אומרי טגמלאק אברה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טגמלאק אברה ב-2007

אומרי טְגאַמְלָק אַבֵרָה (נולד ב-1977) הוא סופר ישראלי ופעיל למען שמירת מורשת עולי אתיופיה בישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טגאמלק הוא ילד חמישי מבין שישה ילדים, אימו הייתה קדרית ואביו אורג. נולד באזור ווזבה שבאתיופיה, בשנת 1977 וגדל בכפר יהודי ללא חשמל ובתי ספר, ועסק ברעיית צאן. יום אחד החליט הכפר כולו לעלות לישראל, ב-1983–1984 הם נדדו שנה בדרכים ועברו את סודאן, ועלו לישראל במסגרת מבצע משה. טגמאלק למד שנה בפנימייה תורנית, בגיל שבע עשרה היה לחילוני ועבר לפנימיה חילונית. בצבא שירת כמפקד כיתה במשמר הגבול. החל ללמוד חינוך באוניברסיטת חיפה אך הפסיק את לימודיו ועבד בבנייה, בחנות ירקות וכמאבטח.

ספרו אַסתרי קרוי על שם הציפור המיתולוגית של יהודי אתיופיה, אסתרי, שנודדת לפי האגדה בין אתיופיה לירושלים, מספרת ליהודי אתיופיה על נפלאות ארץ הקודש ומספרת לאנשי ירושלים על יהודי אתיופיה שומרי המצוות. אסתרי הוא גם שם באמהרית ל"יום כיפור". הספר מתאר את עלילות ביתא ישראל באתיופיה, מסעם לישראל וחייהם בישראל, וגם נוגע בהתנכרות החברה הישראלית אליהם. אמנם ספרו לא היה הספר העברי הראשון הכתוב על ידי בן לקהילת יהודי אתיופיה[1] אך היה לאירוע חשוב בתולדות תרבותם של עולי אתיופיה בישראל[דרוש מקור].

טגמלאק אברה מוזמן לבתי ספר ואירועי תרבות כמספר על הסאגה של יהודי אתיופיה ועלייתם לישראל.

ספרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 הספר הופיע בתרגום לצרפתית של רוזי פנחס-דלפיאק בהוצאה לאור Actes Sud בארל, בסדרת Lettres hébraiques[2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יהודית רונן, "על "אתיופיה" מאת הגר סלמון ועל "אסתרי" מאת אומארי טגאמלק אברה", עתון 77, גיליון 331, יולי 2008, עמ' 12–17

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]