שרדר (צבי הנינג'ה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אורוקו "שרדר" סאקי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שרדר

TMNT MSV 8A.jpg

שרדר כפי שהופיע על עטיפת החוברת Teenage Mutant Ninja Turtles Microseries Villains #8: Shredder מנובמבר 2013, אמנות מאת טיילר וולפול

סוג נבל-על
מוציא לאור מיראז' סטודיו
(1984-‏1995, 2001-‏2010)
אימג' קומיקס
(1996‏-1999)
IDW Publishing
(2011 ואילך)
שם סרט צבי הנינג'ה (1990)
צבי הנינג'ה: סודו של הריר
צבי הנינג'ה (סרט ,2014) (2014)
צבי הנינג'ה: מחוץ לצללים (2016)
תוכנית טלוויזיה צבי הנינג'ה (1987)
צבי הנינג'ה (2003)
צבי הנינג'ה (2012)
הופעה ראשונה Teenage Mutant Ninja Turtles #1 (מאי 1984)
יוצר/ת פיטר ליירד וקווין איסטמן
שחקן/ית ג'יימס סאטו
טוהורו מסמונה
בריאן טי
מדבב/ת בשפה העברית יורם יוספסברג
מידע
שם אמיתי אורוקו סאקי
סטטוס פעיל
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מנהיג "שבט הרגל" ומאסטר נינג'ה
נטייה רע
מומחיות אמן לחימה מיומן - בייחוד בנינג'יטסו ובלחימה עם קטאנה, חשיבה אסטרטגית, הונאה
כוחות ללא כוחות על
לוחם מיומן ומסוכן ביותר, בעל כושר גופני מעולה ויכולות אתלטיות, מצויד בלהבים חדים ולעתים בחליפה משוריינת המקנה לו כוח מוגבר
חבר שבט הרגל
סגנון לחימה נינג'יטסו ולוחמת נינג'ה
אזרחות יפני ואמריקאי
דמויות קשורות
משפחה קראי (בת מאומצת/נכדה), מיוקו סאקי (אמא)
חברים קראנג
אויבים המאטו יושי, מאסטר ספלינטר, צבי הנינג'ה

שרדראנגלית: Shredder) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס של צבי הנינג'ה. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Teenage Mutant Ninja Turtles #1 ממאי 1984, נוצרה על ידי הכותבים והמאיירים פיטר ליירד וקווין איסטמן.

שרדר הוא האלטר-אגו של אורוקו סאקי (Oroku Saki), אויבם העיקרי והמושבע של צבי הנינג'ה. דמותו של שרדר מדורגת במקום ה-39 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים ביותר מכל הזמנים, לפי אתר IGN.[1]

בסרט הלייב אקשן "צבי הנינג'ה" את דמותו של שרדר גילם השחקן ג'יימס סייטו. בעיבוד המחודש "צבי הנינג'ה", גילם את דמותו של שרדר גילם השחקן היפני טוהורו מסמונה ובסרט ההמשך לעיבוד המחודש משנת 2016 "צבי הנינג'ה: מחוץ לצללים" יגלם את דמותו של שרדר ,השחקן בריאן טי.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיראז' סטודיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהרצה המקורית של מיראז' סטודיו שרדר הוא אורוקו סאקי, אחיו הקטן של אורוקו נאגי שנהרג בידי המאטו יושי (בעליו של ספלינטר) במהלך ריב על אישה בשם טאנג שן. סאקי זעם על רצח אחיו הקטן ומצטרף אל שבט הרגל ומתחיל בהכשרות להפיכה לנינג'ה מקצועית, סאקי הפך במהרה לאחד הלוחמים הקטלניים בשבט הרגל והתקדם במהרה עד שנבחר להנהיג את הפעילות של שבט הרגל בארצות הברית והוא החל לפעול תחת השם שרדר. 15 שנים לאחר מכן אחת מפעילותיו של שרדר מסוכלות בידי יצורים שאינם בני אדם המזדהים כצבי הנינג'ה, צבים רגילים שנפגעו מפסולת רדיו-אקטיבית שהכילה מוטגן ואומנו על ידי חולדה שנפגעה גם כן מהמוטגן; במהלך הקרב הראשון של שרדר עם הצבים הוא מובס בידי לאונרדו והצבים מציעים לו לבצע ספוקו (התאבדות טקסית) אך שרדר מסרב ומנסה לקחת את הצבים יחד איתו אל מותו, דונטלו מצליח בשנייה האחרונה לדחוף את שרדר מגג הבניין שעליו נלחמו ובכך מת שרדר. בערב חג המולד של אותה שנה קם שרדר לתחייה ומחליט לנקום בצבי הנינג'ה, הוא פורץ לדירתה של אפריל או'ניל ושורף אותה ומכה קשות את לאונרדו.

בקשת הסיפור "השיבה לניו יורק" חוזרים הצבים לניו יורק לאחר שנעדרו בעקבות תקיפתו הפתאומית של שרדר. לאונרדו זועם על שרדר ומחליט להתעמת איתו בקרב, במהלך הקרב כורת לאונרדו את ראשו של שרדר והורג אותו ולאחר מכן שורפים הצבים את גופתו בנהר הדסון.

ארצ'י קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהרצה זו המבוססת על סדרת הטלוויזיה מ-1987 זהה דמותו של שרדר לזו שבסדרה במהלך כחמש החוברות הראשונות. שרדר מתואר כערמומי, וקטלני והיה קרוב מספר פעמים להביס את הצבים. במהלך ההרצה נסע שרדר לעתיד ועבד עם ארמגון ו-ורמונטור איקס במטרה לחסל את הצבים ולדאוג שלא יישארו בעתיד ובכך להבטיח את כיבושו אך משימתו סוכלה על ידי מיכאלאנג'לו, שרדר שיתף פעולה עם ארמגון ו-ורמונטור במטרה להשמיד את הצבים פעמים נוספות רבות גם לאחר ניסיון זה להשמדת הצבים.

IDW Publishing[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהרצה זו של IDW Publishing שרדר הוא אורוקו סאקי, חבר בכיר בשבט הרגל של יפן הפיאודלית. בשלב מסוים בתפקידו מת סאקי, לאחר כמה שנים מתגלה סאקי לנכדתו קראי בחלומה ומדריך אותה כיצד להקימו לתחייה. לאחר שקם שרדר מחדש לתחייה הוא לוקח את תפקיד הנהגת שבט הרגל מנכדתו קראי ומתחיל להוביל מלחמה נגד קראנג על שליטה עולמית.

בהמשך מאמץ שרדר מעוף מוטאנטי כחיית מחמד ולו הוא קורא "קויה", אשר למעשה משמש כמרגלו העיקרי.[2] לאחר מאבק ממושך עם קראנג וכישלון מתמיד, מחליט שרדר לכרות ברית עם קראנג במטרה לסיים את בניית הטכנודרום ולהצליח בהשתלטות על העולם.[3] בניית הטכנודרום מצליחה ומתקדמת במהירות, וארבעת הצבים נסוגים מהכשלת הבנייה בעקבות חזרתו של הוב הזקן לפעילות והתעצמות כנופיות הרחוב של ניו יורק.[4]

אזכורים במדיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי הנינג'ה (1987 - 1996)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורוקו סאקי בשריון השרדר, סדרת הטלוויזיה מ-1987

בסדרה זו שרדר הוא אורוקו סאקי, תלמיד לשעבר של המאטו יושי. לאחר מספר מאבקים בן סאקי ליושי גרם סאקי ליושי לבייש את המאסטרים של שבט הרגל וכתוצאה מכך הוא גורש. יושי נאלץ לברוח לארצות הברית, שם מצא עצמו בניו יורק וחי כאדם עני והתגורר בתעלות הביוב; בעודו חי בתעלות הביוב לצד חולדות אשר הפכו לידידיו, יום אחד מצא יושי ארבעה צבים אשר נקנו מחנות חיות מחמד על ידי ילד שהפילם בטעות לביוב ולאחר כמה זמן יצא יושי לשוטט ברחבי ניו יורק וכשחזר גילה כי הצבים מכוסים בנוזל ירוק ובוהק (מוטגן) והוא גורם ליושי ולצבים שינויים: יושי שהיה חשוף לחולדות הפך לחולדה דמוית אדם, הצבים שהיו חשופים ליושי בן האדם הפכו לצבים דמויי אדם. מקור הנוזל הירוק הוא חלק מתוכניתו של סאקי להרוג את יושי לאחר שגילה כי הגיע לניו יורק, מאז אותו יום שרדר הפך לאויבם של ספלינטר וצבי הנינג'ה. סאקי, אשר מחליט לשנות כעת את תדמיתו, לובש כעת חליפה מכוסה תערים, גלימה ארוכה, מסיכה העשויה ממתכת וקורא לעצמו שרדר.

שרדר משתף פעולה עם קראנג - חייזר דמוי מוח מדבר אשר גורש מביתו במימד X שבו היה מצביא גדול. קראנג הופך במהרה לבוס של שרדר המספק לו טכנולוגיה וציוד לפי בקשתו. קראנג אחראי על הטכנודרום, שילוב של טנק בצורת כדור ובסיס נייד המהווה בסיס חייזרי ומכיל טכנולוגיות רבות וכלי נשק שבהן שער בין-ממדי, מטרת הטכנודרום היא להפוך את כדור הארץ לכוכב הבית של הקראנגים לאחר שהוא נהרס. על מנת שיצליחו להביס את הצבים יוצרים שרדר וקראנג שתי מוטציות בעזרת מוטגן - רוקסטדי שהוא קרנף דמוי אדם וביבופ שהוא חזיר בר דמוי אדם. לביבופ ורוקסטדי כוח פיזי רב אף יותר מזה של הצבים, השניים לא מצליחים להשתמש בכוחות בצורה נכונה עקב היותם טיפשים ובכך הצבים הצליחו לנצח אותם בכל פעם מחדש. מאוחר יותר החליט שרדר שביבופ ורוקסטדי לא ממלאים את תפקידם בצורה נכונה ולכן יצר ארבעה צפרדעים מוטנטיים שנקראו "צפרדעי הפאנק" ואימן אותם להילחם כנגד הצבים, כאשר הצפרדעים מגיעים למאורת הצבים משכנע אותם ספלינטר ששרדר הוא איש רשע שמנצל אותם והם מפסיקים לשרת אותו.

מטרתו של שרדר היא להביס את צבי הנינג'ה ולכבוש את ניו יורק והעולם, בעונה השלישית התנסה בשליטה על ניו יורק למשך יום אחד אך פרש מהתפקיד בעקבות דאגותיו. שרדר מעולם לא הצליח להביס את הצבים או כלל להשתלט על דבר.

בעוד שבהרצות הקומיקס ובסדרת הטלוויזיה מ-2003 שרדר הוא דמות עוצמתית, חזקה ומטילת מורא בסדרה זו הוא דמות של רשע לא יוצלח ללא אופי אפל ורציני.

צבי הנינג'ה - הדור הבא (1997/8)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה זו המהווה המשך לטרילוגיית הסרטים המקורית שרדר הוא מנהיג שבט הרגל. במהלך קרב שהתנהל בין הצבים ובין שרדר שלטה וונוס על מוחו ובכך שיתקה אותו, מאוחר יותר החל שרדר להסתובב ברחובות כחסר בית ואף ניצל פעמיים על ידי הצבים.

צבי הנינג'ה (2003 - 2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורנון בשריון השרדר, סדרת הטלוויזיה מ-2003
טורנון "שַרְאֵל" קקונסו, סדרת הטלוויזיה מ-2003

בסדרה זו שרדר הוא טורנון "שַרְאֵל" קקונסו, אוטראן (חייזר דמוי מוח) האחראי למות תושבים רבים מכוכב אנליף ולמלחמת אזרחים בכוכב אנולד2 (שבמהלכה מתו למעלה מ-3 מיליון תושבים). בשנת 300 נתפס על ידי שלטונות האוטראנים והועבר בחללית לגלות אך הצליח לחבל בחללית ובכך גרם לנחיתת אונס בכדור הארץ, הוא מצא לו גוף שישמש כיסוי למוח שלו וכינה את עצמו אורוקו סאקי.

טורנון היה מבוקש בגלקסיות רבות ולכן הוריד פרופיל והשתמש בזהותו הבדויה ובאמנויות הלחימה שרכש מגופו על מנת להצטרף לארבעה לוחמי נינג'ה במאבקם נגד שד בשם שרדר שתקף את יפן בשנת 300 (השנה שבה הוגלה טורנון). אורוקו מצטרף לארבעת הנינג'ות ומצליח להביס את השד אך השד משכנע את טורנון לא להרוג אותו אלא להתאחד איתו ובכך להפוך לצמד הלוחמים האכזרי בעולם, אורוקו מסכים ומביים את מות השד כשבעצם שאב לתוכו את ישותו. טורנון (המאוחד כעת עם השד) מקבל תואר כבוד מקיסר יפן מכיוון שהוא והשאר חושבים שהשד באמת מת, טורנון מגלה את האמת ותוקף את יפן כשרדר. ארבעת הנינג'ות היו חזקות יותר משרדר וטורנון והביסו אותם בקרב דרקונים. השד נשאב מגופו של אורוקו סאקי ונכלא בעוד סאקי עצמו הצליח לברוח. מאות שנים אורוקו סאקי חי ביפן ואימן את שבט הרגל עד שבשנות ה-60 של המאה העשרים קיבל מידע חשוב: יוקיו מאשימי, חבר לשעבר של האמטו יושי והאוטראנים, בגד בהם והסגיר לאורוקו את מיקום מחבואם ביפן. אורוקו, שוב בשם שרדר, פיקד על פלישה גדולה של נינג'ות שבט הרגל למחבוא וגרם למותם של עשרות אוטראנים. האמטו פלש לפלוגה של שרדר והרג את יוקיו בדו-קרב מול עיניו של שרדר וברח עם האוטראנים למנהטן. שרדר רדף אחריהם ורצח את המאטו מול עיניו של עכברוש המחמד שלו, ספלינטר. ספלינטר בורח ויורד לביוב ושם פוגש ארבעה צבים שהושפעו ממוטגן והפכו לנינג'ות. לאחר ששרדר נכשל בנסיונותיו לגייס את הצבים לצד שלו במלחמה נגד האוטראנים הוא מתחיל להילחם בהם ונחשב ארבע פעמים למת:

  1. ספלינטר הפיל עליו מגדל מים
  2. לאונרדו כרת את ראשו, אם כי בהמשך הסתבר שבדיעבד היה זה ראש הבובה האנושית שמפעיל טורנון מבפנים
  3. דונטלו עזב אותו בבניין שהתפוצץ
  4. הוטבע בידי טרקסימוס

בהיותו ביפן אימץ שרדר ילדה יתומה בשם קראי וכשנסע לארצות הברית היא החליפה אותו בהנהגת שבט הרגל. בעקבות מותו בסוף העונה הראשונה הגיעה קראי לניו יורק והצילה את חייו.

לאחר הקרב בעונה השלישית עם התלת-קרן הוא עבר לכאורה לצד הטוב ותרם מאות מיליוני דולר לשיקום העיר, אך בפועל משתמש בפלינתרופיה כדי לכסות על מאמציו להשיג לרשותו את טכנולוגיית התלת-קרן ולהפעיל אותה נגד כדור הארץ. בסוף אותה העונה הוא נתפס על ידי האוטראנים ונשפט לגלות על אסטרואיד-קרח בחלל.

בעונה הרביעית ובעונה החמישית נינג'ות מיסטיות המחזיקות ביסודות הטבע החזירו את שרדר לחיים לאחר 1,700 שנה ובכך גרמו להרס רב ברחבי מנהטן. בעונה השביעית נוצרה דמות וירטואלית של שרדר (שיצר במקור טורנון להילחם בצבים במקרה ויקרה לו משהו), במהלך העונה יוצא שרדר הווירטואלי מהמחשב ומתחיל להילחם בצבים בעולם האמיתי; בפרק סיום העונה מביסים הצבים את שרדר אחת ולתמיד.

אורוקו סאקי בשריון שרדר, סדרת הטלוויזיה מ-2012

צבי הנינג'ה (2012 - הווה)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה זו שרדר הוא אורוקו סאקי, חבר ילדות של האמטו יושי, שגדל כאחיו החורג. סאקי בן שבט הרגל שנכבש על ידי שבט האמטו (השבט של יושי) .כששמע סאקי שהוא בן שבט הרגל ולא בן שבט המאטו ,הוא הקים מחדש את שבט הרגל ,מתוך רצון לנקמה על מה שעולל שבטו של יושי . בנוסף לכך , סאקי ויושי התאהבו שניהם באותה נערה, טאנג שן, שהעדיפה את יושי על פני סאקי, למרות שסאקי ,שלדעתו חשב שיושי מזניח את משפחתו לטובת השבט ,וחשב שהוא הגבר הראוי עבורה . סאקי המריד את הנינג'ות שהיו אצל אביו החורג ותכנן לחסל את יושי . בעת הקרב בין סאקי ליושי ,הוא רצח בטעות את טאנג שן,ובעקבות שריפת הדוג'ו ,שיערו נשרף ומחצית פניו נכוו, לאחר מכן לקח את מיווה שהושארה מאחור ונתן לה את השם קראי .

לאחר הרצח נמלט יושי מיפן לארצות הברית ושם הופך בעקבות השפעת המוטגן לעכברוש מוטנטי בשם ספלינטר. שרדר מגלה את מקום מחבואו של יושי כספלינטר וגם את צבי הנינג'ה, שרדר העתיק את מפקדתו לניו יורק מתוך כוונה לכך שהצבים יסגירו לידיו את ספלינטר על מנת שהוא יוכל להרוג אותו. ביתו המאומצת של שרדר, קראי, מגיעה לניו יורק על מנת לעזור לשרדר להביס את הצבים ותוך כדי מגלה יחסי אהבה-שנאה ללאונרדו ולהפך. שרדר שוכר גם את שירותו של בקסטר סטוקמן, מדען מרושע שגם לו יש כוונה לחסל את הצבים. שרדר מתחיל בעסקאות עם אוליגרכים הסוחרים בנשק, אחת מהעסקאות מופרת בעקבות הפרעה של יצורי הקראנג וצבי הנינג'ה; במהלך התקרית שבה מופרת העסקה מספח לעצמו שרדר את יצורי הקראנג.

שרדר שסיפח את יצורי הקראנג הופך אותם לחייליו במקום תוכניתו להקים צבא מוטגן, זאת מכיוון שמשלוח המוטגן נעצר על ידי הצבים והקראנגים ותכלתו פוזרה ברחבי ניו יורק מה שגרם לחלק מהאנשים והחיות להפוך למוטנטים.

מאוחר יותר ,קראי מגלה את האמת לגבי עברה והיא מחליטה לנקום בשרדר בשם אביה , למרות שהוא לא היה חפץ בכך . ובזמן העימות בין שרדר וספלינטר , קראי נופלת לתוך מיכל של מוטגן והופכת למוטנטית דמוית נחש. דבר זה גורם לשרדר לשנוא יותר את ספלינטר , ובנוסף לכך שרדר האשים אותו במה שקרה . מתוך נקמה בספלינטר החל שרדר לשלוט בביתו המאומצת באמצעות תולעי שליטה במוח.

בעת הקרב עם הטרייסראטונים כרת ברית עם ספלינטר להצלת כדור הארץ ,וגם שמע ממנו שעקבותיה של קראי נעלמו . אך בקרב עצמו שרדר, שחיסול ספילנטר היה בסדר עדיפויותיו ,חיסל את יריבו שעמד לנטרל את נשקם של הטרייסראטונים ,ונתן לכדור הארץ להישמד .


בסדרת טלוויזיה זו מדבב את שרדר בעברית צביקה שוורצברג ובאנגלית קווין מייקל ריצ'רדסון.

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה סרט שחקן (תפקיד שרדר)
1990 צבי הנינג'ה ג'יימס סייטו
1991 צבי הנינג'ה 2: מסתוריו של הריר פרנסואה צ'או
2009 צבים לנצח סקטוי ריי (אוטרום שרדר)
דוד ווילס (שרדר מ-1984)
לוד וילאמס (שרדר מ-1987)
2014 צבי הנינג'ה טוהורו מסמונה
2016 צבי הנינג'ה: מחוץ לצללים בריאן טי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Top 100 Comic Book Villains of All Time: #39 - Shredder
  2. ^ Teenage Mutant Ninja Turtles #32
  3. ^ Teenage Mutant Ninja Turtles #37
  4. ^ Teenage Mutant Ninja Turtles #38