אהוד אביבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אהוד אביבי
אין תמונה חופשית
לידה 7 בספטמבר 1930 (89)
ה'תר"ץ
ירושלים, המנדט הבריטי
ענף מדעי מטלורגיה
מדינה ישראלישראל  ישראל
מקום לימודים הטכניון
תרומות עיקריות
ממייסדי הקריה למחקר גרעיני בנגב

אהוד אביבי (אבורביע; נולד ב-7 בספטמבר 1930) הוא פרופסור למטלורגיה, מחלוצי מדעני הגרעין בישראל וממייסדי הקריה למחקר גרעיני בנגב. שימש כסגן ראש עיריית באר שבע ויו"ר הוועדה לתכנון ובניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביבי נולד בירושלים ב-7 בספטמבר 1930 (י"ד באלול ה'תר"ץ) לרבקה ולרב עמרם אבורביע בבניין בית הכנסת "אור זרוע" שבנה אביו בירושלים. סבו מצד אמו, הרב יוסף חיים הכהן עלה ארצה ממרוקו בשנת 1864, ואביו עלה ארצה ממרוקו בשנת 1906.

עם סיום לימודיו בתלמוד תורה, ניסה להתקבל לבית ספר דתי בירושלים, ומשנענה בזלזול החליט אביו להכניסו ללמוד בגימנסיה העברית בעיר, במגמות ריאליות של מתמטיקה ופיזיקה.

בנעוריו גויס בידי יצחק נבון לש"י, ובסיום לימודיו התגייס לשירות בפלוגת יהונתן של ההגנה, ולקח חלק בקרבות על ירושלים. בגיל 20 החל ללמוד לתואר ראשון ושני בהנדסת מתכות בטכניון, ועמד בראש אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה.[1] במקביל ללימודיו שירת במילואים בחיל המודיעין כסייר אוויר.

עם סיום לימודיו, החל לעבוד במפעל מתכות. בתמיכת מנהל המפעל, המשיך ללימודי דוקטורט של מטלורגיה בצרפת, לאור העובדה שבישראל לא היו כורים גרעיניים. ספרי הלימוד במטלורגיה לא היו בעברית בתקופה זו, ואביבי תרגם אותם לעברית יחד עם מרצה נוסף מהטכניון, תוך שהוא נעזר במשנה כדי לחדש מילים שלא היו קיימות בעברית.

לאחר קבלת הדוקטורט חזר לישראל, השתכן בבאר שבע והחל לעבוד בקמ"ג (הקריה למחקר גרעיני) שבדימונה עם הקמתה. לאחר תקופה קודם לדרגת מנהל בכיר, ועסק במחקר ובפיתוח בכור במשך שנים רבות.

בתחילת שנות ה-70 ייסד מועצה לענייני תנ"ך בנגב, ועמד בראשה.[2][3] כן ייסד בקמ"ג חוג ללימוד תנ"ך עבור טכנאים ועובדים מהקריה.

בשנות ה-70 שימש כנציג ישראל בארגון הפיתוח התעשייתי UNIDO של האו"ם, ובין השנים 19751978 שימש כנציג ישראל בארגון הבינלאומי לאנרגיה אטומית. בשנת 1978 מונה כממלא מקומו של אליעזר טל כמנהל המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח[4][5]

בשנת 1986 יצא לשנת שבתון ושימש כיועץ המדעי של ראש ממשלת ארץ הבסקים.

במקביל לתפקידיו בכור, היה אביבי מעורב בפעילות ציבורית בבאר שבע ובין היתר היה חבר מועצת העיר, סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובניה.[6] כיום הוא פועל להנחלת מורשתו של אביו, ובהפצת ספריו. כן ערך והוציא לאור את הספרים שו"ת 'ויכלכל יוסף' ושו"ת 'מנחת כהן' של סבו, הרב יוסף חיים הכהן.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביבי היה נשוי לשרה ניסנבוים, ולהם שלושה ילדים.[7] לאחר פטירתה בשנת 1988, נישא בשנית לנורית הירשפלד, שממנה התאלמן ב-2011. בשנים האחרונות מתגורר אביבי ברחובות, שם הוא מעביר מדי יום שיעור תורה ומפעיל חוג ללימודי תנ"ך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]