אולטרה וירס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אולטרה וירסלטינית: ultra vires, מעבר לסמכות) הוא מושג משפטי שמתייחס לפעולה שהיא חריגה מסמכותו של המבצע, ולכן היא בטלה.

המונח משמש במשפט מנהלי ובמשפט חוקתי, בעת ביקורת שיפוטית על פעולתה של רשות, לתיאור פעולה החורגת מהסמכות שניתנה לרשות. דוגמה לכך היא התקנת חקיקת משנה החורגת מהסמכות שניתנה בחוק לפעולה זו.

בדיני תאגידים משמש המושג לתיאור פעולה החורגת מסמכותה של חברה בהתאם לתקנון ההתאגדות שלה או לתזכיר (בחברות ותיקות שנוסדו לפני 1.2.2000). בעבר נחשבה פעולה כזו לבטלה, אך בשנת 1981 תוקנה פקודת החברות, וחברה אחראית גם לפעולה שנעשתה על ידי עובדיה תוך חריגה מסמכותם. כיום מוסדר נושא זה בסעיף 56(א) לחוק החברות, התשמ"ט-1999, אשר קובע:

"פעולה שנעשתה בעבור חברה בחריגה ממטרות החברה, או שנעשתה בלא הרשאה או בחריגה מן ההרשאה, אין לה תוקף כלפי החברה, אלא אם כן אישרה החברה את הפעולה בדרכים הקבועות בסעיף קטן (ב), או אם הצד שכלפיו נעשתה הפעולה לא ידע ולא היה עליו לדעת על החריגה או על העדר ההרשאה."

הסעיף קובע כי פעולה שבוצעה במצב של אולטרה וירס אינה תקפה כלפי החברה. החברה רשאית לאשר אותה בדיעבד. כמו כן, אם צד שלישי לא ידע ואף לא היה עליו לדעת שמדובר באולטרה וירס, הרי שהפעולה תקפה כלפיו. מטרת התיקון היתה למנוע פגיעה בצדדים שלישיים אשר אינם מודעים לחריגה, ועלולים להיפגע. חשוב לציין כי ייתכן ובית המשפט יקבע במקרים של פגיעה בצד שלישי, את רשלנותו התורמת ואת השאלה אם היה עליו לברר את סמכותה של החברה לבצע את הפעולה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • א. פרוקצ'יה, "חידושים בדוקטרינות ישנות: אולטרא וירס וידיעה קונסטרוקטיבית בדיני חברות", משפטים יא 386.
  • י. גרוס וי. כהן, "האם בוטלה תורת האולטרא וירס בישראל?", עיוני משפט ט 277 (תשמ"ג).
  • י. גרוס וי. כהן, "חריגה מהרשאה לאור חוק לתיקון פקודת החברות (תיקון מספר 17, התשמ"א-1981)", עיוני משפט י 589 (תשמ"ה).
  • י. גרוס וי. כהן, "חריגה מהרשאה לאור סעיפים 106-105 לפקודת החברות [נוסח חדש], תשמ"ג-1983", עיוני משפט יא 281 (תשמ"ו).
  • ד"ר אירית חביב-סגל, "דיני חברות", הוצאת 4Balance הפקות בע"מ, 2007, עמ' 105-149.
US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.