אווטאר: כשף האוויר האחרון – ההבטחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אווטאר: כשף האוויר האחרון – ההבטחה
Avatar: The Last Airbender – The Promise
עטיפת הכרך הראשון בעברית. על גבי העטיפה נראים דמויותיהם של אנג, צוקו, קטרה, סוקה וטוף
עטיפת הכרך הראשון בעברית. על גבי העטיפה נראים דמויותיהם של אנג, צוקו, קטרה, סוקה וטוף
מידע כללי
מאת ג'ין לואן יאנג
איורים סטודיו גוריהירו (אנ')
שפת המקור אנגלית
תורגם לשפות עברית, ספרדית, פורטוגזית
סוגה רומן גרפי, פנטזיה
נושא עלילת המשך לסדרת הטלוויזיה אווטאר: כשף האוויר האחרון
מקום התרחשות עולם האווטאר: ממלכת האדמה, אומת האש, מושבות אומת האש (הרפובליקה המאוחדת לעתיד)
תקופת התרחשות לאחר סיום מלחמת מאה השנים
הוצאה
הוצאה דארק הורס קומיקס
תאריך הוצאה 25 בינואר 2012 (חלק ראשון)
3 במאי 2012 (חלק שני)
9 באוקטובר 2012 (חלק שלישי)
עורך דייב מרשל
הוצאה בעברית
הוצאה כנרת זמורה-ביתן דביר
תאריך 4 בדצמבר 2016 (חלק ראשון)
11 במאי 2017 (חלק שני)
16 בנובמבר 2017 (חלק שלישי)
תרגום אורנה כץ
מספר עמודים 240 (80 בכל חלק)
מהדורות נוספות
מספר כרכים 3
תאריך מהדורה מוערת

20 בפברואר 2013 (כריכה קשה)

30 ביולי 2020 (כריכה רכה)
סדרה
סדרת ספרים אווטאר: כשף האוויר האחרון (קומיקס)
ספר קודם אווטאר (סדרת טלוויזיה)
הספר הבא אווטאר: כשף האוויר האחרון – החיפוש
מספר ספרים 11
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 1-61655-074-0
הספרייה הלאומית 990039436710205171

אווטאר: כַּשָּף האוויר האחרון – ההבטחהאנגלית: Avatar: The Last Airbender – The Promise) הוא רומן גרפי בעל שלושה חלקים מאת ג'ין לואן יאנג. הוא חלק מהזיכיון האמריקאי "אווטאר: כשף האוויר האחרון" ומהווה המשך ישיר לעלילת סדרת הטלוויזיה "אווטאר" של ניקלודיאון וכפריקוול לסדרה "האגדה של קורה". עלילת הקומיקס מתעסקת במושבות אומת האש שנבנו בשטחים הכבושים של ממלכת האדמה, אשר מאוחר יותר הפכו לרפובליקה המאוחדת באגדה של קורה.

החלק הראשון יצא לאור על ידי חברת ההוצאה דארק הורס קומיקס ב-25 בינואר 2012, החלק השני יצא ב-30 במאי ונכלל ברשימת רבי-המכר של הניו יורק טיימס וב-26 בספטמבר יצא לאור החלק השלישי והאחרון של הספר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – עולם האווטאר, אווטאר - דמויות

חלק ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות תבוסתו של שליט האש אוזאי וסיום מלחמת מאה השנים[א], מייסדים אווטאר אנג, שליט האש החדש, צוקו, ומלך האדמה קואי את "תנועת חידוש ההרמוניה" אשר מטרתה לעזור בפירוק המושבות שכבשה אומת האש במהלך המלחמה מממלכת האדמה ולהחזיר את התושבים כשפי האש לאומת האש. בעקבות חששו של צוקו כי הוא ישתנה לרעה וידמה לאביו[ב], הוא ביקש מאנג כי יבטיח לו שאם הוא יבחין כי הוא הופך דומה לאביו יהיה עליו להרוג אותו.

שנה לאחר מכן, צוקו עובר ניסיון התנקשות על ידי קורי מורישיטה, במחאה על רעיון התנועה לחידוש ההרמוניה. לאחר שנודע לו כי מורטישטה היא בתו של ראש העיר יו דאו, המושבה הראשונה שהוקמה בממלכת האדמה, יוצא צוקו לעבר המושבה על מנת להתעמת עם ראש העיר. במהלך סיורו בעיר מגלה צוקו כי כשפי האש וכשפי האדמה במושבת יו דאו יצרו לעצמם תרבות משותפת וחדשה וכי הם רואים עצמם חלק נפרד הן ממלכת האדמה והן מאומת האש. בעקבות כך, מסיר צוקו הן תמיכתו בתנועה לשיקום ההרמוניה.

הסרת התמיכה של צוקו מעוררת מחאה מצד אנשי ממלכת האדמה וגורמת לאנג וקטרה לנסוע ליו דאו ולהתעמת עם צוקו. גלגולו הקודם של אנג, אווטאר רוקו, מתגלה אל אנג ומפציר בו לקיים את הבטחתו לצוקו ולהרוג אותו. הוא מזכיר לו מעברו שלו, כי היסוסו להרוג את שליט האש סוזין גרם בסוף לפרוץ מלחמת מאה השנים ואומר לאנג כי אל לו לטעות כמוהו. בהגיעם ליו דאו מתעמת אנג עם צוקו ואף נכנס למצב אווטאר ואומר לו "אולי הבטחה היא באמת הבטחה" אך לבסוף קטרה ממתנת אותו. לאחר מכן, אנג וצוקו מסתובבים ברחבי המושבה וצוקו מנסה להסביר לאנג מדוע נטש את התנועה לחידוש ההרמוניה.

למרות שראה בעצמו את שגשוגה של המושבה, אנג נשאר בדעתו כי על כשפי האש לחזור לאומת האש בטענה כי הישארותם בשטחים הכבושים תפגע בשלום העולם. קטרה מציעה כי יו דאו תהיה חריגה אך צוקו דורש כי דין ביטול הפינוי יהיה לגבי כל המושבות. אנג מסכים לנסות לארגן פגישה של צוקו עם מלך האדמה. בינתיים מתגברים ההפגנות של מתנגדי המושבות וצוקו חוזר לאומת האש, שם הוא מתייעץ עם אביו הכלוא, אוזאי[1][2][3].

חלק שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג וקטרה מגיעים לבה-סינג-סה – בירת ממלכת האדמה, על מנת לשכנע את מלך האדמה קואי לבוא לדון עם צוקו. מתוך מטרה להיראות חזק, מסרב קואי להצעה ומצהיר כי הוא ישלח את צבא ממלכת האדמה על מנת שיפנו את המתנחלים בכוח. אנג וקטרה חוזרים ליו דאו ומנסים להזהיר את המתנחלים מכוחות הצבא העתידים להגיע. לאחר מכן פוגש אנג את מועדון המעריצים שהקימו לכבודו דבר אשר גורם לקטרה לקנא.

בינתיים, אוזאי מספר לצוקו על אירוע בילדותו בו התלבט צוקו האם עליו לתמוך בטורף הרעב או בנטרף המסכן. צוקו אומר כי הוא בא לשאול כיצד אוזאי הצליח להיות רגוע כשעול הממלכה היה על כתפיו ואוזאי אומר לו כי הסיפור שסיפר הוא המענה לשאלה. בפגישתם הבאה, מביע צוקו את מסקנתו כי היה עליו לתמוך בנץ הטורף אשר הוא היה הצד החזק והמכובד, כמשל לכך שעליו לתמוך כעת בכשפי האש. אך אוזאי אומר כי המעשה הנכון נקבע על פי רצונו האמיתי של צוקו בתור שליט האש ורצון זה עצמו הוא הגורם שהופך את המעשה לנכון, לתמוך בכשפי האש, צדם של החזקים. צוקו מביע את תוכניתו להיוועץ באווטאר ולא להסתמך על רצונו בלבד, ובתגובה אוזאי מתפרץ עליו ואומר לו לעזוב את המקום.

באותו זמן, טוף הקימה ביו דאו בית ספר ללימודי כשפות בו אימנה שלושה כשפי אדמה. אך בעקבות סכסוך עם מורה כשפות אש הם קבעו דו-קרב בין תלמידיהם לעוד שלושה ימים בו ייקבע גורל בית הספר של טוף. סוקה מציע להתאמן עם התלמידים אך לא היה מודע שכולם נכשלו בלימודי כשפות מתכת. לאחר כמה ניסיונות ללמד אותם טוף מתייאשת ואומרת לסוקה כי היא גייסה אותם ללימודים מתוך אמונה שיהפכו לכשפי מתכת אך בפועל הכריחה אותם להפוך למשהו שהם לא, בדומה לאיך שהוריה נהגו כלפיה. לאחר שהתלמידים שומעים את השיחה הם מבינים כי הם יכולים לעשות יותר ממה שעשו עד עכשיו ומקבלים מוטיבציה חדשה שגורמת להם להצליח לכשף מתכת ולבסוף אף נצחו בקרב ובית הספר נשאר בידיה של טוף.

מיי, בת זוגו של צוקו מגלה משומר בית הכלא כי צוקו נפגש עם אביו ובעקבות כך נפרדת ממנו משום ששמר ממנה סודות. זמן קצר לאחר מכן, צוקו מגלה כי צבא מלך האדמה צועד לכיוון יו דאו ומגייס בתגובה את כוחותיו על מנת שיגנו על המתיישבים[4][5][6].

חלק שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן שאנג וקטרה מזהירים את תושבי המושבה הם פוגשים את המפגנים לאחר שהאחרונים תקפו אותם. אנג וקטרה מזהירים אותם מצבא מלך האדמה אנג מתכעס ומתאכזב לאחר שמגלה כי חברים במועדון המעריצים שלו בעיר קעקעו את עצמם בקעקועים המסורתיים של נוודי אוויר, הוא חושב שהם מתייחסים למסורת שלו כאל משחק.

בעוד צוקו מתלבט במהלך ההפלגה לממלכת האדמה בשאלה האם הוא עושה את הדבר הנכון, אנג מתדיין עם קטרה לגבי התגובה המתאימה ואומר לה כי הוא לא יסבול מצב בו אומה אחת פולשת לשטח אומה אחרת ועל כן הוא יעמוד לצד התנועה לחידוש ההרמוניה ויעמוד בהבטחה לצוקו. בינתיים, סוקה, טוף וסוקי, שהזהירו את אנג וקטרה לגבי התקדמותו של צוקו, מנסים לעקב את צבא אומת האש מחשש שעימות עם צבא ממלכת האדמה יתפתח למלחמה נוספת. למרות זאת, כוחות האש הגיעו למושבה ועמדו מול כוחות מלך האדמה בראשות הגנרל האו שהגיעו זה עתה. בעזרת כשפות מתכת טוף הורסת את הטנקים של אומת האש וגנרל האו מורה לחיילים שלו לנצל את ההזדמנות ולתקוף את אומת האש, צוקו בתגובה מורה לחייליו להגן על המושבה ולתקוף בחזרה. ככשני הצבאות באו לידי התנגשות אנג נכנס למצב אווטאר ומתעמת עם צוקו, קטרה שוב עוצרת בעד אנג ומסבירה לו על התרבות החדשה שהתפתחה במושבות ושואלת מה המשמעות של הפרדת העמים עבור עתידם, שהרי גם הם מאומות שונות. בעצתה, אנג עוזב את המקום כדי להחליט על דרך פעולה. בזמן המדיטציה, רוקו מציע לו לחשוב על גורל העולם ולקיים את הבטחתו. הוא אף מגלה לו כי הוא הסבא רבא של צוקו מצד אמו ואנג נחרד בשל העובדה שרוקו מוכן שהוא יהרוג את נינו למען שימור השלום ורוקו מסיים את השיחה בכך שמורה לאנג, ”תחשוב על טובת העולם”. בינתיים, קטרה מראה למלך האדמה את הקהילה והתרבות החדשה שהתפתחה ביו דואי.

לאחר מכן, אנג יוצא ממחבואו ונכנס למצב האווטאר, צוקו נחרד ואומר שזה לא כפי שזה נראה ואנג יוצר תהום בין שני הצבאות, צוקו כמעט ונפל לתהום אך אנג הציל אותו. אנג משכנע את מלך האדמה לגבי חשיבות המושבות והמלחמה מסתיימת.

בערב, אנג עושה מדיטציה ומתדיין עם רוקו לגבי מה שהיה צריך לעשות. הוא מודה לרוקו על תרומתו בשבילו אך אומר שהעולם שבו חי שונה מהעולם כיום ושחשיבות האנשים שקרובים לליבו עומדת בראש מעייניו ואנג שורף את האבן שבשרשרת של אומת האש. הוא נפגש עם צוקו בבית התה של אירו ומסכם איתו כי למחרת הם ייפגשו עם מלך האדמה על מנת לדון בהגדרת שלטון המושבות כך שלא יהיו תחת אף אחת מהאומות[ג]. צוקו ואנג מגלים כי הם חלמו חלום משותף בו אנג הורג את צוקו, אנג מציין כי הוא חושב שראה את אמא של צוקו באותו חלום, צוקו אומר כי כל משלחות החיפוש אחרי אמו ששלח חזרו בידיים ריקות אך אנג אומר לו כי בעולם חדש יש לקחת סיכונים חדשים. לאחר מכן, צוקו מבקש את עזרתה של אזולה במציאת אמו[7][8][9].

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמד יוצרי סדרת המקור, מייקל דנטה דימרטינו (מימין) ובריאן קונייצקו (משמאל)
סופר הקומיקס ג'ין לואן יאנג

מאז סיום סדרת הטלוויזיה הפופולרית "אווטאר: כשף האוויר האחרון" ביולי 2008, גבר הביקוש בקרב מעריצי הסדרה לחומרים נוספים מהזיכיון ופרטים רשמיים על גורלם של הדמויות הראשיות. בסוף 2010, סמנתה רוברטסון, עורכת בחברת ההוצאה לאור האמריקאית דארק הורס קומיקס פנתה לסופר הקומיקס ג'ין לואן יאנג, אשר היה ידוע בעיקר בזכות סדרת "American Born Chinese" שהוציא, ולאחר התייעצות איתו ועם יוצרי הסדרה המקורית מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קונייצקו חתם ג'ין יאנג על חוזה לכתיבת שלושה חוברות קומיקס אשר ישמשו כהמשך ישיר לעלילת הסדרה. פרטי העלילה נחשבים רשמיים ודנטה דימרטינו אף ייעץ בכתיבת העלילה[10].

איורי הספר נוצרו על ידי סטודיו גוריהיאו (אנ') ונצבעו על ידי נאוקו קוואנו[ד].

היסטוריית יציאה לאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכת מהדורת הספרייה המאגדת את שלושת חוברות הקומיקס בספר אחד אשר יצאה ב-20 בפברואר 2013

ב-25 בינואר 2012 יצא לאור החלק הראשון בארצות הברית על ידי דארק הורס קומיקס[11], החלק השני יצא ב-30 במאי[12] וב-26 בספטמבר יצא החלק השלישי והאחרון של הספר[13].

הספר צבר פופולריות רבה בקרב מעריצי הסדרה והוא תורגם לשפות רבות[ה]. ב-4 בדצמבר 2016 יצא לאור תרגומו החלק הראשון לעברית של המתרגמת אורנה כץ על ידי כנרת זמורה-ביתן דביר[14][15], ב-11 במאי 2017 יצא לאור החלק השני[16][17] וב-16 בנובמבר 2017 יצא לאור החלק השלישי והאחרון של הספר[18][19].

ב-20 בפברואר 2013 הוציאו דארק הורס קומיקס מהדורת ספרייה המאגדת את שלושת חוברות הקומיקס בכריכה אחת[20] וב-30 ביולי 2020 יצא הספר גם בכריכה רכה[21].

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר חובה לחובבי אווטאר.

המקור באנגלית
This is a must-read for ATLA fans
Review: Avatar: The Last Airbender — The Promise, Lit Lens, ‏29 במרץ 2021 (באנגלית)

עם יציאתו צבר הספר פופולריות בקרב מעריצי הסדרה וזכה לשבחים רבים וביוני 2012 נכנס החלק השני לרשימת רבי-המכר של הניו יורק טיימס ולרשימת הספרים המובילים של BookScan[22]. מייקל ג'ונס מאתר "seattle" ציין כי הספר כתוב בצורה כזאת שהוא יספק הנאה גם לאלו שלא ראו את הסדרה[23]. רבים שיבחו את צורת הכתיבה בה מועברים דיונים בנושאים מורכבים כגון קולוניאליזם התיישבותי, גזענות, פציפיזם ולאומיות[24][25]. וכמו כן, הורעפו שבחים על שילוב היחסים הרומנטיים בין אנג וקטרה בדפי העלילה[26]

בנוסף, הספר ענה על הרבה מהשאלות שהעסיקו את המעריצים לאחר סיומה של הסדרה המקורית ואף כלל רמזים לעלילות הספרים הבאים[22][27].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ במהלך המלחמה פלשו כוחות אומת האש לממלכת האדמה והובסו כעבור 100 שנים על ידי אווטאר אנג. אווטאר - אדם בעל תפקיד שומר האיזון בעולם והיחיד בעולם בעל יכולת לשלוט בארבעת הכשפויות. להרחבה ראו אווטאר: כשף האוויר האחרון (זיכיון)#העולם של אווטאר
 2. ^ אביו של צוקו, אוזאי, היה שליט האש שהוביל את מלחמת מאה השנים בשנות שלטונו עד שיכולת הכשפות נלקחה ממנו על ידי האווטאר
 3. ^ בשטחים אלו הוקמה הרפובליקה המאוחדת שבירתה ריפבליק סיטי מהאגדה של קורה
 4. ^ כמו גם אמנות הכריכה
 5. ^ בין השאר, לספרדית ופורטוגזית

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ג'ין לואן יאנג, כרך ראשון, Avatar: The Last Airbender – The Promise, ארצות הברית: דארק הורס קומיקס, 2012, ISBN 9781595828118
 2. ^ ג'ין לואן יאנג, כרך ראשון, תרגום: אורנה כץ, אווטאר: כשף האוויר האחרון – ההבטחה, חבל מודיעין: כנרת זמורה-ביתן דביר, 2016. עברית)
 3. ^ Avatar The Last Airbender "Season 4 Begins!" - The Complete Story | Comicstorian, סרטון בערוץ "Comicstorian", באתר יוטיוב (אורך: 24:10)
 4. ^ ג'ין לואן יאנג, כרך שני, Avatar: The Last Airbender – The Promise, ארצות הברית: דארק הורס קומיקס, 2012, ISBN 9781595828750. (באנגלית)
 5. ^ ג'ין לואן יאנג, אווטאר: כשף האוויר האחרון – ההבטחה, חבל מודיעין: כנרת זמורה-ביתן דביר, 2017. (בעברית)
 6. ^ Avatar The Last Airbender "Season 4, Zuko's Betrayal" - The Complete Story | Comicstorian, סרטון בערוץ "Comicstorian", באתר יוטיוב (אורך: 27:31)
 7. ^ ג'ין לואן יאנג, כרך שלישי, Avatar: The Last Airbender – The Promise, ארצות הברית: דארק הורס קומיקס, 2012, ISBN 9781595829412. (באנגלית)
 8. ^ ג'ין לואן יאנג, כרך שלישי, תרגום: אורנה כץ, אווטאר: כשף האוויר האחרון – ההבטחה, חבל מודיעין: כנרת זמורה-ביתן דביר, 2017. (בעברית)
 9. ^ Avatar The Last Airbender "Season 4, The Promise Final Battle" - The Complete Story | Comicstorian, סרטון בערוץ "Comicstorian", באתר יוטיוב (אורך: 26:45)
 10. ^ Avatar Online Podcast - Episode 206, avatarbalance.com
 11. ^ Avatar: The Last Airbender—The Promise Part 1 TPB, דארק הורס קומיקס (באנגלית)
 12. ^ Avatar: The Last Airbender—The Promise Part 2 TPB, דארק הורס קומיקס (באנגלית)
 13. ^ Avatar: The Last Airbender—The Promise Part 3 TPB, דארק הורס קומיקס (באנגלית)
 14. ^ אווטאר, ההבטחה 1 - ג'ין לואן יאנג, באתר כנרת זמורה
 15. ^ אווטאר - כשף האוויר האחרון - ההבטחה 1 - ג׳ין לואן יאנג, באתר www.e-vrit.co.il
 16. ^ אווטאר, ההבטחה 2 - ג'ין לואן יאנג, באתר כנרת זמורה
 17. ^ אווטאר - כשף האוויר האחרון - ההבטחה 2 - ג׳ין לואן יאנג, באתר www.e-vrit.co.il
 18. ^ אווטאר, ההבטחה 3 - ג'ון לואן יאנג, באתר כנרת זמורה
 19. ^ אווטאר - כשף האוויר האחרון - ההבטחה 3 - ג׳ין לואן יאנג, באתר www.e-vrit.co.il
 20. ^ Avatar: The Last Airbender-The Promise Library Edition HC :: Profile :: Dark Horse Comics, www.darkhorse.com
 21. ^ Avatar: The Last Airbender--The Promise Omnibus by Bryan Konietzko, Michael Dante DiMartino, Gene Luen Yang: 9781506717845 | PenguinRandomHouse.com: Books, PenguinRandomhouse.com (באנגלית אמריקאית)
 22. ^ 1 2 CBR Staff, Dark Horse's "Avatar: The Last Air Bender" Tops "New York Times" Bestsellers, CBR, ‏1 במאי 2012
 23. ^ Michael Jones, Graphic Novel Review: Avatar: The Last Airbender Volume 1 The Promise Part 1 TPB - Dark Horse Comics, Seattle Post-Intelligencer, ‏2 בנובמבר 2011
 24. ^ Review: Avatar - The Last Airbender: The Promise - ComicBookWire, ComicBookWire, ‏2 ביוני 2020
 25. ^ Colin Solan, ConScene Review: ATLA: The Promise, ‏2 בנובמבר 2011
 26. ^ Avatar: The Last Airbender – The Promise, Part One Review • AIPT, AIPT, ‏2 בפברואר 2012
 27. ^ Liz, Review: Avatar: The Last Airbender: The Promise, Quirky Cat's Fat Stacks, ‏2020-11-05 (באנגלית)