אונס בפגישה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמי אונס שנתפסו על ידי קציני מכס בג'קסונוויל שבפלורידה

המונח אונס בפגישה[1] מתייחס לאונס או פעילות מינית אשר מבוצעת ללא הסכמה בין אנשים אשר הקשר ביניהם הוא בעל פוטנציאל להיות מיני, כמו בדייט, או אנשים הנמצאים בקשר רומנטי. הוא מסווג כסוג של אונס המתרחש בין אנשים שמכירים אחד את השני.

השימוש בסמי אונס ובאלכוהול נפוצים באונס מסוג זה[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אונס בין אנשים שמכירים אחד את השני היא תופעה עתיקת יומין. אולם אונס בפגישה קיבל הכרה רשמית בשנות ה-80 של המאה ה-20, כאשר המודעות לבעיה הלכה והתפשטה[3]. התפיסה התרבותית של יחסי מין, השתנתה ויחד איתה גם התפיסה על יחסי מין בהסכמה. בעבר אונס בפגישה נחשב מעשה פחות אלים מאונס על ידי איש זר. היו גם אנשים שטענו כי לא מדובר כלל באונס, אלא מדובר ביחסי מין בהסכמה, כאשר אחד מבני הזוג פשוט התחרט על מעשיו. בימינו נוקטים בתי משפט עמדות נחרצות יותר ודורשים הסכמה מפורשת. כמו כן הם גם מציינים שהסכמה כאשר הקורבן שתוי, או מסומם לא נחשבת להסכמה[4]. בקמפוסים של אוניברסיטאות ומכללות בארצות הברית אונס בפגישה הפכה לתופעה שכיחה[5], במיוחד בקרב תלמידי שנה א'. בימינו נעשים מאמצים רבים יותר כדי לקדם את בטיחות הסטודנטים.

הקורבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעת האשמת הקורבן באונס עדיין מתרחשת, ובאונס בפגישה ההאשמה הזאת מתחזקת. במחקר שערכה מרי קוס בשנת 1985 נתגלה כי 43% מהנשים הנאנסות לא חשבו כי נאנסו, כיוון שהכירו את התוקף שלהן. הקורבנות שואלות את עצמן: האם הם שידרו את הסכמתן? האם זאת פשוט הייתה אי הבנה? אולי היו צריכות לפעול אחרת. ההכרות עם התוקף יוצרת בלבול, וחשש מלהאשים אותו בעברה רצינית כזאת. התופעה הזאת מקבלת חיזוק ממערכת המשפט, שם הרשעה באונס בפגישה מתרחשת לעיתים פחותות מאונס על ידי איש זר. מושבעים מעידים כי עובדות כמו: אם האשה פעילה מינית, או נוהגת לצרוך אלכוהול הדבר מגביר את אחריותה למה שקרה לה. בעוד שאם התוקף שיכור אז מידת האחריות שלו יורדת. במהלך פגישה רומנטית הקורבן יכול גם לשנות את דעתו. בתחילה לרצות יחסי מין ואחר כך לשנות את דעתו. ודבר מוסיף לבלבול של הקורבן- אולי רציתי בכך ואני סתם מבולבל.

אונס אפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות הוגדר המונח השנוי במחלוקת - אונס אפור[6] על ידי העיתונאית לורה סטפ. המונח אונס אפור מתייחס אונס בפגישה כאשר ההסכמה אינה ברורה[7]. אותם מקרים בהם אין הסכמה, אך לא מבטאים אותה, או שמפחדים להגיד אותה. סטפ טוענת שמקרים כאלה מתקיימים לעיתים קרובות. כאשר אישה אינה בטוחה במה שהיא רוצה לעשות, או עושה מעשים שהיא אינה שלמה איתם, זה לא תמיד אונס[8]. לעומתה מבקרים נגד המונח הזה טוענים כי אונס הוא אונס. או שיש הסכמה ברורה או שיש ניצול ואונס. אין תחום אפור בין השנים. חלק טוענים כי אונס אפור הוא ניסיון להוזיל את מושג האונס בפגישה. מדובר בניסיון להעצים את הבלבול של הקורבן ולחזק את תחושת האשמה שלו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]