אופק (קואופרטיב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אופק - אגודה שיתופית לניהול הון בע"מ
Logo ofeq.png
סוג אגודת אשראי, קואופרטיב
שנת הקמה 2012
www.ofek.coop

אופק - אגודה שיתופית לניהול הון בע"מ הוקמה באמצע 2012 על ידי מספר פעילים מתחומי הפיננסים, השינוי החברתי והקואופרציה במטרה להקים בנק קואופרטיבי בישראל. הבנק שיוקם עתיד להיות מבוסס על שירותים אינטרנטיים וקהל היעד שלו יהיה משקי הבית והעסקים הקטנים והבינוניים. לאחר מספר שנות פעילות אופק צירפה לשורותיה מעל 5000 חברים והפכה בכך לאגודה השיתופית הפעילה הגדולה בישראל. במהלך 2016 אופק הובילה לשינוי חקיקה אשר מאפשר הקמת אגודות אשראי בישראל. בשנת 2018 אופק עתידה לקבל רישיון לאספקת שירותים בנקאיים במודל של אגודת אשראי.

רקע להקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על רקע המחאה החברתית קמו מספר קבוצות שמטרתן להקים בנק קואופרטיבי במודל הנפוץ ברחבי העולם. במסגרת מסקנות ועדת זקן הביע המפקח על הבנקים, דודו זקן, רצון ללוות הקמת בנקים מסוג זה. פעילים ממספר קבוצות חברו יחד בתחילת 2012 להקמה של אופק שנרשמה כאגודה שיתופית באמצע 2012.

המודל העסקי והליך ההקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המודל העסקי הראשוני, הוסכם כי כל חבר בקואופרטיב מצטרף על ידי רכישת מניה ב-3,000 ש"ח שמיועדים למימון פעילות ההקמה ולביסוס ההון ההתחלתי של הבנק.[1] בספטמבר 2013 קיבלה אופק אישור תקדימי מרשות ניירות ערך לפיה מניית החברות באגודה אינה מוגדרת כ"נייר ערך" שאינו משלם דיבידנד ולכן צירוף חברים לאופק אינו מצריך הגשת תשקיף לרשות.[2]. עם זאת, המפקח על הבנקים דרש מהועד המנהל של הקואופרטיב להציג הון עצמי של 75 מיליון ש"ח[3], סכום שהתקשו לגייס מה שמנע את התקדמות המיזם. נציגי הוועד המנהל[4] של 'אופק', ציינו שאיסוף הכספים מהציבור החל בתמיכה ובסיוע של ועדים גדולים בהסתדרות העובדים הכללית החדשה אולם נתקל בהתנגדות מצד ועדי הבנקים הקיימים, על רקע חשש שהצלחת המיזם תגביר את התחרות בשוק זה.

התפתחויות רגולטוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2016 פרסם משרד האוצר תזכיר חוק בו נקבע שדרישות ההון העצמי להקמת אגודות אשראי ירדו מ-75 מיליון שקלים ל-3 מיליון שקלים. כמו כן, נכתב בתזכיר החוק כי יוקם רגולטור ייעודי שיפקח על אגודות אשראי, ושאלה לא יהיו כפופות לפיקוח של הפיקוח על הבנקים. תזכיר החוק מציין את רשימת השירותים שיותר לאגודות אשראי לספק: הלוואות, פיקדונות, עו"ש, הנפקת כרטיסי חיוב, קנייה ומכירה של מטבע חוץ, רכישת ושמירת ניירות ערך, ייעוץ פנסיוני ושירותים ועוד. החוק צפוי להיכנס לתוקף עם אישור חוק ההסדרים הקרוב. בעקבות הפחתת דרישות ההון, בתחילת חודש נובמבר 2016 הוחלט, בהצבעה שנערכה בקרב חברי האגודה הוותיקים, להפחית את מחיר מניית החברות ל-1,000 ש"ח[5]. הצוות הרגולטורי של אופק השלים הגשת רישיון לפעול כאגודת אשראי על מנת להתחיל את הפעילות במהירות האפשרית.

שירות ראשון - מערכת הלוואות עמיתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש נובמבר 2016, החלה אופק לספק שירותים ראשונים במסגרת מערכת להלוואות עמיתים. במסגרת המערכת מציעה אופק לחבריה תשואה של כ-4-5% על השקעה, ואפשרות לקבל הלוואה בריבית של 3.5%. ההלווואות הניתנות במסגרת המודל מנותבות לאפיקי השקעה חברתיים כגון סיוע למשקי בית ולעסקים קטנים, לעמותות ולארגוני עובדים. לטובת אספקת שירותי ההלוואות משתפת אופק פעולה עם חברת טריא

יו"ר הוועד המנהל של אופק הוא עו"ד יהודה טלמון, שכהן בעבר כיושב ראש להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל.

מנכ״ל אופק הוא עו"ד תום דרומי חכים, אחד ממייסדי האגודה.

עקרונות פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי אתר הקואופרטיב, הבנק יפעל על פי העקרונות הבאים:

  • הבנק יפעל לאור עקרונות הקואופרציה כפי שנוסחו בוועידת הקואופרציה העולמית ב-1995
  • מיקודו של הבנק הקואופרטיבי יהיה בקידום רווחת לקוחותיו – משקי בית ועסקים קטנים ובינוניים
  • הבנק יציע מוצרים פיננסיים המותאמים לצורכי לקוחותיו תוך שמירה על עמלות ומרווחי אשראי הוגנים
  • הבנק ישאף לנגישות וזמינות גבוהים ככל האפשר
  • הבנק יפעל לשקיפות מוחלטת ולשיתוף הציבור והחברים בהחלטות המתקבלות.
  • הבנק ישמור על מדיניות תגמול הוגנת ויגביל את שכר הבכירים בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אופק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]