אומרטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אומרטהאיטלקית: Omertà) הוא ביטוי לקוד השתיקה בעולם הפשע המאורגן. ביטוי זה היה נפוץ באזורים מסוימים באיטליה (דרום איטליה וסיציליה), ומשמעותו היא "לעולם לא לערב את המשטרה או את השלטונות". העונש על הפרת קוד האמרטה יכול, במקרים מסוימים, להיות מוות.

לשון הקוד המקורי (מתורגם לאנגלית) מובא בשיר Omerta של להקת Lamb of God :

"Whoever appeals to the law against his fellow man is either a fool or a coward. Whoever cannot take care of themselves without that law is both. For a wounded man shall say to his assailant, 'If I live, I will kill you. If I die, You are forgiven. ' Such is the rule of honor."

ומשמעותו: "כל הפונה לשלטונות (החוק) נגד אחיו העמיתים הוא טיפש או פחדן. מי שאינם יכולים לדאוג לעצמם מבלעדי אותם חוקים - שניהם. על אדם פצוע לומר לתוקפו - 'אם אחיה, אהרוג אותך. אם אמות, אתה מחול'. זהו חוק הכבוד".

מקור הביטוי הוא במאפיה הסיציליאנית. כאשר מצטרפים חברים חדשים למאפיה הם נשבעים לשמור על קוד השתיקה, לא לגלות (לשלטונות ולאחרים) את סודות הארגון ולא להלשין על חבריו. אולם קוד השתיקה אינו מכוון רק לחברים פעילים במאפיה, אלא גם לאחרים בסביבתם.

כך, למשל, במקרים של רצח המתבצע על ידי אחד מארגוני המאפיה. במקרים כאלה מצופה מתושבי המקום שלא לזכור כל פרט אודות האירוע ולא למסור דבר למשטרה.

ג'ו ואלאצ'י היה חבר המאפיה הראשון בארצות הברית שהפר את קוד האומרטה ואישר את קיומה של המאפיה. ואלאצ'י היה רוצח מורשע בשירות המאפיה. הוא הסכים להעיד בפני הקונגרס של ארצות הברית בשנת 1963, בתמורה להפחתה בעונשו. בזכות עדותו נחשפה לראשונה המאפיה האיטלקית האמריקאית. בשנת 1966 ניסה ואלאצ'י להתאבד בתאו בכלא, אך הסוהרים הצילו את חייו. בשנת 1971 מת מהתקף לב.

האומרטה, קוד השתיקה, הוא מרכיב משמעותי גם בספרות ובקולנוע, העוסקים בפשע המאורגן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]