אונטולוגיה (מדעי המידע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בפילוסופיה, אונטולוגיה היא תורת ההוויה - תאוריה על הדברים הקיימים בעולם ומאפייניהם. בהשאלה ממשמעות זו, בחקר האינטרנט משמש המונח אונטולוגיה במשמעות שונה במקצת: מסמך או תיק שמגדיר באופן רשמי את היחסים בין מונחים.

אונטולוגיה של ארגון היא השפה בה הוא מדבר: עולם המינוחים והקשרים ביניהם; העולם המוסכם של המונחים, לרבות אינטרפרטציה, אמונות ותובנות. האונטולוגיה מסייעת לניהול הידע על ידי בחינה שיטתית ומסודרת של הנושאים השונים לאיתור ידע חסר וידע קיים שאינו מנוהל, לתשתית תקשורת אמינה בין בעלי הידע, ולארגון יעיל של מאגרי הידע המתועדים על פי טקסונומיה. קיומה מסייע לעיבוד תכנים חשובים והפיכתם מידע סמוי לידע גלוי.

לסוג האופייני ביותר באונטולוגיה של הרשת ישנה אקסיומה ומערכת של כללים לייחוס. האקסיומה מגדירה רמות שונות של אובייקטים ומקשרת ביניהם. כך מתאפשר לכלול אותו מידע ספציפי במאגרי המידע תחת הגדרות שונות. המחשב יאחזר לא רק מה שהוגדר לו על ידי המשתמש, אלא גם כל הגדרה אחרת המופיעה במאגר המידע ושמשמעותה היא אותו מונח. למשל, כתובת יכולה להיות מוגדרת כסוג של מיקום וגם קוד עיר יכול להיות מוגדר כסוג של מיקום. הגדרות שונות או תת-הגדרות שונות וההקשרים ביניהם הם כלי חשוב ובעל כוח רב ברשת. הרשת תעלה מידע כביכול באופן אסוציאטיבי ואם למשל נבקש מיקוד היא תעלה את האתר של אותה עיר.

מציאת הגדרות למונחים שיובילו לאונטולוגיה הינו תהליך מורכב הדורש אופן חשיבה מדעי המגדיר באופן יעיל אובייקט כך שיכיל בתוכו אובייקטים נוספים הנקשרים אליו באופן אסוציאטיבי. לדוגמה, בביוגרפיה של רופא ניתן לראות היכן למד, לעתים מידע זה משמעותי אך המחשב לא יראה מידע זה כמשמעותי. מלבד זאת הוא לא יבין את השפה (אנגלית או אחרת) היות שזו איננה שפת מחשב ולא יעלה בפנינו מידע זה. אם תהיינה הגדרות שמובנות למחשב ולמשתמש גם יחד, יעלה המחשב מתוך קורות החיים של הרופא מידע רלוונטי ויחסוך מהאדם קריאת מידע רב מדי ומיותר שמנוע החיפוש העלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]