לדלג לתוכן

אוכלי ביצים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רחם מנפץ ביצה בידי הטלת אבן עליה.
נחש גופר פסיפי בולע ביצת עוף.

אוכלי ביציםלטינית: ovivores) הם בעלי חיים הניזונים דרך קבע או לעיתים מביצים של בעלי חיים אחרים לרבות חרקים, מיני רכיכות, דגים, דו-חיים, זוחלים ועופות. למרות שישנם ביצים חסרות עוברים בשלים, מרבית הביצים הנאכלות מלוות במותו של הקורבן כך שמינים אלה נחשבים לטורפים או לפחות לאוכלי כל. ביצים בשלות יכולות למשוך גם מינים של אוכלי פירות כמו הטוקניים והקלאוניים. מינים אלה יאכלו לרוב גם גוזלים או אפרוחים צעירים שבקעו מהביצים.

אכילת ביצים היא מקור טוב לחלבונים והם פשוטים יחסית לעיכול. כמו כן הצאצא שבתוכם לא יכול כמעט להתגונן או לברוח. עם זאת במקרים רבים הביצה מגוננת על ידי הורה כועס ותוקפני, מצויה במיקום בעייתי או שהיא מוסווה מאוד. בנוסף ביצים הם טרף עונתי המצוי רק בעונת הרבייה של הטרף. למרות זאת ישנם מספר גדול של בעלי חיים שיזונו מביצים זמינות. מרבית מינים אלה הם אופורטוניסטים המתבססים על מזונות נוספים.

למרות זאת ישנם מספר מינים המתמחים באכילת ביצים. נחש הביצים למשל כמו מספר מיני זעמניים המתבססים על ביצי עופות זמינות. לנחש זה לסת רחבה היכולה להיפער הרבה מעבר לגודל הראש כדי לבלוע אפילו ביצי יען ובעזרת עוקצי החוליות שלו הוא שובר את הקליפה ופולט אותה בעוד החלמון זורם לקיבתו.

ריבוי גבוה מדי של טורפי ושודדי ביצים יכול לפגוע בכשירות מינים שונים להגיע לבגרות. כך ממחקר שנעשה על ברווזי אדרית שחורת כיפה התברר שרק במחצית מהמקרים ההורים ישקיעו על רבייה שנייה באותו זמן. התברר מהמחקר שעופות המקננים על הקרקע נפגעים בהרבה מאלה המקננים על הענפים, שם מסובך להרבה מיני טורפים להגיע לקן. כך למין של חופזי בנורווגיה נטרפים מעל 78% מהקנים בידי טורפים שונים. באזורים מסוימים בעולם אוכלי ביצים מרובים כמו חולדות הכחידו לחלוטין את המינים המקומיים.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיני המייצרים מאות ביצים מבלי לשמור עליהם מגדילים את הסיכוי שטורפים ימצאו אותם. כך נוהגים מינים רבים של חרקים, תולעים, רכיכות, כוכבי ים וגם דגים הפולטים למים את ביציהם. ביצי הדגים נטרפות בידי טורפים רבים כמו שיבוטיים, מדוזות, חופמאים, שחפים, אמודאיים, יסעוריים ואף כרישי לווייתן ומנטות. גם דובי גריזלי מחפשים ביצי דגים קבורות במים. ביצים של חרקים נאכלות בידי מיני עופות שונים, צרעות ונמלים, חיפושיות, עכבישים וזוחלים כמו חומטיים ונחשיליים. מספר מיני צרעות טפיליות ורחפניים מטילים ביצים על גוף חרק אחר ואוכלים אותו מבפנים.

מינים אחרים שומרים על ביציהם בקרבתם ומגוננים עליהם ומאתגרים יותר את טורפיהם. ביצי זוחלים וכן ביצי דגרתליים קבורות בקני דגירה, מוסוות בקנים קרקעיים מוסווים או מוטלות על ענפים בקנים שמורים כמו אצל מרבית העופות. למרות זו מינים שונים כמו מיני העורביים והעקעקים, עופות דורסים רבים כמו הדיה, איה זרונית או הקרקרה וכן מיני יונקים מטפסים כמו דלק האורנים, הדביבון והחוטמן, מיני קופים, סנאיים ואף אופוסומים נוהגים לבזוז קנים דרך קבע. על הקרקע חתולים, שועלים, בואשים, גיריות, קיפודיים, ארמדילים, חולדות, לטאות כוח ונחשים שונים שחלקם ארסיים מחפשים קנים לא מושגחים. שחפים וחמסניים מתמחים בבזיזת קיני עופות ים.

אצל הנחשים התברר שתזונה המתבססת על ביצים יכולה להפחית את ארסיות הנחש, המיועדת בעיקר להריגת הטרף. כך פתן הים מהמין Aipysurus eydouxii והסוג נחש ים צבי מתבסס על תזונה של ביצי דגים, מה שמוריד את ארסיותם למרות שקרוביהם ארסיים ביותר. כמו כן הם הלסתות שלהם התקשו ושיניהם הידלדלו והתקשחו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוכלי ביצים בוויקישיתוף