לדלג לתוכן

אובייקטיב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
אובייקטיביים במיקרוסקופ

באופטיקה אובייקטיבאנגלית Objective, בעברית תקנית, גם: עַצְמִית[1]) הוא עדשה או מראה במיקרוסקופ, טלסקופ, מצלמה או כל מכשיר אופטי אחר האוסף את האור המגיע מאובייקט הנצפה, וממקד אותו לכדי תמונת דמות אמיתית. האובייקטיב נקרא לעיתים גם עדשת האובייקט, או זכוכית האובייקט. האובייקטיב הוא האלמנט האופטי הקרוב ביותר לאובייקט הנצפה, ומכאן שמו.

במובן זה, "עדשה" היא אוסף של עצמיות המרכיבות אותה לכלל מערכת מרוכבת המתפקדת כיחידה אופטית סופית, נתונה. למשל: "עדשת מצלמה", "עדשת טלסקופ", "עדשת מיקרוסקופ" וכדומה.

אובייקטיב במיקרוסקופיית אור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיקרוסקופים לרוב מספר אובייקטיביים המאפשרים הגדלות שונות. האובייקטיביים בנויים באופן כזה שהחלפת אובייקטיב אינה פוגעת בפוקוס משום שהאובייקטיבים שומרים על מישור פוקוס אחיד.

האובייקטיב מאופיין בשני פרמטרים מרכזיים – הגדלה ומפתח נומרי (NA - Numerical Aperture), ההגדלה היא לרוב בטווח שבין פי 5 לפי 100. המפתח הנומרי הוא מכפלת סינוס מחצית זווית כניסת האור לעדשה במקדם השבירה, ערך המפתח הנומרי נע בין 0.14 ל־1.45, וככל שההגדלה גדולה יותר גדול גם ערך המפתח הנומרי. באובייקטיביים בעלי הגדלה של 40 ומעלה האובייקטיב קרוב מאוד לאובייקט, האור נשבר בתווך האוויר שבין האובייקטיב לאובייקט ואינו יכול לחדור לאובייקטיב. כדי להשתמש באובייקטיביים אלו יש להחליף את האוויר שבתווך בחומר בעל מקדם שבירה גדול מזה של האוויר - 1, וקרוב יותר לזה של זכוכית (מקדם שבירה של כ־1.5) - בעדשות בהגדלה של פי 40 החומר הוא מים (מקדם שבירה 1.33) או שמן אימרסיה (מקדם שבירה של כ־1.5) ובהגדלות פי 60 ומעלה תווך הוא כמעט תמיד שמן אימרסיה.

במיקרוסקופים מודרניים האובייקטיב הוא גליל ובתוכו מספר רב של עדשות. העדשה הראשונה והקרובה ביותר לאובייקט היא עדשת האובייקטיב בעוד העדשות הנוספות מפצות על עיוותים אופטיים הנגרמים מסיבות שונות או עדשות הממקדות את הקרן. ככל שההגדלה גדולה יותר יש צורך ביותר אלמנטים אופטיים באובייקטיב.

ההגדלה הסופית של המיקרוסקופ היא מכפלה ההגדלה של האובייקטיב בהגדלת העינית או האוקולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]