אוחוצרטופס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאוחוצרטופס
גולגולת
גולגולת של אוחוצרטופס, משוחזרת בחלקה
תקופה
קרטיקון עליון, 70 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
סוג: אוחוצרטופס
מינים

O. fowleri

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ojoceratops

אוֹחוֹצרטופס (שם מדעי: Ojoceratops) הוא סוג של דינוזאור צמחוני ממשפחת הצרטופסיים שנתגלה בניו מקסיקו. מאובניו נמצאו בשכבת הקרקע של תצורת אוחו אלאמו (Ojo Alamo Formation), המתוארכת לקרטיקון העליון לזמן של בערך לפני 70 מיליון שנה. מהסוג אוחוצרטופס נתגלה מין טקסונומי יחיד Ojoceratops fowleri על ידי רוברט סאליבן וספנסר לוקאס.‏[1]

האוחוצרטופס דומה מאוד לטריצרטופס אך הוא יותר קדום ממנו והעטרה שלו יותר מרובעת. ב-2011 טען החוקר ניק לונגריך מאוניברסיטת ייל שעטרה מרובעת ניתן למצוא גם בטריצרטופסים אמיתיים, וכנראה האוחוצרטופס הוא למעשה מין של טריצרטופס צעיר ולא סוג נפרד של דינוזאור.‏[2] לעומת זאת, על פי תומאס הולץ מאוניברסיטת מרילנד האוחוצרטופס הוא כנראה אב קדמון של הטריצרטופס וכנראה מדובר בסוג של אאוטריצרטופס שחי באותה תקופה של האוחוצרטופס.‏[3]

כמו הטריצרטופס, הטורוזאורוס והאאוטריצרטופס, אורכו של האוחוצרטופס הוערך בכ-9 מטר.‏[3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Robert M. Sullivan and Spencer G. Lucas, 2010, "A New Chasmosaurine (Ceratopsidae, Dinosauria) from the Upper Cretaceous Ojo Alamo Formation (Naashoibito Member), San Juan Basin, New Mexico", In: Ryan, M.J., Chinnery-Allgeier, B.J., and Eberth, D.A. (eds.) New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium, Bloomington, Indiana University Press, 656 pp.
  2. ^ Nicholas R. Longrich (2011). "Titanoceratops ouranous, a giant horned dinosaur from the Late Campanian of New Mexico". Cretaceous Research. in press. doi:10.1016/j.cretres.2010.12.007. 
  3. ^ 3.0 3.1 Holtz, Thomas R. Jr. (2011) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2010 Appendix.