לדלג לתוכן

אובר-גרופנפיהרר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אובר-גרופנפיהרר
סמל הדרגה - תג כתף
סמל הדרגה - תג כתף
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
צבא אס אה
אס אס
מערכת הדרגות דרגות האס אה
דרגות האס אס
היררכיה קצינים
בתוקף 1932–1945 (כ־13 שנים)
דרגה זוטרה גרופנפיהרר
דרגה בכירה אוברסט-גרופנפיהרר
מקבילת הצבא גנרל חיל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
גוטלוב ברגר, קצין המשרד הראשי של האס אס

אובר-גרופנפיהרר הייתה דרגה צבאית בתקופת הרייך השלישי, שנוצרה לראשונה בשנת 1932 כדרגה של האס אה (SA), ואומצה על ידי האס אס שנה אחת מאוחר יותר למערך הדרגות שלהם. עד אפריל 1942, זו הייתה הדרגה הגבוהה ביותר באס אס, למעט הרייכספיהרר אס אס (היינריך הימלר)[1] הדרגה מתורגמת כ"מנהיג הקבוצה הבכיר",[2] והייתה בכירה מדרגת גרופנפיהרר, המתורגמת כ"מנהיג הקבוצה".[3] באופן דומה הייתה קיימת דרגת אונטרגרופנפיהרר, המתורגמת כ"מנהיג הקבוצה הזוטר", שהתקיימה באס אה בין השנים 19291930, וכתואר עד שנת 1933. באפריל 1942 נוצרה דרגה חדשה של אוברסט-גרופנפיהרר, שהייתה בכירה מאוברגרופנפיהרר, וזוטרה מרייכספיהרר אס אס.

הדרגה נוצרה בשנת 1932 על ידי ארנסט רהם, ונועד לחברים הבכירים בפלוגות הסער לשימוש על ידי רוהם והגנרלים הבכירים באס אה.[2] יחד עם רהם קיבלו את הדרגה הזו, ויקטור לוצה, אדמונד היינץ, אוגוסט שניידהיבר, ופריץ ריטר פון קראוסר.

אובר-גרופנפיהרר הייתה הדרגה הבכירה ביותר בדרגות האס אה עד אביב 1933, כאשר רהם נטל לעצמו דרגת שטאבשף.[4]

בקיץ 1933, היינריך הימלר קודם על ידי אדולף היטלר לדרגת אובר-גרופנפיהרר, מתוך כוונה להפוך את הימלר למקביל למפקדים הבכירים של האס אה, אף על פי שהאס אס עדיין היה כפוף להם.[5] אף על פי שהימלר התייחס לעצמו בדרך כלל כ"רייכספיהרר אס אס", לפני קיץ 1934, היה זה רק תואר של מפקד האס אס, ולא דרגה בפועל.[6] זמן קצר לאחר הימלר, קידם היטלר גם את פרנץ שוורץ, אולם נתן להימלר את הוותק בדרגה, כדי להשאיר את הבכורה בידיו.[7] בספטמבר 1933, כדי למנוע מאבק כוחות בקרב האס אס, קידם היטלר גם את קורט דליגה, שפיקד על כוחות האס אס באזור ברלין.

בשנת 1934 הועלו לדרגה זו גם פריץ וייצל, ריכרד ולטר דאר, ולטר בוש, רודולף הס, ולאחר ליל הסכינים הארוכות ביולי 1934, קיבל ספ דיטריך את הדרגה רטרואקטיבית מיולי 1933, על מנת לתת לו את המקום השלישי באס אס (אחרי הימלר ושוורץ). פאול האוסר, שהועלה לדרגת אובר-גרופנפיהרר בשנת 1941, קיבל את הדרגה רטרואקטיבית עד לשנת 1933 לאחר קידומו לדרגת אוברסט-גרופנפיהרר בשנת 1944.

אודו פון ווירש ופרידריך-וילהלם קריגר קודמו לדרגת אוברגרופנפיהרר בשנת 1935, בזמן שיוזיאס, נסיך הכתר של ולדק ופירמונט ומקס אמאן קיבלו את הדרגה לאחר שנה, יחד עם קרל פון אברשטיין ופיליפ בוהלר. בשנת 1936 קודמו כמה קצינים נוספים, לרבות פרידריך יקלן מי שיהפוך לאחד הידועים לשמצה ביותר מפקד האס אס והמשטרה בחזית המזרחית במלחמת העולם השנייה. האחרון שקודם לדרגת אוברגרופנפיהרר לפני מלחמת העולם השנייה, היה ארנסט-היינריך שמאוזר שקיבל את הדרגה בשנת 1937. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, היו 17 קצינים בדרגת אובר-גרופנפיהרר.

במהלך מלחמת העולם השנייה, 88 גנרלים קודמו לדרגה זו, 22 מתוכם היו קצינים של הוואפן אס אס והשאר היו חברי האס אס הכללי. ההעלאה הראשונה לדרגה זו במהלך המלחמה, התרחשה באפריל 1940, כאשר הדרגה ניתנה ליואכים פון ריבנטרופ, מרטין בורמן והנס לאמרס; אוטו דיטריך הועלה אף הוא לאחר שנה. כל הארבעה החזיקו בדרגה זו כדרגת כבוד. בספטמבר 1941 הדרגה ניתנה לריינהרד היידריך, אשר היה קצין האס אס הראשון שהועלה לדרגה זו במהלך המלחמה. ב-20 באפריל 1942 הועלה תאודור אייקה לדרגה זו, והיה קצין הוואפן אס אס הראשון שקיבל דרגה זו במהלך המלחמה.

שני קציני אס אס בדרגה זו איבדו את דרגתם: רודולף הס ווולף היינריך גראף פון הלדורף. הס איבד את דרגתו, כאשר גורש מהאס אס ומהמפלגה הנאצית, לאחר הטיסה לסקוטלנד בשנת 1941. הלדורף איבד את דרגתו לאחר קשר העשרים ביולי, מכיוון שדרגתו הייתה טכנית, כל עוד שימש כמפקד משטרת ברלין, וברגע שהודח מתפקידו, איבד גם את דרגתו.

סך הכל החזיקו בדרגה זו 106 קצינים, וכמה מהם מתו במהלך מלחמת העולם השנייה; הבולטים מביניהם; ריינהרד היידריך, תאודור אייקה, ארתור פלפס. הקידום האחרון נעשה במרץ 1945, וניתן להנס קאמלר.

השימוש בדרגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרגה הייתה בשימוש על ידי ארבע הקבוצות הגדולות של המפלגה הנאצית; האס אה, האס אס, החיל הממונע הנציונל-סוציאליסטי, והחיל האווירי הנציונל-סוציאליסטי. הדרגה הייתה הגבוהה ביותר של הגנרלים באס אס, עד אפריל 1942, עת נוצרה דרגת אוברסט-גרופנפיהרר.

הדרגה הייתה מקובלת עבור מפקד האס אס והמשטרה, כמו גם הבכירים של RSHA, אשר החזיקו אף בדרגת גנרל של המשטרה, וכן בכירי הוואפן אס אס, שהחזיקו בנוסף בדרגת גנרל הוואפן אס אס. בשנת 1944, רוב הגנרלים של הוואפן אס אס קיבלו דרגה זו, בשל תפקידם הפיקודי על יחידות גדולות.

אובר-גרופנפיהרר הייתה הדרגה הגבוהה ביותר של האס אס עד אפריל 1942, והייתה שוות ערך ללוטננט גנרל (גנרל שלושה כוכבים) בצבאות האמריקני והבריטי,[8] ורק הימלר החזיק בדרגה גבוהה יותר.[9]

סדר הקידום

[עריכת קוד מקור | עריכה]
קידום לדרגת אובר-גרופנפיהרר על פי שנים
שנה מספר שמות
1933 3 היינריך הימלר, פרנץ שוורץ, קורט דליגה
1934 5 פריץ וייצל, ריכרד ולטר דאר, ולטר בוש, רודולף הס, יוזף דיטריך
1935 2 אודו פון ווירש, פרידריך-וילהלם קריגר
1936 8 יוזיאס, נסיך הכתר של ולדק ופירמונט, מקס אמאן, קרל פון אברשטיין, פיליפ בוהלר, וולף-היינריך גראף פון הלדורף, פרידריך יקלן, ורנר לורנץ, אוגוסט הייסמאייר
1937 1 ארנסט-היינריך שמאוזר
1938 0
1939 0
1940 3 יואכים פון ריבנטרופ, מרטין בורמן, הנס לאמרס
1941 8 אוטו דיטריך, ריינהרד היידריך, הנס-וולף פריצמן, אריך פון דם באך-צלבסקי, וילהלם רדיס, פאול האוסר, וילהלם ריינהרד, אלברט פורסטר
1942 20 קרל הופמן, פרידריך הילדברנדט, קרל פיהלר, דיטריך קלאגס, פאול קרנר, וילהלם מור, פריץ זאוקל, ריכרד הילדברנדט, וילהלם קופה, תאודור ברקלמן, וילהלם קפלר, קרל וולף, יוזף בירקל, ארתור גרייזר, תאודור אייקה, אמיל מאצו, פאול שארפה, אוסוולד פוהל, ולטר שמיט, הרברט באקה
1943 23 זיגפריד טאוברט, יואכים אלברכט אגלינג, ארנסט וילהלם בוהלה, קונסטנטין פון נויראט, יוליוס שאוב, גינתר פאנקה, ארנסט קלטנברונר, קונרד הנליין, ארנסט זקס, קרל הרמן פרנק, אוגוסט אייגרובר, פרידריך ריינר, הוגו יורי, רודולף קוורנר, פרידריך אלפרס, גוטלוב ברגר, אוטו הופמן, הנס אלבין ראוטר, הנס ייטנר, ארתור פלפס, פליקס שטיינר, אלפרד ויננברג, קרל פפר-וילדנברוך
1944 32 הרטמן לוטרבאכר, קרל האנקה, אולריך גרייפרט, וילהלם שטוקרט, אוטו וינקלמן, הרמן הפלה, ארנסט-רוברט גראוויץ, לאונרדו קונטי, פרנץ ברייטהאופט, ורנר בסט, מקסימיליאן פון הרף, גאורג קפלר, ולטר קריגר, קרל מריה דימלובר, קורט קנובלאוך, קורט פון גוטברג, אוסקר שוורק, היינריך פון מאור, קרל מאהל, פריץ וכטלר, יירגן פון קאמפץ, ארווין רזנר, בנו מרטין, גוסטב אדולף של, פאול וגנר, קרל גוטנברגר, קרל אוברג, וילהלם ביטריך, מתיאס קליינהייסטרקאמפ, אוגוסט פרנק, פריץ שלסמן, הרברט גילה
1945 1 הנס קאמלר

סימני הדרגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלאי הצווארון של אובר-גרופנפיהרר כלל בתחילה שלושה עלי אלונים וכוכב כסף, אולם לאחר מכן התווסף כוכב לתג, עם יצירת דרגת אוברסט-גרופנפיהרר באפריל 1942, ובנוסף הם נשאו דרגות כתף של גנרל חיל בוורמאכט.


דרגה זוטרה:
גרופנפיהרר
דרגות האס אס
אובר-גרופנפיהרר
דרגה בכירה:
אוברסט-גרופנפיהרר
דרגה זוטרה:
גרופנפיהרר
דרגות האס אה
אובר-גרופנפיהרר
דרגה בכירה:
שטאבשף

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אובר-גרופנפיהרר בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]