אדר (עץ)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןאדר
Acer palmatum BotGartenMuenster Faecherahorn 6691.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו־פסיגיים
סדרה: סבוננאים
משפחה: סבונניים
תת־משפחה: Hippocastanoideae
סוג: אדר
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Acer
ליניאוס, 1753
תחום תפוצה
Map genus Acer.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דגל קנדה
איסוף שרף המייפל בארצות הברית

אֶדֶר (שם מדעי: Acer) הוא סוג של עצים הנמנים עם משפחת הסבונניים. בעבר הוא נמנה עם משפחת ה"אדריים", אולם מחקרים מודרניים, כולל APG II מכלילים אותו במשפחת הסבונניים.

המפורסם במיני האדר הוא המייפל (Acer saccharum). זהו עץ בעל שיפה מתוקה במיוחד שממנה מפיקים סירופ סמיך ומתוק. המייפל נפוץ בארצות הברית ובקנדה, שם הוא גם סמל לאומי (עלה האדר מופיע בדגל קנדה).

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל גדל המין אדר סורי. זהו עץ ירוק עד הגדל בעיקר בחורש לח, גובהו מגיע על־פי־רוב לארבעה עד שמונה מטרים. הוא נפוץ בצפון הארץ באזורים הים־תיכוניים בעיקר על יד נחלים. העלים רחבים ובעלי שלוש אונות לא עמוקות (בזה הוא שונה מחברו המייפל הנושא 5 אונות) והוא נושא תפרחות צפופות בצבע קרם המונות 10–22 פרחים. פריו הוא דו כפני ומצויד בשתי כנפיות שטוחות העוזרות לעוף מעט ברוח מצמח האם, כך ימנעו תחרויות והפצתו תהא יעילה יותר. הוא גדל בעיקר בקרקעות טרה רוסה.(אדמה אדומה) וגיר קשה בגליל העליון ולרוב אינו עובר את גובה 70 המטרים.

מין נוסף הגדל בארץ הוא אדר חרמוני, עץ נמוך בתצורת שיח הגדל במרומי החרמון.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגזע עץ המייפל משתמשים בתחום בניית כלי הנגינה. מרבית הכינורות עשויים ברובם מעץ זה (צוואר, גב וצדדים) וכן העץ נפוץ בתעשיית הגיטרות החשמליות, בעיקר לצווארים וציפוי גוף הגיטרה. גם חליליות מיוצרות מעץ זה.

מן המינים אדר אדום (אנ'), אדר שחור (אנ') ואדר הסוכר (אנ') ניתן להפיק סירופ מייפל.

במסורת היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתלמוד מזוהה האדר עם אחד ממיני הארז ולא עם העץ המודרני הנקרא בשם זה. האמורא רב זיהה את האדר עם העץ הנקרא "קתרוס" בלשון חז"ל.[1]

"קתרוס" (ביוונית קדרוס,Κέδρος, cedrus) אינו אלא שמו היווני של הארז.

הוא זיהה את האדר גם עם העץ "גופר" שבמקרא (בראשית ו', י"ד), ממנו נעשתה תיבת נח.[2]

בתלמוד[3] מובא מאמרו של רבי יוחנן: "הרוצה שיתקיימו נכסיו - יטע בהן אדר". עוד נאמר שם: "שדה שיש בה אדר - אינה נגזלת, ואינה נחמסת, ופירותיה משתמרין". המפרשים תהו על התועלת שבנטיעת האדר. לדעת רש"י מכיוון שזהו עץ גדול וחשוב, הנטיעה תפרסם את השדה, וידעו הכל שזוהי שדהו של פלוני, וכך גם אם יסע לזמן מה, לא יוכל אדם אחר לפלוש אליה, וזה משתי סיבות: א. יש לו הרבה ענפים וע"י זה הוא עושה גדר לשדה ולכן פירותיה משתמרים. ב. אדר זה מין עשב שהזרע שלו מתערבב עם הפירות, ומכיוון שיש לו ריח רע אז מזיקים מתרחקים ממנו. פירוש אחר בערוך (ערך אדר): גודל העץ וריבוי ענפיו ישמשו כגדר בפני בעלי חיים. מפרשים אחרים העניקו למאמר זה משמעות רוחנית, במובן של יושר במסחר ונתינת צדקה, על פי קישור למשמעות האטימולוגית של "אדר" כ"אדיר" או "הדר".[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בבלי, ראש השנה כ"ג, א'
  2. ^ תלמוד בבלי, סנהדרין דף ק"ח, ב', על פי גרסת הערוך ערך אדר.
  3. ^ בבלי, ביצה ט"ו, ב'
  4. ^ פירושי רבנו חננאל ורבי מנחם המאירי שם
Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.