אולימפיאדת השחמט 1939

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אולימפיאדת 1939
תאריך מ-24 באוגוסט עד ל-19 בספטמבר 1939
עיר בואנוס איירס
אתר Teatro Politeama
קבוצות משתתפות 27
מס' משתתפים 133
מס' משחקים 1012 (700 בגמר, 312 במוקדמות)
שיטה 4 בתים ו-2 גמרים
1937
1950

אולימפיאדת השחמט השמינית אורגנה על ידי פיד"ה וכללה תחרות פתוחה, תחרות לנשים ומספר אירועים נוספים לקידום השחמט. היא התקיימה בבואנוס איירס, שבארגנטינה, בין 24 באוגוסט ל-19 בספטמבר 1939. להלן התוצאות:

תוצאות הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

# מדינה שחקנים נקודות
1 גרמניהגרמניה  גרמניה אריך אליסקסיס, פול מישל, לודביק אנגלס, אלברט בקר, היינריך ריינהרד 36
2 פוליןפולין  פולין סבלי טרטקובר, מיגל ניידורף, פאולין פרידמן, תיאודור רגדינסקי, פרנטישק סוליק 35.5
3 אסטוניהאסטוניה  אסטוניה פאול קרס, אילמר ראוד, פול שמידט, גונר פרידמן, יוהנס טורן 35.5
4 שוודיהשוודיה  שוודיה גדעון סטולברג, אריק לונדין, נילס ברקוויסט, גוסטה דניאלסון, בנגט אקנברג 33
5 ארגנטינהארגנטינה  ארגנטינה רוברטו גראו, לאויס פייצ'יני, חקובו בולבוצ'אן, קרלוס גימארד, איסאייס פלסי 32.5
6 צ'כוסלובקיהצ'כוסלובקיה  צ'כוסלובקיה קארל אופצ'נסקי, יאן פולטיס, ייז'י פליקאן, קארל סקליצ'קה, פרנטישק זיטה 32
7 לטביהלטביה  לטביה ולדימיר פטרוב, פריציס אפשנייקס, מובשה פייגין, לוציי אנדזלינש, טניס מלנגייליס 31.5
8 הולנדהולנד  הולנד טאו וון שלטינגה, ניקולס קורטלבר, אדריאן דה גרואוט, לודביק פרינס, קריס דה רונדה 30.5
9 Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg פלשתינה משה צ'רניאק, יוסף פורת, ויקטור וינץ, זלמן קליינשטיין, מאיר ראוך 26
10 צרפתצרפת  צרפת אלכסנדר אלכין, אריסטיד גרומר, ויקטור קאהן, ברבטו רומטי, אדמונד דז 24.5
11 קובהקובה  קובה 22.5
12 צ'ילהצ'ילה  צ'ילה 22
13 ליטאליטא  ליטא 22
14 ברזילברזיל  ברזיל 21
15 דנמרקדנמרק  דנמרק 23
16 אנגליהאנגליה  אנגליה -

מדליות אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהב כסף ארד
הלוח הראשון חוזה ראול קפבלנקה (קובה) עם תוצאה 8.5 מ-11 (77.3%) אלכסנדר אלכין (צרפת) עם תוצאה 7.5 מ-10 (75%) ולדימיר פטרוב (לטביה) עם תוצאה 9.5 מ-13 (73.1%)
הלוח השני יוסף פורת (פלשתינה) עם תוצאה 7.5 מ-10 (75%) מיגל ניידורף (פולין) עם תוצאה 9 מ-12 (75%) אריק לונדין (שוודיה) עם תוצאה 8.5 מ-13 (65.4%)
הלוח השלישי לודביק אנגלס (גרמניה) עם תוצאה 9.5 מ-11 (86.4%) פאולין פרידמן (פולין) עם תוצאה 9 מ-12 (75%) יעקב בובולצ'יאן (ארגנטינה) עם תוצאה 9.5 מ-13 (73.1%)
הלוח הרביעי גונר פרידמן (אסטוניה) עם תוצאה 10 מ-13 (76.9%) לודביק פרינס (הולנד) עם תוצאה 7.5 מ-11 (68.2%) תיאודור רגדינסקי (פולין) עם תוצאה 6 מ-10 (60%)
לוח עתודה איסאייס פלסי (ארגנטינה) עם תוצאה 9.5 מ-13 (73.1%) פרנטישק זיטה (צ'כוסלובקיה) עם תוצאה 7.5 מ-11 (68.2%) אנריקה ריד (צ'ילה) עם תוצאה 7.5 מ-12 (62.5%)

המשלחת של ארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באולימפיאדה זו השתתפה משלחת מארץ ישראל שכללה את:

להלן התוצאות הקבוצתיות:

בתחרות לנשים השתתפה מונה מיי קארף (הפעם כנציגת ארצות הברית וזכתה במקום חמישי)

אליפות העולם לנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

# מדינה שחקנית נקודות
1 Flag of England.svg אנגליה ורה מנצ'יק 18
3 Flag of Germany.svg גרמניה סוניה גרף 16
3 Flag of Chile.svg צ'ילה ברנה קרסקו 15.5
5 Flag of the United States.svg ארצות הברית מונה מיי קארף. 14

לאחר סיום האולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב- 1 בספטמבר 1939 פרצה מלחמת העולם השנייה, ולכן חלק משחמטאי האולימפיאדה נאלצו להישאר בארגנטינה עד סיום המלחמה ב-1945. בין הנשארים, מאיר ראוך, אריך אליסקסיס, גדעון סטולברג, פאולין פרידמן, מיגל ניידורף, קארל סקליצ'קה, משה צ'רניאק ורבים אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]