אובייקט בין כוכבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גוף בין כוכבי המוכר יותר כאובייקט בין כוכבי, הוא גרם שמים, שאינו כוכב או גוף תת-כוכבי, הנמצא בחלל הבין-כוכבי, ואינו קשור בין כוכב לכוכב. המונח יכול להיות מיושם גם על אובייקטים הנמצאים על מסלול בין כוכבי, אך הם עוברים זמנית קרוב לכוכב, כגון אסטרואידים ושביטים מסוימים.

בשל קשיים תצפיתיים נוכחיים, אובייקט בין כוכבי יכול בדרך כלל להיות מזוהה כאשר עובר דרך מערכת השמש, ואילו שם ניתן להבחין על ידי מסלול היפרבולי חזק, המציין כי זה לא קשור גרביטציוני אל השמש.[1] אובייקטים המקיפים כוכב נפלטים בשל אינטראקציה עם כוכב גדול יותר. תהליך זה החל בראשית שנות ה-80, כאשר C / 1980 E1, שהתחבר תחילה לכוח השמש, עבר ליד צדק והאץ במידה מספקת כדי להגיע למהירות הבריחה ממערכת השמש. האובייקט שינה את מסלולו והפך אותו לאובייקט ידוע ביותר, נכון לאותה עת.

המסלול ההיפרבולי של האובייקט הבין כוכבי "אומואמואה" (הדמיה)

המודלים הנוכחיים של היווצרות ענן אורט צופים כי יותר כוכבי שביט נפלטו לחלל הבין כוכבי מאשר אלו שנשמרים בענן אורט, עם אומדנים הנעים בין 3 ל-100 פעמים כמו רבים. סימולציות אחרות מציגות כי 90-99% מהשבטים נפלטו. אין את היכולת להאמין כי כוכבי שביט שנוצרו במערכות כוכבים אחרות לא יפוזרו בצורה דומה.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם גילויו הראשון של אובייקט בין כוכבי, הציעה היחידה לאנרגיה אטומית סדרה חדשה של תיאורי גוף קטן עבור אובייקטים בין כוכביים, בדומה למערכת המספור של השביט. מרכז הכוכבים הזעיר יקצה את המספרים. הכינויים הזמניים עבור אובייקטים בין כוכביים יטופלו באמצעות קידומת C או A, (שביט או אסטרואיד) לפי הצורך.[2]

השביט הבין כוכבי הוא למעשה אובייקט בין כוכבי. אילו שביט בין כוכבי קיים, עליו לעבור מדי פעם במערכת השמש הפנימית. האובייקט מתקרב למערכת השמש עם מהירויות אקראיות, בעיקר מכיוון קבוצת הכוכבים "הרקולס", מפני שמערכת השמש נעה בכיוון זה. זהו נקרא "נקודת השיא של השמש".

במקרים נדירים, ניתן לראות כוכב שביט בין כוכבי נלכד למסלול ההליוצנטרי ועובר במערכת השמש של כדור ארצנו. אך סימולציות מחשב מראות כי צדק הוא כוכב הלכת היחיד מסביב לכדור הארץ אשר יכול ללכוד אחד, וכי זה יכול להיות צפוי להתרחש אחת לשישים מיליון שנה.

היסטוריית הגילויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגילוי הראשון של אובייקט בין כוכבי הוא "אומואמואה" ובפירושו "חבר שבא לביקור". האובייקט נמצא על ידי הטלסקופ Pan-STARRS. התצפיות הנערכות הציגו כי הוא עוקב אחר מסלול היפרבולי חזק סביב השמש במהירות גדולה יותר ממהירות הבריחה הסולארית, ומשמעותה כי אינה מחוברת למערכת השמש.[3]

עוד אובייקט בין כוכבי הוא "הייאקוטאק", אשר גילו בשנת 1996 ב-31 בינואר וב-25 במרץ לאותה שנה, עבר קרוב מאוד לכדור הארץ. תצפיות מדעיות של השביט הובילו למספר תגליות מדעיות. פירוש שמו הוא על שמו המדען היפני שגילה אותו - יוג'י הייאקוטאק.[4]

אובייקט בין כוכבי נוסף הוא "מאצ'הולז", אשר נגלה בשנת 1986 ב-12 במאי על ידי אסטרונום חובב דונלד מאצ'הולז, ועל שמו הוא נקרא. הפעם האחרונה שהגיע לקרבת כדור הארץ הייתה בשנת 2017 ב-31 באוקטובר. הפעם הבאה שיתקרב לארצנו תהיה בינואר 2023, להשערתם של רבים. קוטר השביט משוער של 6.4 קילומטרים.[5]

צילום של השביט הבין כוכבי "הייאקוטאק"

ישנו גם את "BZ509", או בשמו האחר "BE-ZED". הוא נחשב יחסית לאובייקט קטן. אורך קוטרו הוא 2 קילומטרים. האובייקט התגלה ב -26 בנובמבר 2014 והוא לרב עובר במסלולו של צדק. הוא התגלה בעזרת הטלסקופ Pan-STARRS.[6]

שמות הגילויים שצויינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממצאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום של הטלסקופ האסטרונומי "Pan-STARRS"

[7]Pan-STARRS הוא טלסקופ אסטרונומי המשמש למציאת אובייקטים בחלל, לדוגמה אובייקטים בין כוכביים. הוא ממוקם במצפה הלאקאלה שנמצא בהוואי, ארצות הברית.

הוא מורכב ממספר רב של מצלמות אסטרונומיות, טלסקופים ומתקן מחשוב הסוקר את השמים עבור אובייקטים הזזים על בסיס מתמשך.

מספר אובייקטים ליד כדור הארץ זוהו על ידי פרויקטים שונים, כגון: Linear ,Neat ,SpaceWatch ,LoneosCSS ,Pan-STARRS ,Neowise ועוד.

על ידי זיהוי הבדלים בין תצפיות קודמות של אותם אזורים בשמים, פאן-סטארס מצליח לגלות מספר רב של אסטרואידים חדשים לדוגמה: כוכבי שביט, כוכבים משתנים, סופרנובה (תופעה שבה כוכב מסיבי מתפוצץ משום שהלחץ שההיתוך הגרעיני יוצר בו כלפי חוץ אינו מספיק בכדי לאזן את כוח הכבידה העצמי החזק שלו כלפי פנים) ועוד חפצים שמימיים.

נכון לשנת 2019 המשימה העיקרית שלו היא לזהות אובייקטים ליד כדור הארץ אשר מהווים איום.

בנייתה של הטלסקופ המפורסם פאן סטארס היה ממומן בחלקו הגדול על ידי חיל האוויר של ארצות הברית. הפעם הראשונה בו נראה הטלסקופ בפעולה היה ב-6 בדצמבר 2008.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sverre J. Aarseth, Raúl de la Fuente Marcos, Carlos de la Fuente Marcos, Where the Solar system meets the solar neighbourhood: patterns in the distribution of radiants of observed hyperbolic minor bodies, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters 476, 2018-05-01, עמ' L1–L5 doi: 10.1093/mnrasl/sly019
  2. ^ MPEC 2017-V17 : NEW DESIGNATION SCHEME FOR INTERSTELLAR OBJECTS, www.minorplanetcenter.net
  3. ^ Tricia Talbert, Solar System’s First Interstellar Visitor Dazzles Scientists, NASA, ‏2017-11-20
  4. ^ Elizabeth Howell 2013-02-28T23:46:50Z Science, Astronomy, Hyakutake: Comet with a Long, Long Tail, Space.com (באנגלית)
  5. ^ Amateur Don Machholz Discovers His 12th Comet! (Updated), Sky & Telescope, ‏2018-11-09 (בAmerican English)
  6. ^ Daniel CleryMay. 21, 2018, 8:00 Am, This asteroid came from another solar system—and it’s here to stay, Science | AAAS, ‏2018-05-21 (באנגלית)
  7. ^ Pan-STARRS, www.ifa.hawaii.edu