אוסילוקוקסינום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחידת מנה של אוסילוקוקסינום

אוסילוקוקסינום (Oscillococcinum), המכונה גם בוארון אוסילו, הוא תכשיר הומאופתי המשווק כמַרְפֵּא כנגד שפעת ומיוצר מכבד ולב של ברווז המדוללים במים. אין ראיות התומכות בתועלת רפואית מעבר לאפקט פלצבו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוסילוקוקסינום פותח על ידי הרופא הצבאי הצרפתי ז'וזף רואה בעת שטיפל בקורבנות השפעת הספרדית ב-1925. רואה טען כי מצא, בבדיקות דם של חולים בטיפולו, חיידק אותו כינה אוסילוקוקוס[1]. לדבריו, החיידק נמצא גם בדמם של חולים במחלות אחרות. לפי הגישה ההומאופתית, אם החיידק נמצא במקום בו נגרמת המחלה, אזי בריכוז אחר מזערי הוא עשוי לרפאה, על בסיס עיקרון "דומה מרפא דומה". בחיפוש החיידק אצל בעלי חיים טען רואה כי הוא נמצא בכבד ובלב של ברווז. אין עדויות אחרות מלבד פרסומיו של רואה לקיומו של אותו חיידק, ולא ידוע מה אכן ראה ז'וזף רואה בתצפיותיו. על פי הידע הרפואי הקיים השפעת נגרמת כתוצאה מנגיף ולא מחיידק, אך לא ניתן להבחין בנגיפים בעזרת המיקרוסקופים שהיו קיימים בשנת 1925.

בתחילה סבר רואה כי חומר זה יכול לרפא גם אבעבועות רוח, הרפס, ושלבקת חוגרת, ואף לסייע בריפוי מחלת הסרטן. אולם התכשיר משווק על ידי החברה כתכשיר הנוגד את סימפטומי מחלת השפעת בלבד.

אופן ההכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל גרם של אוסילוקוקסינום מכיל את החומרים הלא פעילים הבאים:

במהלך הכנת התכשיר, מדוללת בו תמצית של כבד ולב של ברווז מסוג ברבורית (Cairina moschata, Muscovy duck), ברמת דילול של חלק אחד ל-10400 חלקים של יתר החומרים בתכשיר[2]. ביחס דילול זה הסבירות שהתכשיר מכיל ולו מולוקלה בודדת מהכבד המקורי היא אפסית (לשם השוואה, יש סדר גודל של כ-1050 אטומים בכדור הארץ). ההומיאופתים טוענים שתהליך זה מותיר "חותם" בתכשיר שגורם לאפקט מרפא בגוף.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכשיר מוכר כמוצר נוגד שפעת ביותר מ-50 מדינות, כולל בישראל. בצרפת הוא נמכר למעלה מ-65 שנה. בשנת 2008 בלבד נמכר התכשיר בארצות הברית בסכום של יותר מ-15 מיליון דולר בשנה.[3] האוסילו מיוצר ומשווק באופן בלעדי על ידי יצרנית התכשירים ההומאופתיים הצרפתית בוארון (Boiron), ומהווה את אחד ממוצרי המפתח של החברה.

יעילות רפואית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין מחקרים מדעיים המראים כי לתכשיר זה יש אפקט מעבר לזה של אפקט הפלצבו.

סקירה מקיפה [4] של מחקרים קליניים שנערכו בנושא יעילות האוסילוקוקסינום שפורסמה בשנת 2013 קבעה כי אין מספיק תימוכין כדי לקבוע כי לאוסילוקוקסינום יש השפעה כלשהי בקשר למניעה או טיפול במחלת השפעת. הסקירה מצאה שני מחקרים שבדקו את השפעתו של האוסילוקוקסינום לשם מניעת מחלת השפעת, וארבעה מחקרים שבדקו את השפעתו לטיפול בשפעת לאחר שפרצה. סטנדרט הדיווח של כל המחקרים האלה היה נמוך מאד, ולכן אמינותם נמוכה. בנוגע למניעה או חיסון מפני השפעת, נערכו שני מחקרים ברוסיה על מבוגרים, ולא נמצא כל הבדל בין האוסילוקוקסינום לבין פלצבו. באשר לטיפול בשפעת, נערכו ארבעה מחקרים בצרפת ובגרמניה. איכותם הייתה נמוכה מאד, ורק משניים מהם אפשר היה לחלץ מידע. המחקרים הצביעו על אפשרות להקלה מועטה בסימפטומים ב-48 השעות הראשונות למחלה, שנעלמת ביום הרביעי למחלה. בשל איכותם הירודה של המחקרים, נקבע לא ניתן להגיע למסקנה ללא מחקרים נוספים באיכות טובה יותר.

תביעות משפטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 הוגשה בארצות הברית תובענה ייצוגית כנגד חברת בוארון על ידי לקוחות שרכשו את התכשיר, בטענה כי בוארון מפרסמת באופן חסר בסיס כי לאוסילו יש יכולת לרפא שפעת.[5] בשנת 2012 הוגשה תביעה דומה בקנדה כנגד יצרנית התכשיר וכנגד רשת בתי מרקחת המוכרת אותו.[6][7] מדובר באחת מבין מספר תביעות יצוגיות שהוגשו כנגד חברת בוארון, הן בהקשר לתכשיר האוסילוקוקסינום והן בנוגע לתכשירים אחרים. תובענה נוספת שהוגשה ב-2012[8] הסתיימה בפשרה במסגרתה חברת בוארון פיצתה את הלקוחות בסך 5 מיליון דולר.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]