אדמה אבוחדיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדמה אבוחדיד
أدما أبو شديد
Edma Abouchdid.png
לידה 1909
סאו פאולו, ברזיל
פטירה 11 באוקטובר 1992 (בגיל 83 בערך)
לבנון
לאום לבנוןלבנון  לבנון
לימודי רפואה האוניברסיטה האמריקנית בביירות
התמחות גינקולוגיה, מיילדות

אֵדְמַה אבוחדידערבית: أدما أبو شديد‏; 1909, סאו פאולו, ברזיל11 באוקטובר 1992, לבנון) הייתה האישה הרופאה הלבנונית הראשונה[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבוחדיד נולדה בסאו פאולו, ברזיל[1].

בגיל 15 החליטה שהיא רוצה ללמוד רפואה, ושכנעה את אביה, מנהל בית ספר, שיאפשר לה זאת במקום למצוא זיווג כמקובל באותה התקופה[1]. בשנות ה-20 של המאה ה-20, האוניברסיטה האמריקנית בביירות החלה לראשונה לקבל נשים אל שעריה, אולם כשאבוחדיד ניסתה להרשם לאוניברסיטה לאחר שעברה בהצלחה את בחינות הקבלה, נאסר עליה להירשם ללימודים משום שלחוג נרשמו רק גברים ואסור היה לה להיות האישה היחידה. אבוחדיד נאלצה למצוא אישה שתלמד איתה בחוג אולם לא ידעה היכן לחפש. הדיקאן הציע לגייס סטודנטית מארצות הברית, ולאחר חודש אבוחדיד והדיקאן נסעו לנמל לקבל את פני הסטודנטית המיועדת אולם התברר להם שזו החליטה בסופו של דבר להתחתן בפלסתינה עם גבר שהכירה באנייה בדרכה ללבנון. אבוחדיד הצליחה לשכנע את הדיקאן לבטוח בכישוריה, ונרשמה בסופו של דבר כאישה יחידה לחוג עם 70 סטודנטים גברים. בשנת 1926, אבוחדיד הייתה לאישה היחידה באוניברסיטה לסיים תואר ראשון[2], ובשנת 1931, הייתה לאישה היחידה שהשלימה לימודי הרפואה באוניברסיטה האמריקנית בביירות ובכך הפכה לאישה הרופאה הלבנונית הראשונה[1].

עם סיום לימודי הרפואה בלבנון, התמחתה בפריז ובלונדון בגינקולוגיה וברפואת ילדים, ובשנת 1934 חזרה ללבנון על מנת ללמד רפואה באוניברסיטה האמריקנית בביירות. בין השנים 1936–1945 עבדה והרצתה בבית החולים המלכותי בבגדד (אנ'). בשנת 1945, עברה לארצות הברית ללימודי התמחות נוספים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ובשנת 1948 שבה ללבנון והצטרפה לסגל הלימוד של האוניברסיטה האמריקאית בביירות כפרופסור לגינקולוגיה ומיילדות. באוניברסיטה ייסדה את האגודה הרפואית לנשים בלבנון ואת המרפאה לעקרות ועסקה בקידום תכנון ילודה (אנ'). בשנת 1969, ייסדה את האגודה הלבנונית לתכנון המשפחה[1]. בשנת 1985, פרשה לגמלאות.

במהלך הקריירה שלה, זכתה אבוחדיד באותות הוקרה רבים, לרבות מדליית אבירות ממסדר הקבר הקדוש (אנ')[1].

אבוחדיד נפטרה מאי ספיקת לב ב-11 באוקטובר 1992[1][2].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]