אגריפרוססורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפעל אריזת בשר והמשחטה של חברת "אגריפרוססורס" באיווה, תצלום מ-27 ביולי 2008
מחאה שנערכה מחוץ למפעל נגד הפשיטה הפדרלית ונגד מאסר העובדים הבלתי חוקיים במפעל, תצלום מ-27 ביולי 2008

אגריפרוססורסאנגלית: Agriprocessors) הייתה חברה שהחזיקה בבעלותה משחטה ומפעל לאריזת בשר בעיירה פוסטוויל שבאיווה. מוצרי הבקר והעופות של החברה שווקו תחת המותג "Iowa Best Beef". שני שלישים מהתוצרים של החברה היו לא כשרים.[דרוש מקור] המוצרים הכשרים של החברה שווקו תחת תוויות שונות, בהם של "Aaron’s Best", "Shor Habor", "Supreme Kosher" ו-"Rubashkins".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה על ידי אהרון רובשקין, לאחר שבשנת 1987 רכש מתקן לא כשר לאריזת בשר שבאותה העת היה לא פעיל במשך שבע שנים. רובשקין ניהל את החברה יחד עם שניים מבניו, שלום רובשקין וחשי רובשקין. בסופו של דבר "אגריפרוססורס" הפך למפעל לאריזת בשר כשר הגדול ביותר בארצות הברית.

בעקבות סדרה של הפרות לכאורה של דיני עבודה והאשמות חוזרות ונשנות בדבר התעללות בבעלי החיים[1] וזיהום סביבתי, ב-12 במאי 2008 ערכו רשויות ההגירה של ארצות הברית פשיטה מסיבית על המפעל ועצרו קרוב ל-400 עובדים מהגרים בלתי חוקיים (רובם ממקסיקו).[2] בעקבות כך, המפעל הפסיק לפעול באוקטובר 2008 והחברה הגישה בקשה לפשיטת רגל ב-5 בנובמבר 2008.[3] נגד שלום רובשקין, אשר שימש כמנהל בפועל של החברה, הוגש כתב אישום פדרלי בדבר הונאה פיננסית וביוני 2010 נגזרו עליו 27 שנות מאסר,[4] אולם הוא שוחרר לאחר ריצוי כשמונה שנים בלבד, לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ המתיק את עונשו בדצמבר 2017.

ביולי 2009 נרכש המפעל במכירה פומבית על ידי חברת "SHF Industries", שבבעלותו של התעשיין הקנדי החרדי הרשי פרידמן.[5] החברה חידשה את הייצור במפעל תחת המותג "Agri Star".

במדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיירה פוסטוויל וחברת אגריפרוססורס זכו לסיקור נרחב בכלי התקשורת בארצות הברית ובישראל, במיוחד לאחר הפשיטה הפדרלית במאי 2008, אשר בחרו בעיקר להתמקד באלמנט היהודי. כמו כן, לאורך השנים יצאו גם שני ספרים, מחזה, ומספר סרטים תיעודיים שהתמקדו בחברת "אגריפרוססורס" ובמאבקים החברתיים בעיירה פוסטוויל.

בשנת 2000 יצא לשווקים הספר "Postville: A Clash of Cultures in Heartland America" מאת העיתונאי האמריקני סטיבן בלום. הספר תיעד את המאבקים בין אוכלוסיית התושבים הוותיקים ההומוגנית יחסית של העיירה פוסטוויל לקבוצת התושבים החרדים שעברה להתגורר בעיירה. בשנת 2008 יצא לאור ספר נוסף ועדכני יותר בשם "Postville USA: Surviving Diversity in Small-Town America" מאת מארק גריי ומישל דוולין (סוציולוגים באוניברסיטת צפון איווה) ואהרון גולדשמידט (חסיד חב"ד וחבר לשעבר במועצת העיר פוסטוויל). אשר סקר את האירועים שאחרי הפשיטה הפדרלית.

במהלך השנים הופקו שני סרטים תיעודיים העוסקים בנושא - הסרט התיעודי "Postville: When Cultures Collide"[6] יצא לאקרנים בשנת 2001 והסרט התיעודי "abUSed"[7] (אשר מתמקד בפשיטה הפדרלית) יצא במהלך 2009.

בשנת 2009 שבעה גברים, אשר נעצרו במקור בפשיטה הפדרלית, כתבו מחזה בספרדית בשם "Historia de la Vida Nuestras" ("סיפור חיינו") אשר הוצג בכנסיות הלותרניות בעיירה דקורה שבאיווה ובמיניאפוליס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אגריפרוססורס בוויקישיתוף

כתבות בעיתונות

וידאו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]