אולימפיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אולימפיק
RMS Olympic
תיאור כללי
סוג אונייה אוניית נוסעים
צי וייט סטאר ליין
חברת ספנות וייט סטאר ליין
סדרה אולימפיק
אוניות בסדרה טיטאניק, בריטניק
ציוני דרך עיקריים
מספנה הארלאד אנד וולף, בלפסט, אירלנד
הוזמנה 1907
הושקה 20 באוקטובר 1910
תקופת הפעילות 1911–1935 (כ־24 שנים)
אחריתה נגרטה
נתונים כלליים
הֶדְחֶק 52,067
תפוסה 45,324
אורך 296 מטר
רוחב 28 מטר
שוקע 10.5 מטר
מהירות 21 קשר (39 קמ"ש)
גודל הצוות 950
מספר נוסעים 2435
הנעה 24 דוודים דו קצוותיים (שישה תנורים) ו-5 דוודים חד צדדיים (שלושה תנורים) שבמקורם פעלו על פחם אך הוסבו ב-1919 לנפט. שני מנועי 4 צילינדר בעלי הרחבה משולשת, כל אחד מפיק 25,000 כוח סוס עבור שני המדחפים החיצוניים במהירות של 85 סל"ד. טורבינה אחת בלחץ נמוך המפיקה 15,000 כוח סוס. סה"כ 65,000 כוח סוס בסיבוב מרבי.
צורת הנעה שני מדחפי כנפיים תלת להביים ומדחף מרכזי אחד בעל ארבעה להבים.

אד"ם אולימפיקאנגלית: RMS Olympic) הייתה אוניית פאר ​​בריטית והראשונה מתוך שלוש אוניות הפאר של חברת וייט סטאר ליין. האולימפיק האריכה ימים, עד 1935, יחסית לספינות האחיות שלה, טיטאניק ובריטניק. בשנותיה הראשונות האולימפיק שירתה כספינת תובלת כוחות במהלך מלחמת העולם הראשונה, מה שהקנה ​​לה את הכינוי Old Reliable. היא חזרה לשירות אזרחי לאחר המלחמה, ושירתה בהצלחה כספינת נוסעים ​​לאורך שנות ה-20 ועד למחצית הראשונה של שנות ה-30. עם גדילת התחרות והצניחה במסחר במהלך השפל הגדול לאחר 1930, האולימפיק הפכה לבלתי רווחית יותר ויותר.

אולימפיק הייתה גם אוניית הנוסעים ​​הגדולה בעולם במהלך השנים 1910–1913, שבמהלכן נלקח ממנה התואר רק על ידי הטיטאניק. ב-1913, ה-SS Imperator הגרמנית נכנסה לשירות ונטלה את תואר הספינה הגדולה בעולם. אולימפיק גם החזיקה בתואר אוניית הנוסעים הגדולה ביותר שנבנתה בבריטניה עד שהושקה קווין מרי ב-1934.

רקע ובנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולימפיק בבניה בשנת 1910. ניתן לראות את הטיטאניק מצד שמאל.

אולימפיק נבנתה במספנות הארלאד אנד וולף בבלפסט, אירלנד. אולימפיק הייתה הראשונה מבין שלוש ספינות בסדרה שנקראה על שמה ​​- האחרות היו טיטאניק ובריטניק. הספינות היו הגדולות ביותר שנבנו עבור חברת הספנות הבריטית וייט סטאר ליין ובתחילת זמנן גם הגדולות ביותר בעולם. וייט סטאר ליין התחרתה על קו אנגליה - ניו יורק עם יריבותה העיקרית קונארד ליין, שבבעלותה היו האוניות לוסיטניה ומאורטניה - ספינות הנוסעים המהירות ביותר שהיו אז בשירות. מנהלי חברת וייט סטאר ליין העדיפו להתחרות על גודל ופאר במקום על מהירות ושאפו להשיק את האוניות המפוארות ביותר.

האולימפיק מול הטיטאניק[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שאולימפיק וטיטאניק היו כמעט זהות, והתבססו על אותו עיצוב ליבה, בוצעו כמה שינויים בטיטאניק ומאוחר יותר גם בבריטניק שהתבססו על ניסיון שנצבר מהשנה הראשונה של אולימפיק בשירות ומהפגמים שנתגלו בה. הבולט שבהם היה שהסיפון העליון של הטיטאניק היה כבד יותר בשביל לספק הגנה טובה יותר וגרם לגידול במשקל הטיטאניק מה שנתן לה את התואר הספינה הגדולה בעולם. בנוסף, סיפון הטיילת במחלקה ראשונה ב-B-Deck של אולימפיק הוכיחו כי כמעט ולא נעשה בו שימוש בגלל שטח הטיילת בשפע ב-A-Deck. בהתאם לכך, המתכנן הראשי של הספינות תומאס אנדרוז ביטל את התכונה הזו בטיטאניק ובנה חדרי אירוח נוספים ומוגדלים עם חדרי רחצה צמודים. רוב החסרונות הללו באולימפיק טופלו בשיפוץ שלה בשנת 1913, ששינה את התצורה של חלקי המחלקה הראשונה של אולימפיק כך שהיו דומים יותר לאלו של טיטאניק. השיפוץ של 1913 כלל גם שינויים רבים בהיבט הבטיחות זאת לאור האסון של הטיטאניק, כולל תוספת של סירות הצלה נוספות והוספת עור פנימי אטום למים בגוף הספינה לאורך כמחצית מאורך הספינה. נוסף תא אטום אחד שהביא את סך התאים האטומים ל-17.

פרישתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1934, חברת וייט סטאר ליין התמזגה עם חברת קונארד ליין ביוזמת ממשלת בריטניה. מיזוג זה אפשר להעניק כספים להשלמת הספינות קווין מרי (אונייה) והקווין אליזבת'. ההפלגה האחרונה שלה יצאה מניו יורק ב-5 באפריל 1935, והספינה חזרה לסאות'המפטון. החברה המאוחדת החדשה שקלה להשתמש בה להפלגות קיץ לזמן קצר, אך הרעיון נזנח והיא הועמדה למכירה. בין הקונים הפוטנציאליים היה סינדיקט שהציע להפוך אותה למלון צף מול החוף הדרומי של צרפת, אך הרעיון נגנז. לאחר שהושבתה למשך חמישה חודשים לצד יריבתה לשעבר מאורטניה, היא נמכרה לחבר פרלמנט בריטי תמורת 97,500 פאונד. ב-11 באוקטובר 1935 עזבה אולימפיק את סאות'המפטון בפעם האחרונה. אולימפיק נגרטה ב-13 באוקטובר 1935. הגריטה החלה לאחר שאביזרי הספינה נמכרו במכירה פומבית. עד יציאתה לגמלאות, סיימה אולימפיק 257 הפלגות הלוך ושוב על פני האוקיינוס ​​האטלנטי, הסיעה 430,000 נוסעים והפליגה 1.8 מיליון מיילים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]