לדלג לתוכן

אוכלוסייה (סטטיסטיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בסטטיסטיקה, אוכלוסייה היא אוסף כל הפריטים הרלוונטיים ביחס למידע מסוים. מרבית המחקרים לא בודקים את האוכלוסייה כולה, אלא מדגם מתוכה, אך מסיקים מסקנות, שאמורות לחול על כלל האוכלוסייה. דוגמאות:

  • אוכלוסיית סקר בקרת איכות גפרורים במפעל, היא סדרת ייצור בודדת של גפרורים. אולם, כשלקוח מתאכזב מקופסת גפרורים מסוימת, הוא עשוי להסיק מסקנות על כלל אוכלוסיית הגפרורים של פירמה שלמה.
  • אוכלוסיית סקר פליטת עשן ממכוניות, שמבצע המשרד לאיכות הסביבה בישראל, היא כל המכוניות בישראל.
  • אוכלוסיית סקר דעת קהל על עישון במקומות ציבוריים, במדינה מסוימת היא כל תושבי המדינה. לעומת זאת, אוכלוסיית סקר ניבוי תוצאות הבחירות באותה מדינה, היא רק האזרחים בעלי זכות ההצבעה, שסביר שיממשו זכותם זו. דעתו של מי שאין לא זכות הצבעה, או של מי שלא יטרח לבוא לקלפי, אינה רלוונטית. את האזרחים בעלי זכות הבחירה, שסביר שיממשו אותה, מכנים "תת אוכלוסייה" של אזרחי המדינה.
  • אוכלוסיית ניסוי, שנערך על יכולות ראיית הצבעים, של דבורים, ממספר כוורות מצומצם, עשויה להיות כלל הדבורים בעולם או אפילו, כלל החרקים, שיש להם ראיית צבעים.
  • אוכלוסיית ניסוי קליני על תופעות לוואי של תרופה או על יעילות של תרופה היא כל האנשים שיכולים להיוולד. לא רק האנשים שחיים בעולם ברגע זה, אלא גם כל אלו שעשויים להיוולד. כזה סוג של אוכלוסייה ניתן לכנות "אוכלוסיית על" של כל האנשים בעולם.
  • מפקד אוכלוסין הוא דוגמה נדירה, בה גודל המדגם גדול מאוד, ושווה לגודל אוכלוסיית מדינה שלמה – שהיא גם אוכלוסיית המחקר.

הגדרת האוכלוסייה חשובה, גם בשביל הכללה נכונה של התוצאות וגם בשביל בחירת מדגם נכון. בחירת מדגם מקרי נעשית היטב אם ישנה רשימה של כלל האוכלוסייה, שממנה מגרילים את הנדגמים. למשל, סקר בחירות מוצלח יכול להיעזר בפנקס הבוחרים. סקר דעת קהל הרופאים יכול להיעזר ברשימת כל בעלי רישיון העיסוק ברפואה במדינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]