לדלג לתוכן

אושר לאומי גולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אושר לאומי גולמי או בקיצור אל"גאנגלית: Gross national happiness או בקיצור GNH) הוא מדד של רווחת אזרחי המדינה, המבוסס על מגוון של מדדי אושר, בניגוד למדדים המסורתיים המודדים את התוצר (תמ"ג ותל"ג). בניגוד לאומדן התוצר, אין דרך פשוטה למדוד את האל"ג של מדינה, והוא מורכב בדרך כלל משילוב של פרמטרים כמו תוחלת חיים, יציבות חברתית, גישה לטיפול רפואי, ממשל תקין, שוויון כלכלי ואמון חברתי.

לפי אגדה אורבנית[1], נטבע המונח על ידי מלך בהוטן ג'יגמה סינגייה ואנגצ'וק בשנת 1972 כתגובה לביקורת מתמדת על כך שהכלכלה של בהוטן גורמת לעוני כאשר המלך הדגיש את מחויבותו לייסד כלכלה אשר תסתגל לתרבות הייחודית של בהוטן אשר מבוססת על הערכים הרוחניים של הבודהיזם.

בעוד שמודל הפיתוח המסורתי נוהג לשים דגש על כך שהצמיחה הכלכלית תהיה המטרה העיקרית, המושג של אל"ג מבוסס על ההנחה כי פיתוח נכון של החברה האנושית יתרחש רק כאשר הפיתוח החומרי וההתפתחות הרוחנית יתקיימו זה לצד זה וכאשר הם משלימים ומחזקים אחד את השני. ארבעת היסודות של האושר הלאומי הגולמי הם צמיחה חברתית וכלכלית הוגנת ובת קיימא, שימור וקידום התרבות, שימור הסביבה הטבעית וממשל תקין ואחראי.

הדלאי לאמה הנוכחי, טנזין גיאטסו, הוא תומך נלהב של קונספט האל"ג. בהקשר זה, הוא ציין כי:

"בתור בודהיסט, אני משוכנע כי המטרה העיקרית בחיינו היא להתגבר על הסבל ולטפח את האושר. האושר עליו אני מדבר איננו עונג זמני הנובע מנוחיות חומרית בלבד. אני חושב שאושר מתמשך נובע רק בעקבות שינוי תפיסה מוחלט, וניתן להשיג אותו על ידי טיפוח תכונות כגון חמלה, סבלנות וחוכמה. במקביל, ברמה הלאומית וברמה הגלובלית אנו זקוקים למערכת כלכלית אשר תסייע לנו לרדוף אחר האושר האמיתי. מטרת הפיתוח הכלכלי צריכה לסייע ולא להכשיל מטרה זו."[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אושר לאומי גולמי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפודקאסט עוד יום - למה הישראלים כל כך מאושרים - https://open.spotify.com/episode/1PkAZJFfAjL1307upnb0gm?si=JSqEm1DwR4e1SbuiTe4WCg
  2. ^ DALAI LAMA'S VISA
ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.