אוולוקיטשוורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוולוקטישוורה
Avalokitesvara, 5th century C.E..jpg
שם דהרמה בודהיסטווה
כינוי פדמפני
צ'נרזיג
קאנון
קנזאון
זרם מהאיאנה
וג'ריאנה
בודהיזם טיבטי
מורים אמיטאבהה
ציור של אוולוקיטשוורה על פפירוס בסנסקריט מהמאה השתים עשרה

אַוַולוֹקיטֶשוַורַה (Avalokiteśvara) (בסנסקריט: अवलोकितेश्वर) מכונה גם פּדְמַפַּנִי (Padmapani) או צֶ'נְרֶזִיג (Chenrezig) הוא דמות בודהיסטווה במיתולוגיה של זרמי המהאיאנה והוג'ריאנה בבודהיזם, המגלם את החמלה של כל הבודהות. חשיבות מיוחדת נודעת לדמות בבודהיזם הטיבטי והוא נחשב לפטרון של טיבט. בנוסף, מנהיג הזרם הדלאי לאמה נחשב לגלגולו של בודהיסטווה זה. הדמות מתוארת בחלק מהכתבים כדמות גברית ובאחרים כדמות נשית. בבודהיזם היפני הדמות מכונה קָנוֹן (Kannon) או קַנְזֶאוֹן (Kanzeon). משמעות השם היא "זה שמתבונן בצלילי העולם" או "האדון השומע את בכיות העולם"[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוולוקיטשוורה מוזכר בסוטרות מהאיאניסטיות רבות, בהן סוטרת הלוטוס וסוטרת הלב, שבה מתוארת שיחה של אוולוקיטשוורה ושאריפוטרה (מבכירי תלמידיו של הבודהה), העוסקת בטבעה של המציאות ובטבעו של תרגול הדהרמה[2][3]. על פי פרק 25 בסוטרת הלוטוס (המוקדשת לו), כל מי שימצא בעת בצרה ויאמר את שמו של אוולוקיטשוורה או את המנטרה שלו יינצל מיד[1].

במסורות הבודהיסטיות קיימות הופעות שונות של אוולוקיטשוורה והמפורסמת שבהן היא הדמות בעלת אלף הידיים ואחד עשר הראשים המבוססת על האגדה. האגדה מספרת כי הבודהיסטווה אוולוקיטשוורה נדר שלא ינוח עד שיגרום לכל היצורים החיים לצאת ממעגל הסמסרה ולהגיע לנירוואנה. לאחר מאמץ רב, הוא מבין כי עדיין נשארו יצורים רבים שלא נגאלו, ואז מתפצל ראשו לאחת עשרה חתיכות. הבודהה אמיטאבהה נותן לו אחד עשר ראשים כדי שיוכל לשמוע את זעקות היצורים הסובלים. במהלך שמיעת הזעקות, הוא שולח את ידיו בניסיון להגיע ליצורים הזועקים ולסייע להם, מה שגורם לשתי ידיו להתנפץ לרסיסים. אמיטאבהה מציל אותו ונותן לו אלף ידיים כדי שיוכל להושיטן להמוני היצורים הסובלים[4][5][6].

פסל של אוולוקיטשוורה בעל אלף הידיים ואחד עשר הראשים

קיימות הופעות נוספות של הבודהיסטווה ביניהן ניתן למצוא את הדמות בעלת ארבע הידיים כאשר שתיים מהן אוחזות בחפץ משאלות סמוך לליבה, כאשר השלישית אוחזת מחרוזת והרביעית את פרח הרחמים. בסין קוריאה ווייטנאם, מציגים את הדמות כנשית[1]. המשותף לכל ההופעות הוא עור האייל הנמצא על כתף שמאל של הדמות[5].

המנטרה של אוולוקיטשוורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – אום מאני פאדמה הום

המנטרה אוֹם מַאנִי פַּאדְמֶה הוּם, אחת מהמנטרות המפורסמות ביותר, נחשבת למנטרה של אוולוקיטשוורה. קיימות משמעויות ותרגומים רבים למנטרה זו, אך ניתן לומר כי המשמעות הכללית שלה היא התייחסות חיובית או מכבדת ל"אבן הטובה שבלוטוס", כלומר לאיחוד בין החכמה התרגול והחמלה[7].

שש ההברות של המנטרה אום מאני פמה הונג בכתב הטיבטי

במהאיאנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזרם המהאיאנה נחשב אוולוקיטשוורה להתגלמות החמלה ללא תנאים. בנוסף, יש התייחסות לתורותיו ולתרגול שלימד[1].

בווג'ריאנה ובבודהיזם הטיבטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בווג'ריאנה ובבודהיזם הטיבטי בפרט, יש חשיבות רבה לאוולוקיטשוורה המכונה בטיבט צֶ'נְרֶזִיג. חלק משמעותי בתרגול, סובב סביב הדמות, וכן סביב המנטרה שלו הנהגית בטיבטית כאוֹם מַאנִי פֵּמֶה הוּנג.

הדלאי לאמה, מנהיג הבודהיזם הטיבטי, ובעבר מנהיגה העליון של טיבט, נחשב לגלגולו ולהתגלות הגשמית של אוולוקיטשוורה[8][9][6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה, דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה
  2. ^ סוטרת הלב, www.buddhism-israel.org
  3. ^ "על חברות טובה – בעקבות סוטרת הלב - יושב וכותב: הבלוג של איתן בולוקן". יושב וכותב: הבלוג של איתן בולוקן. 2015-03-09. נבדק ב-2018-11-10.
  4. ^ Urgyen, אַוַלוֹקיטֶשְוָארָה האדיר, אַוַלוֹקיטֶשְוָארָה האדיר, ‏יום שבת, 22 במאי 2010
  5. ^ 1 2 "האומנות הטיבטית". גילי חסקין - מדריך טיולים. 2016-09-04. נבדק ב-2018-11-10.
  6. ^ 1 2 הבודהיזם הטיבטי | אור רכלבסקי, pdharma
  7. ^ טנטרית, ואלי - מנחה. "" אום מאני פאדמה הום " - TheMarker Cafe". ואלי - מנחה טנטרית. נבדק ב-2018-11-10.
  8. ^ הבודהיזם הטיבטי באתר פסיכודהרמה
  9. ^ גילי חסקין - עקרונות הבודהיזם הטיבטי