אוניברסיטת פריז VI: פייר ומארי קירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החזית ההיסטורית של הפקולטה למדעים של הסורבון, אשר אוניברסיטת פריז VI היא ממשיכת דרכה
בנייני קמפוס אוניברסיטת פריז VI

אוניברסיטת פריז VI: פייר ומארי קיריצרפתית: Paris VI: Université Pierre et Marie Curie, ר"ת: UPMC) היא אוניברסיטה צרפתית, ממשיכת דרכה של הפקולטה למדעים בסורבון. פריז VI מהווה נכון לתחילת המאה ה-21 את מכון המחקר המדעי והרפואי הגדול ביותר בצרפת, ופעילותה בתחום המחקר המדעי בולטת אף בקנה מידה עולמי. האוניברסיטה משתפת פעולה עם מכוני מחקר בולטים אחרים בכל רחבי תבל.

באוניברסיטה פועלות למעלה מ-180 מעבדות מחקר, רובן פועלות תחת המכון הלאומי הצרפתי למחקר מדעי (Centre national de la recherche scientifique). קמפוס האוניברסיטה נמצא ברובע הלטיני של פריז, שבתחומי הרובע החמישי של פריז.

מבין מכוני המחקר הבולטים הפועלים במסגרת האוניברסיטה נמצאים: מכון אנרי פואנקרה, המכון לאסטרופיזיקה של פריז, מעבדת המידע של פריז VI, המכון למתמטיקה של ג'וסיאה/שבלרה (בשיתוף עם אוניברסיטת פריז VII: דני דידרו), ומעבדת קסלר-ברוסל (בשיתוף עם אקול נורמל סופרייר).

הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה פועלת בשני בתי חולים אוניברסיטאים: בית החולים פיטייה סלפטרייר, ובית החולים סנט-אנטואן. האוניברסיטה דורגה במקום ה-40 בין האוניברסיטאות הטובות בעולם, ובמקום הראשון בין אוניברסיטאות בצרפת.

באוניברסיטה לומדים כ-30,000 סטודנטים, מהם כ-22,000 סטודנטים בתחומי המדעים ופועלים בה כ-4,000 אנשי סגל אקדמי וחוקרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפוס האוניברסיטה נבנה בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 באתר ששימש בעבר למחסני יינות. בשנת 1968 חולקה הפקולטה למדעים של אוניברסיטת פריז למספר אוניברסיטאות נפרדות. אוניברסיטת פריז VI, אשר נוסדה בשנת 1971, נועדה לאכלס את עיקר פעילות המחקר המדעי של הסורבון. בקמפוס האוניברסיטה פועלת אף אוניברסיטת פריז VII וכן המכון הגאופיזי של פריז (Institut de Physique du Globe). בשנת 1974 אימצה האוניברסיטה שם חדש, ונקראה על שם פייר ומארי קירי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]