אורי מרינוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אורי מרינוב - רפתן בנחל עוז (1957)

אורי מרינוב (נולד ב-15 בדצמבר 1935) הוא המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, פרופסור וראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה וחבר בסגל בית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי הרצליה.

מרינוב היה ממייסדי קיבוץ נחל עוז.[1] בעת היותו חבר הקיבוץ כיכב בכתבה טלוויזיונית של שדר הרדיו והטלוויזיה האמריקאי אד מורו.[1] בעקבות הצלחת הכתבה בארצות הברית יצא לשם בשליחות המגבית היהודית. בתחילת שנות השישים שהה מספר שנים בארצות הברית, למד רפואה וטרינרית והשלים התמחות מעשית באוניברסיטת מדינת איווה.[1] לאחר שובו לישראל עסק במחקר רפואי באוניברסיטה העברית בירושלים.[1] בשנת 1969 התמנה להיות ראש האגף למדעי החיים במועצה הלאומית למחקר ולפיתוח במשרד ראש הממשלה. החל לעבוד בשנת 1973 כמנהל השרות לשמירת איכות הסביבה, תחילה במסגרת משרד ראש הממשלה ולאחר מכן במשרד הפנים. הוא התמנה למנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה עם הקמתו בשנת 1989 ושימש בתפקיד עד לשנת 1992.

בשנת 1998 התמנה לראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה ועמד בראשו במשך שלוש וחצי שנים. לזכותו של פרופ' מרינוב ניתן לומר שהוא הקים את המנהל הסביבתי בישראל, קבע את דמותו והיה זה שקבע את תדמיתו בתקופה שעדיין לא ניתן לנושא חשיבות כל שהיא. בשנת 2013 פרסם פרופ' מרינוב את ספרו " להיות או לא להיות" על הקמת המנהל הסביבתי בישראל. במקביל לעבודתו באקדמיה, משמש פרופ' מרינוב יועץ לכמה מהפרויקטים הגדולים במשק, כולל כביש חוצה ישראל, הקמת פרויקטי בינוי במפעלי תע"ש לשעבר, ועוד. פרופ' מרינוב קיבל את פרס "גלובל 500" כאחד מ 500 האנשים שהשפיעו על נושא הסביבה בעולם ופרס על מפעל חיים בנשואי הסביבה בארץ במעמד נשיא מדינת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 AN ENVIRONMENTAL AGENCY SLIPS THROUGH, Alon Tal, "Pollution in a Promised Land", הוצאת אוניברסיטת קליפורניה, 2002, עמ' 257-259