אובייקטיב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אובייקטיבים במיקרוסקופ

באופטיקה אובייקטיבאנגלית Objective, בעברית תקנית עַצְמִית) הוא עדשה או מראה במיקרוסקופ, טלסקופ, מצלמה או כל מכשיר אופטי אחר האוסף את האור המגיע מאובייקט הנצפה, וממקד אותו לכדי תמונת דמות אמיתית. האובייקטיב נקרא לעיתים גם עדשת האובייקט, או זכוכית האובייקט. האובייקטיב הוא האלמנט האופטי הקרוב ביותר לאובייקט הנצפה, ומכאן שמו.

במובן זה, "עדשה" היא אוסף של עצמיות המרכיבות אותה לכלל מערכת מרוכבת המתפקדת כיחידה אופטית סופית, נתונה, כמו למשל "עדשת מצלמה", "עדשת טלסקופ", "עדשת מיקרוסקופ" וכדומה.

אובייקטיב במיקרוסקופיית אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיקרוסקופים לרוב מספר אובייקטיבים המאפשרים הגדלות שונות. האובייקטיבים בנויים באופן כזה שהחלפת אובייקטיב אינה פוגעת בפוקוס משום שהאובייקטיבים שומרים על מישור פוקוס אחיד.

האובייקטיב מאופיין בשני פרמטרים מרכזיים - הגדלה ומפתח נומרי (NA - Numerical Aperture), ההגדלה היא לרוב בטווח שבין פי 5 לפי 100. המפתח הנומרי הוא מכפלת סינוס מחצית זווית כניסת האור לעדשה במקדם השבירה, ערך המפתח הנומרי נע בין 0.14 ל־1.45 ככל שההגדלה גדולה יותר גדול גם ערך המפתח הנומרי. באובייקטיבים בעלי הגדלה של 40 ומעלה האובייקטיב קרוב מאוד לאובייקט, האור נשבר בתווך האוויר שבין האובייקטיב לאובייקט ואינו יכול לחדור לאובייקטיב. כדי להשתמש באובייקטיבים אלו יש להחליף את האוויר שבתווך בחומר בעל מקדם שבירה גדול מזה של האוויר - 1, וקרוב יותר לזה של זכוכית (מקדם שבירה של כ־1.5) - בעדשות בהגדלה של פי 40 החומר הוא מים (מקדם שבירה 1.33) או שמן אימרסיה (מקדם שבירה של כ־1.5) ובהגדלות פי 60 ומעלה תווך הוא כמעט תמיד שמן אימרסיה.

במיקרוסקופים מודרניים האובייקטיב הוא גליל ובתוכו מספר רב של עדשות. העדשה הראשונה והקרובה ביותר לאובייקט היא עדשת האובייקטיב בעוד העדשות הנוספות מפצות על עיוותים אופטיים הנגרמים מסיבות שונות או עדשות הממקדות את הקרן. ככל שההגדלה גדולה יותר יש צורך ביותר אלמנטים אופטיים באובייקטיב.

ההגדלה הסופית של המיקרוסקופ היא מכפלה ההגדלה של האובייקטיב בהגדלת העינית או האוקולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]