beef". שני שלישים מהתוצרים של החברה לא היו כשרים. המוצרים הכשרים של החברה שווקו תחת תוויות שונות, בהם של "Aaron’s Best", "Shor Habor", "Supreme Kosher" ו-"Rubashkins".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה על ידי אהרון רובאשקין, לאחר שבשנת 1987 רכש מתקן לא כשר לאריזת בשר אשר באותה העת היה לא פעיל במשך שבע שנים. רובאשקין ניהל את החברה יחד עם שניים מבניו, שלום רובשקין וחשי רובאשקין. בסופו של דבר "אגריפרוססורס" הפך למפעל לאריזת בשר כשר הגדול ביותר בארצות הברית.

בעקבות סדרה של הפרות לכאורה של דיני עבודה והאשמות חוזרות ונשנות בדבר התעללות בבעלי החיים וזיהום סביבתי, לבסוף, ב-12 במאי 2008 ערכו רשויות ההגירה של ארצות הברית פשיטה מסיבית על המפעל ועצרו קרוב ל-400 עובדים מהגרים בלתי חוקיים (רובים מהגרים מקסיקנים בלתי חוקיים). בעקבות כך, המפעל הפסיק לפעול באופן רשמי באוקטובר 2008 והחברה הגישה בקשה לפשיטת רגל ב-5 בנובמבר 2008. נגד שלום רובשקין, אשר שימש בתור המנהל בפועל של החברה, הוגש כתב אישום פדרלי בדבר הונאה פיננסית ולבסוף, במהלך יוני 2010, נגזרו עליו 27 שנות מאסר.

ביולי 2009 נרכש המפעל במכירה פומבית על ידי חברת "SHF Industries", חברה בבעלותו של התעשיין הקנדי החרדי הירש פרידמן. החברה חידשה את הייצור במפעל תחת המותג "Agri Star".

במדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיירה פוסטוויל וחברת אגריפרוססורס זכו לסיקור נרחב בכלי התקשורת בארצות הברית וישראל, במיוחד לאחר הפשיטה הפדרלית במאי 2008, אשר בחרו בעיקר להתמקד באלמנט היהודי. כמו כן, לאורך השנים יצאו גם שני ספרים, מחזה, ומספר סרטים תיעודיים שהתמקדו בחברת "אגריפרוססורס" ובמאבקים החברתיים בעיירה פוסטוויל.

בשנת 2000 יצא לשווקים הספר "Postville: A Clash of Cultures in Heartland America" מאת העיתונאי האמריקני סטיבן בלום. הספר תיעד את המאבקים בין אוכלוסיית התושבים הוותיקים ההומוגנית יחסית של העיירה פוסטוויל לקבוצת התושבים החרדים שעברה להתגורר בעיירה. בשנת 2008 יצא לשווקים ספר נוסף ועדכני יותר בשם "Postville USA: Surviving Diversity in Small-Town America" מאת מארק גריי ומישל דוולין (סוציולוגים באוניברסיטת צפון איווה) ואהרון גולדשמידט (חסיד חב"ד וחבר לשעבר במועצת העיר פוסטוויל). אשר סקר את האירועים שאחרי הפשיטה הפדרלית.

כמו כן, במהלך השנים יצאו לשווקים שני סרטים תיעודיים העוסקים בנושא - הסרט התיעודי "Postville: When Cultures Collide" יצא לאקרנים בשנת 2001 והסרט התיעודי "abUSed" (אשר מתמקד בפשיטה הפדרלית) יצא לשווקים במהלך 2009.

בשנת 2009 שבעה גברים, אשר נעצרו במקור בפשיטה הפדרלית, כתבו מחזה בספרדית בשם "Historia de la Vida Nuestras" ("סיפור חיינו") אשר הוצג בכנסיות הלותרניות בעיירה דקורה שבאיווה ובמיניאפוליס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אגריפרוססורס בוויקישיתוף

כתבות בעיתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף[עריכת קוד מקור | עריכה]