לדלג לתוכן

אדון הכאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
אדון הכאוס
The Lord of Chaos
כריכות שני כרכי הספר.
כריכות שני כרכי הספר.
מידע כללי
מאת רוברט ג'ורדן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
מקום התרחשות מחזור כישור הזמן - מקומות עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ספרי טור עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1994
מספר עמודים אדון הכאוס - 415
כס האמרלין - 450
הוצאה בעברית
הוצאה אופוס
תאריך 1998
תרגום בועז וייס
מהדורות נוספות
מספר כרכים אדון הכאוס
כס האמרלין
סדרה
סדרת ספרים כישור הזמן
ספר קודם אש הרקיע
הספר הבא כתר החרבות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אדון הכאוס הוא הספר השישי מתוך סדרת הפנטזיה, מחזור כישור הזמן מאת רוברט ג'ורדן. בגרסה המקורית (באנגלית) נקרא הספר The lord of chaos ‏(LoC), ובגרסה המתורגמת לעברית הוא מחולק לשני כרכים: אדון הכאוס וכס האמירלין. בעברית יצא הספר לאור בהוצאת אופוס.

בתמונת הכריכה רואים את רנד לאחר שחרורו מהתיבה, ואאס סדאי, כנראה רפאלה בגלל הצעיף הכחול, נשבעת לו אמונים. ברקע זירת הקרב של בארות דומאי, כולל קרונות הרוסים ועופות דורסים חגים מעל גופות.

בפרולוג מתואר לראשונה שאיול גאל כאשר דמנדרד מתייצב לפני אדון האופל ומקבל ממנו הוראות. אדון האופל לועג לרנד ומכנה אותו "אדון הכאוס" .

אדון הכאוס

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורגז טרקנד, שברחה מכס האריה ומראבין ששלט בה, מחפשת דרך כדי לשוב לכסאה ומגיעה לאמדיצ'יה, הנשלטת בידי ילדי האור.

מאזרים טיים, הדרקון הכוזב החזק ביותר שהיה אי פעם, מגיע לקאמלין כדי לזכות בחנינה שרנד הכריז עליה. רנד אומר לו שפשעי שלוש עשר הארורים מגמדים את פשעיו של טיים (ומונה כמה מפשעי הארורים אותם זכר מהזכרונות של לואיס תרין), ורנד צריך את עזרתו. מאזרים נשבע לו אמונים, וממונה לראש חווה באנדור, שם מתאמנים גברים שיכולים לתעל את סאידין.

רנד מקבל מסרים מבלבלים מאלנה מוסבאני ווורין, שתי אאס סדאי שהכיר מהאג'ות הירוקה והחומה (בהתאמה), ומאלאידה ואליבארין, שתי אאס סדאי שלא רצה להכיר מהאג'ות האדומה והלבנה-שחורה, שמשמשות כראש המגדל הלבן. בדיפלומטיות הוא מחליט להקשיב ולא להקשיב לכולן. אלנה וורין הגיעו לשם משני נהרות עם חניכות פוטנציאליות, ולא בחרו עדיין צד במאבק בין האאס סדאי. אלנה קושרת את רנד כעוצר. מתברר שהוא יכול לגבור על שלוש אאס סדאי ביחד.

כס האמירלין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נינאב שחקרה את לוגיין אבלר, שסורס מסאידין, הצליחה במקרה לרפאותו. האאס סדאי הצהובות בסלידר הכעיסו אותה בכוונה כדי שתצליח לרפא גם את סיואן וליאן.

האאס סדאי בסלידר מחליטות למנות אמירלין, ובוחרות את אגוין אלוור. שריאם, האאס סדאי הבכירה ביותר שברחה מהמגדל, ממונה לשומרת הרשומות. ראשית אגווין ממנה לאאס סדאי ושולחת את נינאב ואליין לאבו דאר כדי למצוא את קערת הרוחות. מאט שהגיע כדי להכניס לשלישייה קצת שכל בראש, הצטרף למשלחת. אגווין שולחת משלחת גם לקאמלין, תשע אאס סדאי, מקום מושבו הארעי של רנד.

לקאירהיין, מקום מושבו השני של רנד, מגיעות שבע אאס סדאי שאלאידה שלחה, עם כמה משרתות. רנד מתמרן בין שתי המשלחות בלי להבטיח כלום, ורק עולה לכל האאס סדאי על העצבים. הוא הולך לחוות הגברים בצפון אנדור, ומגלה שקיבלה בינתיים את השם "המגדל השחור". הוא מעניק לגברים, אשמאן, דרגות.

בקאמלין איאלי מתנקש בחיי אאס סדאי חומה. חייה ניצלים אבל המשלחת של סלידר מנסות "לעשות שריר" לרנד ומרגיזות אותו. לעיר מגיעות במקרה ברה הרקין וקירונה נצ'ימאן, שתי אאס סדאי מהאג'ה הירוקה שהיו בדרכם צפונה לקאירהיין ובכך הגיע מספר האאס סדאי בקאמלין ל-13 (מספר הדרוש להקמת "מעגל שלם" של מתעלים) רנד שנבהל בורח לקאירהיין . בקאירהיין משלחת מהמגדל הלבן מצליחה לתפוס אותו לא מוכן. שש אאס סדאי- גלינה קסבן וקטרין אלרודין מהאג'ה האדומה-שחורה, קוירן סאלדיין, אריאן בהולוריס, אלזה פנפל (ירוקות) ועוד שתיים, תופסות אותו וכולאות אותו בתוך תיבה. הן לוקחות איתן גם את מין.

שש אאס סדאי כל פעם משמשות כסוהרות של רנד. הוא מנסה להימלט והורג שני עוצרים של אריאן. אריאן הזועמת לוקחת פיקוד על כליאתו ומכה אותו פעמיים כל יום. בדרך לכיוון צפון-מערב הם עוצרים בבארות דומאי. לשם מגיעים השאידו שרוצים לעצמם את רנד, פרין ואנשי שני נהרות עם ארם ולויאל- כשהם מונחים על ידי הזאבים, חמישה מהאאס סדאי של סלידר עם העוצרים כשהם מונחים על ידי חוש העוצר של אלנה ומביאות איתן את ברה, וורין וקירונה, והאשמאן בהנהגת מאזרים טיים. במקום מתפתח קרב ענק, והאשמאן לא מרחמים על אף אחד מהאויבים. רנד בתיבה מרגיש ששלוש משש האאס סדאי שמחזיקות את המחסום נגדו עסוקות קצת בקרב אחר, וכוחן חלש יותר בחזית שלו. לראשונה בהיסטוריה רנד משתף פעולה עם לואס תרין שמגולגל בראשו: לאט לאט הוא פורם שלושה קשרים, ומשאיר שלושה, ה"גג" הנחוץ לו לתעל. הוא מפוצץ את התיבה מבפנים ומפלס לו דרך מתוך המחנה, תוך שהוא משתק כל אאס סדאי של אלאידה שהוא רואה והורג אחת. ב"המלצת" לואס ת'רין הוא מחפש במיוחד ומוצא את קטרין ואריאן, אך מאוכזב לגלות שגלינה נעלמה.

תוצאות הקרב

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתברר שהשלוש שרנד שיתק מסאידר היו אירגיין פטמד (מהאג'ה הירוקה), רונייל ווניוס וסשל אנדרלי (שתיהן מהאג'ה האדומה). השאידו בורחים, ארבע עשר מהאאס סדאי של גלינה נתפסות (בלעדיה). עוד שתיים נהרגות- לייגין (כנראה על ידי רנד) ואמירה. שתים עשרה נמלטות. גלינה נתפסת על ידי השאידו הזועמים. שבע האאס סדאי מסלידר נשבעות אמונים לרנד, ועוד שתיים: אלנה, ברה, פאלדרין הרלה, סאוניד טרייהן וקירונה (כולן מהאג'ה הירוקה), מאסורי סוקווה וורין מת'וין (מהאג'ה החומה), מרנה אמברי (מהאג'ה האפורה) ורפאלה סינדל (מהאג'ה הכחולה).

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • , באתר OCLC (באנגלית)
  • אדון הכאוס, באתר OCLC (באנגלית)