אוגטסו מונוגטרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוגטסו מונוגטרי
Ugetsu monogatari poster.jpg
שם במקור: Ugetsu monogatari
בימוי: קנג'י מיזוגוצ'י
תסריט: מטסוטרו קוואגושי, אקינארי אודה, יושיקטה יודה
שחקנים ראשיים: מסאיוקי מורי, מצ'יקו קיו, קינויו טאנאקה
מוזיקה: פומיו היאסאקה
הקרנת בכורה: 26 במרץ 1953 ביפן, 7 בספטמבר 1954 בארצות הברית
משך הקרנה: 94 דקות
שפת הסרט: יפנית
דף הסרט ב-IMDb

אוגטסו מונוגטרי (Ugetsu monogatari; פירוש: "מעשיות לאור הירח והגשם" או "סיפורים של הירח החיוור והכסוף לאחר הגשם") הוא סרט שביים הבמאי היפני קנג'י מיזוגוצ'י. בסרט המתרחש ביפן של ימי הביניים, מככבים מסאיוקי מורי ומאציקו קיו, והשראתו באה מסיפורים של אודה אוקינארי וגי דה מופאסאן. זהו סרט המפורסם ביותר של מיזוגושי, הנחשב על ידי מבקרים כיצירת מופת של הקולנוע היפני.

אוגטסו הוא סיפור רוחות, שבו חייו של איכר אומן בימי הביניים של יפן נהרסים מחמת תאוות הבצע שלו. בצורה האופיינית לסרטיו של מיזוגושי הדן ביחסי החברה, הראה אוגטסו כיצד הנשים סבלו מידיהם של הגברים. הסרט מציג תפאורה מדהימה ביופיה וקטעים ארוכים ועשויים בקפדנות, כמו גם מרכיבים היוצרים בלבול כמו ערפל ודממה.

אוגטסו זכה בפרס אריה הכסף עבור הבימוי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים של ונציה לשנת 1953. הסרט הופיע פעמים רבות בכתב העת Sight and Sound במשאל שבו מופיעים עשרת הסרטים הטובים ביותר שנעשו אי פעם ומתפרסם פעם בעשור. בשנת 2000 העיתון The Village Voice מיקם את אוגטסו במקום ה-29 ברשימת מאה הסרטים הטובים ביותר של המאה העשרים.

זמינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005 נעשה הסרט זמין בפעם הראשונה ב-DVD בסדרת Region 1 כש-Criterion Collection הפיצו מהדורה של דיסק כפול, של הסרט הכוללת סרט תיעודי בן 150 דקות על מיזוגושי שביים קנטו שינדו. המארז כולל גם עלון עם מסה ושלושה סיפורים קצרים שמהם שאב הסרט את השראתו: The House in the Thickest ו"תאוותנותו של הנחש" מאת אקינארי אודה, ועל "כיצד הוא השיג את ליגיון הכבוד" מאת גי דה מופאסאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]