לדלג לתוכן

אוניברסיטה למען השלום

האוניברסיטה לשלום המסונפת לאו"ם
University for Peace
קמפוס האוניברסיטה בקוסטה ריקה
קמפוס האוניברסיטה בקוסטה ריקה
אוניברסיטה
תקופת הפעילות 1980–הווה (כ־44 שנים)
מייסדים רודריגו קראסו אודיו עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלי תפקידים
רקטור Francisco Rojas Aravena עריכת הנתון בוויקינתונים
דקאן ג'ון מרסקה
סגל 80
תלמידים
124
מיקום
מיקום סיודאד קולון, קוסטה ריקה
מדינה קוסטה ריקהקוסטה ריקה קוסטה ריקה
קואורדינטות 9°55′10″N 84°16′22″W / 9.9194444444444°N 84.272777777778°W / 9.9194444444444; -84.272777777778
www.upeace.org
(למפת קוסטה ריקה רגילה)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האוניברסיטה למען השלום (או בקיצור, על פי שמה באנגלית: UPEACE) הוקמה בקוסטה ריקה ב-1980 על פי החלטה שהתקבלה ב-5 בדצמבר 1980 במושב ה-35 של העצרת הכללית של האומות המאוחדות במטרה:

"לתת לאנושות מוסד בינלאומי של השכלה גבוהה לחינוך לשלום ובמטרה לקדם את רוח ההבנה, הסובלנות והחיים השלווים בצוותא בין כל יצורי האנוש"

האמנה של האוניברסיטה לשלום, עמ' 2 מתוך החלטה עצרת האו"ם, 5 בדצמבר 1980

נכון ל-2008 לומדים בקמפוס האוניברסיטה שבקוסטה ריקה 124 סטודנטים מ-37 מדינות שונות, ובכך היא כנראה האוניברסיטה המגוונת ביותר בעולם יחסית לגודלה. UPEACE הוא המוסד היחיד בין מוסדות האו"ם הזכאי להעניק תואר שני ודוקטורט. שפת ההדרכה באוניברסיטה היא אנגלית, עם זאת, רוב הסגל של UPEACE מדבר ספרדית בלבד, ורוב המקורות שבספריית האוניברסיטה אינם זמינים באנגלית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת להבטיח חופש אקדמי נוסדה האוניברסיטה תחת אמנה משלה, שאושרה על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות. UPEACE אינה כפופה לתקנות של האו"ם ומנוהלת על ידי מועצה משלה ובה חברים אישים ידועים המתמחים בנושאי שלום וביטחון. עובדה זו איפשרה לאוניברסיטה להתקדם במהירות ולחדש, כשהיא ממקדת את התוכנית האקדמית החדשה והקפדנית שלה בסיבות הבסיסיות של עימותים בעזרת גישה מוכוונת רב-תרבותית ורב תחומית. נשיא הכבוד של האוניברסיטה הוא מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון.

את המטרה הנרחבת יותר של האוניברסיטה יש לראות בהקשר של שלום כלל עולמי ומטרות הביטחון של האו"ם. החשיבות המרכזית של חינוך, הכשרה ומחקר על כל היבטיהם, במטרה לבנות יסודות של שלום וקידמה ולצמצם את הדעות הקדומות והשנאה עליהם מבוססים האלימות, העימות והטרוריזם, מקבלת הכרה גוברת. האמנה של האוניברסיטה קוראת ל-UPEACE "לתרום למשימה הכלל-עולמית הגדולה של חינוך למען השלום על ידי לימוד, מחקר, הכשרה שלאחר סיום הלימודים ובחינה של הידע היסודי להתפתחות מלאה של האדם והחברות האנושיות באמצעות מחקר בין-תחומי של כל הנושאים הקשורים לשלום".

מימון תוכנית הלימודים של האוניברסיטה מגיע מתמיכה של כמה ממשלות, קרנות ומוסדות תורמים המאמינים בשליחות של האוניברסיטה. במקביל מתבצע תהליך גיוס כספים לחלוקת מלגות.

החזון של UPEACE הוא להפוך לרשת של שיתופי פעולה בין מרכזים ופעילויות של UPEACE, בהדרכת המרכז בקוסטה ריקה ותוך שיתוף פעולה עם מספר גדול של אוניברסיטאות, גופים בלתי ממשלתיים ושותפים אחרים בהדרכה ומחקר למען השלום. UPEACE היא באמצע תהליך לקבלת הסמכה כאוניברסיטה מוכרת.

הקמפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארק השלום
הנוף הנשקף מהקמפוס בקוסטה ריקה

הקמפוס של UPEACE בקוסטה ריקה שוכן בנוף יפהפה על יותר משלושה קילומטרים רבועים כ-20 קילומטרים מערבית לבירה, סן חוסה. הקמפוס כולל יער בראשית מוגן ואת פארק השלום שנתרמו על ידי הממשלה המארחת.

ארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

UPEACE מציעה שמונה תוכניות בנות שנה לתואר שני בקמפוס שלה בקוסטה ריקה:

UPEACE גם מציעה תוכנית בוגר משותפת ברמת תואר שני כפול יחד עם אמריקן יוניברסיטי בוושינגטון. אחרי שנתיים של עבודה אקדמית מקבלים סטודנטים אלו MA ביחסים בינלאומיים מבית הספר לשירות בינלאומי של האוניברסיטה האמריקנית ו-MA ב-משאבים טבעיים ופיתוח בר-קיימא מ-UPEACE.

בנוסף למרכז בקוסטה ריקה, כוללת מערכת ה-UPEACE משרדים ב-האג, בניו יורק, משרד לתוכנית האזורית של אפריקה באדיס אבבה, ומשרד התוכנית האזורית של אמריקה הלטינית והקריביים בקוסטה ריקה. משרדים נוספים כדוגמת התוכנית האזורית לאסיה ולאזור האוקיינוס השקט ולמרכז אסיה מצויים בשלבי פיתוח, כמו מרכזים בינלאומיים אחרים.

האוניברסיטה הקימה לאחרונה את המרכז של UPEACE למנהלים וחינוך מקצועי ובו היא מציעה קורסים קצרים לסטודנטים שאינם רשומים, על נושאים הכוללים ניהול ארגונים שלא למטרת רווח, האחריות החברתית של ארגונים כלכליים, יזמות בסקטור החברתי, וחינוך במאה ה-21.

תוכנית שיתוף הידע למען השלום (Sharing Knowledge for Peace Program – SKP) היא יזמת לימוד מרוחק המבטיחה כי גם אלו שאינם מסוגלים להשתתף בקורסים בקוסטה ריקה או באחד מהאתרים האחרים של UPEACE יוכלו לקבל גישה למידע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]