אדי ברניס ג'ונסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדי ברניס ג'ונסון
Eddie Bernice Johnson
דיוקנה הרשמי של ג'ונסון בקונגרס, 2018
דיוקנה הרשמי של ג'ונסון בקונגרס, 2018
לידה 3 בדצמבר 1935 (בת 85)
וייקו, טקסס, ארצות הברית
שם מלא אדי ברניס ג'ונסון
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
השכלה האוניברסיטה המתודיסטית הדרומית
האוניברסיטה הנוצרית של טקסס
עיסוק פוליטיקאית, אחות
מפלגה US Democratic Party Logo.svg  המפלגה הדמוקרטית
דת בפטיזם[1]
ebjohnson.house.gov
חברת בית הנבחרים של ארצות הברית מטעם מחוז הקונגרס ה-30 של טקסס
3 בינואר 1993–מכהנת
(28 שנים)
→ הראשונה בתפקיד

אדי ברניס ג'ונסוןאנגלית: Eddie Bernice Johnson; נולדה ב-3 בדצמבר 1935) היא פוליטיקאית אמריקאית, המכהנת כחברת בית הנבחרים של ארצות הברית מטעם מחוז הקונגרס השלושים של מדינת טקסס, ברציפות מאז 1993. ג'ונסון, חברת המפלגה הדמוקרטית, היא האחות הראשונה שנבחרה לקונגרס האמריקאי, ובקונגרס ה-116 של ארצות הברית היא הוותיקה ביותר במשלחת טקסס לקונגרס. כמו כן, היא חברת בית הנבחרים המבוגרת ביותר אחרי דון יאנג. מאז 2019 מכהנת כיו"ר ועדת המדע של בית הנבחרים האמריקאי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת דרכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונסון נולדה וגדלה בווייקו שבטקסס, וכשהתבגרה שאפה לעבוד בעולם הרפואה. היא עזבה את טקסס, בה היו בתי ספר בעלי הפרדה גזעית, ולמדה במכללת סנט מרי הקתולית שבאינדיאנה, שם קיבלה תעודת סיעוד בשנת 1956. בהמשך עברה לאוניברסיטה הנוצרית של טקסס בפורט וורת', שם השלימה לימודי תואר ראשון בסיעוד. אחר כך למדה באוניברסיטה המתודיסטית הדרומית השוכנת בדאלאס, וקיבלה תואר מוסמך אוניברסיטה במינהל ציבורי בשנת 1976. היא הייתה האפרו-אמריקאית הראשונה שעבדה כאחות פסיכיאטרית ראשית בבית החולים של המינהל לחיילים משוחררים בדאלאס. היא נכנסה לפוליטיקה של ארצות הברית לאחר 16 שנים בתפקיד זה.

לאחר העברת חוק זכויות האזרח ב-1964 וחוק זכויות ההצבעה בשנה העוקבת אשר אפשרו לאפרו-אמריקאים בדרום ארצות הברית להירשם ולהצביע, יותר ויותר אפרו-אמריקאים החלו להתמודד לתפקידים ציבוריים. בשנת 1972, כמועמדת אנדרדוג במירוץ למחוז הבחירה ה-33 בבית הנבחרים של טקסס, זכתה ג'ונסון בניצחון מוחץ. היא הייתה האישה השחורה הראשונה מדאלאס שנבחרה אי פעם לתפקיד ציבורי. עד מהרה היא הפכה לאישה הראשונה בתולדות טקסס שהובילה ועדה בבית הנבחרים בטקסס, הלא היא ועדת העבודה.

בשנת 1977 עזבה את בית המחוקקים של טקסס כאשר הנשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר מינה אותה למנהלת אזורית במחלקת הבריאות, החינוך והרווחה של ארצות הברית. היא הייתה האישה האפרו-אמריקאית הראשונה שמילאה תפקיד זה.

בסנאט של טקסס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1986 שבה לחיים הפוליטיים כאשר נבחרה לסנאט של מדינת טקסס. היא הייתה האישה הראשונה והאפרו-אמריקאית הראשונה מאזור דאלאס שאיישה תפקיד זה מאז תקופת השיקום. היא מיקדה את תשומת לבה בבריאות הציבור, חינוך, דיור ציבורי, שוויון גזעי, פיתוח כלכלי והרחבת מקומות עבודה. ג'ונסון כיהנה בוועדת הכספים, בה הייתה יושבת ראש ועדת המשנה לבריאות ושירותי אנוש, וכמו כן הייתה חברה בוועדת החינוך. היא ניסחה חקיקה להסדרת מרכזי רדיולוגיה אבחנתית, לדרישת בדיקות לגילוי סמים בבתי חולים, למתן איסור אפליה של נפגעי איידס, לשיפור הגישה לטיפול בחולי איידס בשירותי הבריאות הציבוריים, וכן פעלה לאיסור מתן שוחד לרופאים. ג'ונסון, תומכת נלהבת של דיור בר-השגה, נתנה את חסותה להצעת חוק שתאפשר לרשויות עירוניות לטפל בדיור לא-תקני על חשבון בעלי הדירות, וכתבה הצעת חוק לאכיפת איסורים נגד אפליית דיור.

ג'ונסון פעלה נגד גזענות, תוך שהיא מתמודדת בעצמה עם אפליה בבית המחוקקים. בריאיון עיתונאי אמרה ל"שיקגו טריביון": "להיות אישה ולהיות שחורה זו אולי נכות כפולה. כשאתה רואה מי בפגישות הפרטיות החשובות, מי מקבל את ההחלטות החשובות, אלה גברים." ג'ונסון העניקה את חסותה למספר הצעות חוק שמטרתן שוויון מגדרי, כולל הצעת חוק לקביעת יעדים מדינתיים לקיום עסקים עם בתי עסק מקופחים חברתית. כסנאטורית היא ערכה בנוסף שימועים לחקר תלונות. לריאה, בשנת 1989 העידה בבית משפט פדרלי על גזענות בעיריית דאלאס. ב-1992 הגישה בקשה רשמית אל מחלקת המשפטים של ארצות הברית לחקור הטרדות של סטודנטים שחורים. באותה השנה קיימה דיונים לבחינת אישומים של אפליה בגין הצבעות התקשרות בלתי-הוגנות ב"מאיץ החלקיקים מוליך-העל" (Superconducting Super Collider). בתקופתה בסנאט הביעה את חששותיה מההשפעות של האפליה על הדור הצעיר[2].

בית הנבחרים האמריקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונסון וחבר בית הנבחרים מאט סלמון מעניקים שי לנשיאת הרפובליקה הסינית צאי יינג-ון, 2016

באמצע כהונתה השנייה בסנאט המדינתי בחרה ג'ונסון להתמודד בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית לייצוג מחוז הקונגרס השלושים של טקסס, שנוצר זה עתה לאחר תוצאות מפקד האוכלוסין של ארצות הברית ב-1990. היא הביסה את המועמדת הרפובליקנית לוסי קיין ברוב בן 72% בבחירות הכלליות בנובמבר 1992. בשנת 1994 גברה עליה שוב עם 73% מקולות הבוחרים. בשנת 1996, בית המשפט העליון של ארצות הברית קבע בתיק "בוש נגד ורה" כי שלושה מחוזות קונגרס בטקסס מנוגדים לחוקה, לכן ההרכב הדמוגרפי של מחוז הקונגרס שלה השתנה באופן משמעותי. היא זכתה בבחירות בשנה זו בכ-55% מהקולות, שיעור ההצבעה הנמוך אליו זכתה אי פעם כשהתמודדה לקונגרס. מאז נבחרה מחדש אחת לשנתיים.

כיושבת הראש ה-17 של השדולה השחורה בקונגרס, ג'ונסון התנגדה ב-2002 להחלטה לצאת למלחמת עיראק. ב-2004 נמנתה בין 31 חברי בית הנבחרים שהצביעו נגד ספירת קולות חבר האלקטורים מאוהיו בבחירות לנשיאות באותה השנה[3]. בשנת 2007 מונתה ליו"ר ועדת המשנה של ועדת התחבורה והתשתית לענייני משאבי המים ואיכות הסביבה בקונגרס ה-110 ובקונגרס ה-111. היא הייתה האפרו-אמריקאית הראשונה והאישה הראשונה בקונגרס שכיהנה כיו"ר ועדת משנה זו. כיו"ר ועדת המשנה, נתנה ג'ונסון את חתסותה ל"חוק פיתוח מקורות המים. במהלך כהונתה הובילה את המאמצים לביטול הווטו שהטיל הנשיא ג'ורג' ווקר בוש. היה זה ביטול הווטו הנשיאותי היחיד בנשיאותו של בוש.

במהלך הפריימריז במפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות 2008, תמכה ג'ונסון תחילה בסנאטור ג'ון אדוארדס מקרוליינה הצפונית. לאחר פרישתו מהמירוץ, היא הבטיחה את תמיכתה כצירת-על לברק אובמה. ג'ונסון מתנגדת בעקביות לקונצנזוס בקונגרס להכרה בשואת הארמנים. בשנת 2009, כשנשאלה האם היא מכירה ברצח העם הארמני, ענתה "לא". בשנת 2017, כשהתראיינה לסרט טלוויזיה בנושא ונשאלה האם היא מכחישה שהתחולל רצח עם בארמנים, השיבה ג'ונסון כי היא אכן מכחישה את השואה הארמנית. בשנת 2019 הייתה ג'ונסון אחת משלושת חברי בית הנבחרים שהצביעו "נוכח" בהחלטה המכירה ברצח העם הארמני[4].

באוגוסט 2010 אמרה איימי גולדסון, היועצת המשפטית של השדולה השחורה בקונגרס, כי ג'ונסון הפרה את הכללים הארגוניים של השדולה בכך שהעניקה לפחות 15 מלגות לקרובי משפחתה או לילדי מנהל המחוז אותו היא מייצגת, רוד גיבנס. מתן מלגות זה היווה הפרה של כללי נגד-נפטיזם, קל וחומר כשמקבלי המלגות לא היו זכאים אליהן משום שלא היו תושבי מחוז הקונגרס כנדרש. ג'ונסון אמרה ששגתה "בתום לב" במתן המענקים ותעבוד עם הקרן לתיקון העוולות[5].

באוקטובר 2019 הודיעה ג'ונסון שתפרוש עם התפזרות הקונגרס ה-117 של ארצות הברית[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אדי ברניס ג'ונסון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ההשתייכויות הדתיות של חברי הקונגרס ה-116 של ארצות הברית, מסמך מאת Pew Research Center (באנגלית)
  2. ^ רוברט סורו, In Dallas, Race Is at the Heart Of City Politics, באתר הניו יורק טיימס, 10 בספטמבר 1989 (באנגלית)
  3. ^ FINAL VOTE RESULTS FOR ROLL CALL 7, באתר מזכיר בית הנבחרים של ארצות הברית, 6 בינואר 2005 (באנגלית)
  4. ^ דניאל ארקין, Ilhan Omar faces blowback after voting 'present' on Armenian genocide resolution, באתר NBC News‏, 30 באוקטובר 2019 (באנגלית)
  5. ^ Rep. Eddie Bernice Johnson violated rules, steered scholarships to relatives, באתר דאלאס מורנינג ניוז, 30 באוגוסט 2010 (באנגלית)
  6. ^ ברידג'ט באומן, Texas Democrat Eddie Bernice Johnson says she’ll run for one final term, באתר Roll Call‏, 9 באוקטובר 2019 (באנגלית)