אהרן הראל (רב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אהרן הראל
Rabbi Aharon Harel.jpg
לידה 27 באפריל 1974 (בן 46)
ה' באייר תשל"ד
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות ישראל
השתייכות דתי לאומי, חרדים לאומיים
תחומי עיסוק הלכה, תלמוד, חסידות
רבותיו הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב אהרון ליכטנשטיין
חיבוריו

תורת הרא"ה תשובת הרא"ה תפילת הרא"ה שולחנו של מקום חסידות הלכה למעשה לא תכיר פנים במשפט תנחומיך ישעשעו נפשי

יערב שיחי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב אהרן (ארל'ה) הראל (נולד ה' באייר תשל"ד, 27 באפריל 1974) הוא ראש הישיבה התיכונית לב חדש בשילה. לשעבר ראש ישיבת ההסדר בשילה ור"מ בישיבת ברכת יוסף.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לדב ולאה הלפרין, ברמת גן שבה גדל. סבו, הרב שלמה זאב גולינסקי, היה איש פא"י. היה מדריך ורכז בתנועת הנוער בני עקיבא, וכן חבר בהנהלה הארצית של הארגון.

למד בישיבה התיכונית שעלבים, ולאחר מכן למד בישיבות מרכז הרב, עתניאל, אור עציון, רמת גן וישיבת הר עציון. הוא תלמידם של הרבנים שאול ישראלי, יעקב אריאל, חיים דרוקמן ואהרון ליכטנשטיין.

לימד בישיבות פתח תקווה ורמת גן. בשנת תשס"ו (2006) הצטרף לראשות ישיבת שילה, בהזמנת ראש הישיבה, הרב מיכאל ברום. בסוף תש"ע עזב את הישיבה. מאז הוא מלמד בישיבות אלון מורה, ואיתמר, בישיבת אש קודש ועוד.

הרב הראל מונה לעמוד החל משנת הלימודים תשע"ז בראש הישיבה התיכונית "לב חדש" בשילה[1].

הרב הראל הוא גם נטורופת המשלב הלכה ורפואה משלימה, ואף מרצה בנושא זה במכללות לרפואה משלימה.

נשוי ליפעת, אחותם של הרב רא"ם הכהן והאלוף גרשון הכהן.

גישתו ודרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב הראל משלב עולם למדני-הלכתי עם תורת החסידות והקבלה. עיקר עיסוקו הוא בהוראת גמרא ופסיקת הלכה והתמקדותו העיקרית היא בהלכות רפואה.

בלימוד החסידות הוא עוסק בפיתוח תבניות שכליות לצורך הבנת התורות החסידיות והקבליות. הוא מאמין בבירור האמת על פי הראשונים והאחרונים, גם כשהמסקנה שונה מן המקובל. לדעתו, גם בעת המודרנית על האדם לייצר באופן חקלאי בעצמו חלק ממצרכי הבסיס שלו. לדבריו, לא לחינם ציוותה התורה מצוות רבות כל כך (כעשרה אחוזים מכלל המצוות) המוטלות דווקא על חקלאים.

עיסוקו בהומוסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב הראל עוסק בנושאי הומוסקסואליים דתיים. הוא גורס כי על רבנים לברר נושא זה לעומקו לפני שהם דנים בו[2]. בשנת 2013 כתב כי פגש מעל 400 הומואים דתיים[3].

הרב הראל מעודד הומואים דתיים לנסות לשנות את נטייתם באמצעות טיפול פסיכולוגי[4]. לדבריו, למעלה ממחצית ההומואים שהוא ליווה במהלך טיפול שכזה הגיעו לשינוי מלא של נטייתם או למעבר למשיכה דו-מינית, וגם אלו שלא הצליחו להגיע לכך - הטיפול קידם את יחסיהם עם עצמם ועם אחרים[5].

להומוסקסואלים שניסו לשנות את נטייתם ולא הצליחו, מציע הרב הראל לשקול נישואים עם אישה לסבית, כששני בני הזוג מודעים לנטיותיהם ומקבלים אותן, או עם אישה אחרת המוכנה לקבל את נטיית בעלה. לצורך כך פתח הרב הראל מיזם שידוכים, ולדבריו רוב הזוגות שנישאו כך חווים אושר בהורות שלהם. הוא מדגיש שפתרון זה אינו מתאים לכל הומוסקסואל, ואלו שאינם מתאימים, פטורים ממצוות פרייה ורבייה[6].

הוא מתנגד לנישואי הומוסקסואל עם אישה בלי לספר לה על נטייתו לפני החתונה. לדבריו, "אותם המייעצים לגברים שאינם חשים כל משיכה לנשים להתחתן 'וזה יעבור לכם' אינם יודעים מה הם שׂחים, והם גורמים נזק בל יתואר לשני הצדדים שמסתיים לרוב בגירושין מכוערים ומצערים, תוך גרימת סבל לילדים ולשני בני הזוג"[7].

ביחס להומואים שלא הצליחו ליישם את הפתרונות האמורים, אמר הראל כי "נזירות אינה פתרון להומואים, אבל זו האפשרות ההלכתית היחידה". להומוסקסואל במצב כזה כתב: "אתה, וחבריך, עם כל הקושי שבזה, נמצאים לפני מציאות של אהבת ה' בכל נפשכם ובכל לבבכם, וזה קשה, מאוד, כמעט בלתי אפשרי, אבל אפשרי, ואני מכיר מקרוב מאד אנשים שעומדים בזה, וממלאים את חייהם בטוב ואושר"[8]. עוד כתב כי על הומוסקסואל לשמור נגיעה מגברים אחרים אם זה גורם לו הרהור עבירה[9] הוא אמר עוד כי יש לקרב הומואים שאינם מצהירים על נטייתם ברבים, אבל הומואים שחיים באופן מוצהר בזוגיות - אין להם מקום בתוך קהילה דתית משום שהם רומסים את עקרונות היסוד שלה[10].

ביחס לארגון ההומוסקסואליים הדתיים חברותא כתב הרב הראל כי הוא גורם לאיסורים חמורים משום שהוא מעודד את חבריו שלא להתמודד עם מצבם ויוצר לגיטימציה לזוגיות גברית קבועה[11].

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הוצאה לאור מחודשת של הלכות שמיטה מן הספר פאת השולחן, בהוצאת ישיבת רמת גן, תש"ס. לספר מצורפות הסכמותיהם של הרב ניסים קרליץ והרב אברהם אלקנה שפירא.
 • תורת הרא"ה – שיעורים בספר אורות התורה, בהוצאת ישיבת שילה, תשס"ז.
 • לא תכירו פנים במשפט: לבירור יחסנו לבחירת הרב הראשי האשכנזי, תשס"ד. חוברת נגד בחירת הרב יונה מצגר למשרת הרב הראשי לישראל
 • לרעות בגנים - רומן ביכורים העוסק בשלוש דמויות ועוקב אחרי מבוכי החיים שלהן, תשע"ה
 • שולחנו של מקום - על עבודת תיקון האכילה, תשע"ו.
 • חסידות הלכה למעשה - מבוא להכרת תורת החסידות, תשע"ז.
 • יערב שיחי- שיחות עם הרב יעקב אריאל על השקפה, עבודת ה' ופרקי חיים, תשע"ח.
 • סדרת ספרים 'הארת ארץ ישראל' שיעורים בתורת הרב קוק זצ"ל: תורת הרא"ה - שיעורים באורות התורה (הוצאה חדשה ומורחבת). תשובת הרא"ה - שיעורים באורות התשובה. תפילת הרא"ה - שיעורים באורות התפילה, תשע"ט.
 • תנחומיך ישעשעו נפשי - לוגותרפיה יהודית - חסידית, תש"פ.

מלבד הספרים שכתב, הרב הראל החל בההדרת ספרי 'שפת אמת' על התורה והמועדים, בהוצאת המכון התורני אור עציון. כמו כן, פרסם מאמרים בכתבי העת תחומין, אסיא ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אתר ישיבת לב חדש
 2. ^ אתר חברותא, הרב ארל'ה הראל על רבנים ומחנכים שפוגעים בהומואים – וידאו, ‏17 באוגוסט 2012.
 3. ^ הרב הראל, הרב, הומו פטור מפרו ורבו?, ‏17 אוקטובר 2013
 4. ^ ארל'ה הראל, איך מפסיקים להיות הומו? |. שאל את הרב, ‏23 ביולי 2014
  אתר חברותא, בלעדי – ר"י שילה: "חברותא כרוך בהכשלת הרבים באיסורים חמורים", ‏5 בינואר 2010
 5. ^ הרב הראל, איך מודדים הצלחה?, ‏24 נובמבר 2013
 6. ^ הרב הראל, הרב, הומו פטור מפרו ורבו?, ‏17 אוקטובר 2013; איתמר מרילוס, באישור הרבנים: שידוכים בין הומואים ללסביות, באתר ynet, 21 באוגוסט 2011; Cindy E. Rodriguez, Areleh Harel: The Orthodox Rabbi Helping Gay Men Marry Lesbians, ‏August 16, 2011
 7. ^ הרב הראל, "אין שום הצדקה להומו להתחתן עם אישה מבלי לספר לה", ‏12 ינואר 2014
 8. ^ הרב הראל, "נזירות אינה פתרון להומואים, אבל זו האפשרות ההלכתית היחידה", ‏28 אוגוסט 2013
  הרב הראל, האם הומו בגדר "אונס רחמנא פטריה"?, ‏7 ספטמבר 2013
 9. ^ איסור ללחוץ יד של גבר – מעיקר הדין או הקצנה?, הרב הראל, ‏17 באוגוסט 2013.
 10. ^ הרב הראל, להומו מותר להיות חזן או עד בחתונה?, ‏25 דצמבר 2013
 11. ^ אתר חברותא, בלעדי – ר"י שילה: "חברותא כרוך בהכשלת הרבים באיסורים חמורים", ‏5 בינואר 2010