אדוארד אוונס-פריצ'רד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדוארד אוונס-פריצ'רד
Edward Evan Evans-Pritchard
Bust of E. E. Evans-Pritchard.jpg
לידה 21 בספטמבר 1902
סאסקס, הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 11 בספטמבר 1973 (בגיל 70)
אוקספורד, הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי אנתרופולוגיה תרבותית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לימודים
מוסדות
תלמידי דוקטורט מרי דאגלס, טלאל אסד, מייק סינגלטון עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
צאצאים Ambrose Evans-Pritchard עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
אדוארד אוונס-פריצ'רד

סר אדוארד אוואן-אוונס-פריצ'רד אנגלית: Edward Evan (E. E.) Evans-Pritchard;‏ 21 בספטמבר 190211 בספטמבר 1973) היה אנתרופולוג בריטי שתרם רבות לפיתוח האנתרופולוגיה החברתית בארץ זו. הוא היה פרופסור לאנתרופולוגיה חברתית באוניברסיטת אוקספורד בשנים 1970-1946.

חיים ועבודת שדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוונס-פריצ'רד נולד בקרובורו, מזרח ססקס, אנגליה, הוא התחנך בקולג' וינצ'סטר ולמד היסטוריה בקולג' אקסטר, אוקספורד, שם הוא הושפע מ-R. R. Marett, ולמד לימודים מתקדמים בבית הספר לכלכלה של לונדון. שם הוא הושפע מברוניסלב מלינובסקי ובמיוחד צ'ארלס גבריאל זליגמן, מייסד האתנוגרפיה של סודאן. הוא התחיל את עבודת השדה שלו ב-1926 כששהה אצל ה-Azande, עם היושב בנילוס העילי, והביקור הניב עבודת דוקטור (ב-1927) וגם את ספרו הקלאסי "מכשפות: אורקלים וכישוף בין האזנדה" Witchcraft, Oracles and Magic Among the Azande ב-1937. הוא המשיך להורות בבית הספר לכלכלה של לונדון ולנהל מחקר בקרב האזנדה וארץ הבונגו [1] עד לשנת 1930, שם הוא התחיל פרויקט מחקר חדש בקרב הנוארים.

עבודה זו באה בד בבד עם מינויו לאוניברסיטת קהיר ב-1932, שם הוא נתן סדרת הרצאות על דת, שהושפעו מזליגמן. אחרי שובו לאוקספורד, הוא המשיך את מחקרו אצל הנוארים. הדבר היה בתקופה שהוא פגש לראשונה את Meyer Fortes ואת אלפרד רדקליף-בראון. אוונס-פריצ'רד החל לפתח את תוכניתו של רדקליף-בראון של הפונקציונליזם-סטרוקטורלי. הדבר הניב טרילוגיה של עבודות על ה-(The Nuer, Nuer Religion, and Kinship and Marriage Among the Nuer) ולכרך שהוא היה שותף בעריכתו ושמו African Political Systems והפך לקלאסיקה של האנתרופולוגיה החברתית הבריטית. ספרו של אוונס-פריצ'רד "מכשפות: אורקלים וכישוף בין האזנדה" הוא התרומה האנתרופולוגית העיקרית הראשונה לסוציולוגיה של הידע שביטאה את השקפתו הנייטרלית – כמה יגיד "יחסית" – על ה"יושרה" של אמונותיהם של הזנדה בנוגע לסיבתיות. עבודתו הניסיונית של אוונס-פריצ'רד בנושא זה הפכה לידועה ביותר בפילוסופיה של המדע והוויכוח על ה"רציונליות" שהתרחש בשנות השישים והשבעים, בו היה מעורב תומאס קון ובמיוחד פול פייראבנד.

במהלך מלחמת העולם השנייה שירת אוונס-פריצ'רד באתיופיה, לוב, סודאן וסוריה. בסודאן הוא גייס כוחות לא-סדירים מקרב האנוקים שהטרידו את האיטלקים ועסקו במלחמת גרילה. ב-1942 הוא הוצב במנהל הצבאי הבריטי של קירנאיקה בצפון אפריקה, ועל בסיס ניסיונו שם הוא הפיק את ספרו The Sanusi of Cyrenaica. הוא תיעד את ההתנגדות המקומית לכיבוש האיטלקי ונעשה אחד מהמחברים היחידים בשפה האנגלית שכתב על ה-tariqa. בסמוך לסיום המלחמה, בשנת 1944, הוא המיר את דתו לקתוליות.

אחרי תקופה קצרה שלימד בקיימברידג', התמנה אוונס-פריצ'רד לפרופסור לאנתרופולוגיה באוניברסיטת אוקספורד ולעמית ב-All Souls College. הוא נותר בקולג' אול סולס לשארית הקריירה שלו. אחד הסטודנטים הבולטים שלו היה טלאל אסד, שכיום מלמד באוניברסיטת העיר ניו יורק. ספרה הקלאסי של מרי דאגלס "טוהר וסכנה" על זיהומים וחוסר ודאות, מה שאנחנו לעיתים תכופות מציינים כ"סיכון" – הושפע מאוד מהשקפתו של אוונס-פריצ'רד על איך האשמות, תחושת אשמה, ואחריות מתפרסים למרות תפישות תרבותיות מפורשות של אסון ונזק.

תאוריות מאוחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודתו המאוחרת של אוונס-פריצ'רד הייתה יותר תאורטית, שאבה מניסיונו כאנתרופולוג להתפלסף על טבע האנתרופולוגיה ואיך צריך ליישם אותה באופן פרקטי. ב-1950 הוא כפר בדעה שנהגו להחזיק בה שאנתרופולוגיה היא ענף ממדעי הטבע, ובמקום זאת טען שצריך לראות בה חלק ממדעי הרוח, במיוחד היסטוריה. הוא טען שהסוגיה המרכזית שעומדת בפני האנתרופולוגים היא של תרגום – מציאת הדרך לתרגם את מחשבות האדם לעולם של תרבות אחרת וכך להצליח להבין אותה, ואחרי כן לתרגם את ההבנה הזו בחזרה כך שניתן יהיה להסביר אותה לנחקרים.

ב-1965 הוא פרסם עבודה משפיעה מאוד "תורות של דת פרימיטיבית" Theories of Primitive Religion, תוך שהוא שולל את התאוריות הקיימות של מה שבאותה עת כונה פרקטיקות של דת "פרימיטיבית". הוא טען שבהמשך למה שהתווה בעבודתו התאורטית בשנות החמישים, הוא טען שהאנתרופולוגים מצליחים רק לעיתים רחוקות בלהיכנס למוחותיהם של בני האדם שהם חוקרים, ושלכן הם משייכים להם מוטיבציות שקרובות יותר לעצמם ולתרבות שלהם, ולא לזו אותה הם חוקרים. הוא גם דן בגישות של מאמינים ולא מאמינים למחקר הדת. לדעתו לא מאמינים נוטים יותר להעלות תאוריות ביולוגיות, סוציולוגיות או פסיכולוגיות על מנת להסביר את הדת כאשליה, בעוד שמאמינים נוטים יותר להעלות תאוריות שמסבירות את הדת כשיטה של המשגה והתייחסות למציאות.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נודע לחבריו ומשפחתו כ"א.פ." אוונס-פריצ'רד. היו לו ולאשתו לומה חמישה ילדים. בנו הצעיר, אמברוז אוונס-פריצ'רד, הוא כתב חוקר בדיילי טלגרף הלונדוני ומחברו של הספר "חייו הסודיים של ביל קלינטון The Secret Life of Bill Clinton. ילדתו הצעירה, ד"ר דידרה Deirdre אוונס-פריצ'רד, היא מומחית לפולקלור של המזרח התיכון וגם זוכת מלגת פולברייט. בתו הצעירה, שינין Shineen אוונס-פריצ'אר, היא אשת עסקים מצליחה. יש לו גם תאומים: ניקי אוונס-פריצ'רד, שעובד במחשבים וג'ון אוונס-פריצ'רד, מורה לכלכלה ומחברם של מספר ספרים.

ביבליוגרפיה חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו שתורגם לעברית

ספריו בלועזית

  • 1937 Witchcraft, Oracles and Magic Among the Azande. Oxford University Press. 1976 abridged edition: ISBN 0-19-874029-8
  • 1940a The Nuer: A Description of the Modes of Livelihood and Political Institutions of a Nilotic People. Oxford: Clarendon Press.
  • 1940b "The Nuer of the Southern Sudan". in African Political Systems. M. Fortes and E.E. Evans-Prtitchard, eds., London: Oxford University Press., p. 272-296.
  • 1949 The Sanusi of Cyrenaica. London: Oxford: Oxford University Press.
  • 1951a Kinship and Marriage Among the Nuer. Oxford: Clarendon Press.
  • 1951b "Kinship and Local Community among the Nuer". in African Systems of Kinship and Marriage. A.R. Radcliffe-Brown and D.Forde, eds., London: Oxford University Press. p. 360-391.
  • 1956 Nuer Religion. Oxford: Clarendon Press.
  • 1962 Social Anthropology and Other Essays. New York: The Free Press. BBC Third Programme Lectures, 1950.
  • 1967 The Zande Trickster. Oxford: Clarendon Press.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1981 "Edward Evans-Pritchard" Mary Douglas. Kingsport: Penguin Books.