אדרמלך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת מסופוטמיה
סרגון השני מלך אשור ואיש נכבד

אַדְרַמֶּלֶךְ הוא דמות מקראית, בנו של מלך אשור סנחריב, אשר הרג יחד עם אחיו שראצר את אביהם בבית האל נסרוך בנינוה, על פי חוקרים בכ' בטבת בשנת 681 לפנה"ס.[1]אוזכר בספר מלכים ב' בפרק י"ט. שמו האשורי היה ארד-מוליסו, או ארד-מוליסי.

לאחר הרצח ברחו אדרמלך ושראצר אל ארץ אררט. על פי ספרות המחקר, המסופר בתנ"ך באשר לאדרמלך, אחיו ורצח האב, תואם באופן כללי את המסופר במקורות אשוריים ובבליים. המקורות הללו מספרים כי לאחר הרצח של סנחריב התחולל סכסוך עז בין האחים על השליטה במדינה ועל כס המלוכה. ולבסוף, על כס המלוכה עלה אסרחדון בנו האחר של סנחריב כמסופר בספר מלכים,[2] ובספר ישעיהו:[3]

"וַיִּסַּע וַיֵּלֶךְ וַיָּשָׁב סַנְחֵרִיב מֶלֶךְ אַשּׁוּר וַיֵּשֶׁב בְּנִינְוֵה: וַיְהִי הוּא מִשְׁתַּחֲוֶה בֵּית נִסְרֹךְ אֱלֹהָיו וְאַדְרַמֶּלֶךְ וְשַׂרְאֶצֶר [בָּנָיו] הִכֻּהוּ בַחֶרֶב וְהֵמָּה נִמְלְטוּ אֶרֶץ אֲרָרָט וַיִּמְלֹךְ אֵסַר חַדֹּן בְּנוֹ תַּחְתָּיו."

ומובא בילקוט מעם לועז (מלכים ב' עמ' רכג): "והקרי בניו ולא כתיב, כיון שבאמת לא היו דומים לסנחריב, שמבני בניהם למדו תורה ברבים, והם שמעיה ואבטליון. והאחד נקרא אדר מלך, שהיה לו הדר מלכות, ונכתב בא' רמז לאבטליון. והשני שר אצר, שר באוצר התורה ומתחיל שמו בש' רמז לשמעיה."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הערך: אדרמלך, לכסיקון מקראי, (עורכים: מנחם סוליאלי, משה ברכוז), א-ב, תל אביב: הוצאת דביר, תשכ"ה-1965, עמ' 822.
  2. ^ ספר מלכים ב', פרק י"ט, פסוקים ל"ו-ל"ז.
  3. ^ ספר ישעיהו, פרק ל"ז, פסוק ל"ח.