אזרבייג'ן באירוויזיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אזרבייג'ן באירוויזיון
EuroAzerbaiyán.svg
מדינה אזרבייג'ןאזרבייג'ן  אזרבייג'ן
רשת שידור İTV
השתתפות ראשונה סרביהסרביה בלגרד, 2008
זכיות גרמניהגרמניה דיסלדורף, 2011
השתתפויות 10
היעדרויות 0
אירוח האירוויזיון אזרבייג'ןאזרבייג'ן באקו, 2012
השתתפות אחרונה אוקראינהאוקראינה קייב, 2017
אלנור וסמיר בבלגרד (2008)
אייסל וארש במוסקבה (2009)
פאריד מאמאדוב במאלמה (2013)
דילארה קזימובה בקופנהגן (2014)
אלנור חוסיינוב בווינה (2015)
סמרה רחימלי בסטוקהולם (2016)

אזרבייג'ן החלה להשתתף באירוויזיון בשנת 2008 לאחר שרשות השידור האזרית, İTV, הפכה לחברה פעילה באיגוד השידור האירופי. היא המדינה האחרונה בקווקז שהצטרפה לתחרות: ארמניה הייתה הראשונה בשנת 2006, ואחריה גאורגיה בשנת 2007. באירוויזיון 2011, בהופעתה הרביעית בתחרות, קטף השיר שייצג את אזרבייג'ן את המקום הראשון בתחרות. אזרבייג'ן היא המדינה היחידה שלא החמיצה אף גמר מאז החלת שלב חצי הגמר בשנת 2004.

הישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הופעת הבכורה של אזרבייג'ן בתחרות, היא תמיד הצליחה להעפיל לגמר התחרות. בכורתה של אזרבייג'ן הייתה בתחרות האירוויזיון 2008 שנערכה בבלגרד, סרביה, עם השיר "Day After Day" ("יום אחרי יום") שבוצע על ידי אלנור וסמיר. השיר התמקם במקום ה-8 בגמר התחרות עם 132 לאחר שהעפיל מהמקום ה-6 בחצי הגמר עם 96 נקודות.

בשנת 2009 אזרבייג'ן זכתה במקום ה-3 בגמר עם 207 נקודות, עם השיר "Always" ("תמיד") שבוצע על ידי אייסל והזמר האיראני-שוודי ארש. כמו כן, השיר התמקם במקום ה-2 בחצי הגמר עם 180 נקודות. שנה לאחר מכן, באירוויזיון 2010, התמקמה אזרבייג'ן במקום ה-5 בגמר התחרות עם 145 נקודות, עם השיר "Drip Drop" ("טפטוף"), שבוצע על ידי סאפורה. באותה שנה, אזרבייג'ן הוכתרה כפייבוריטית לניצחון בתחרות על ידי סוכנויות ההימורים יחד עם גרמניה, אולם, כאמור, היא מוקמה רק במקום ה-5 בגמר התחרות עם 145 נקודות, בניגוד לתחזיות.

בשנת 2011 אזרבייג'ן ניצחה בתחרות האירוויזיון שנערכה בדיסלדורף, גרמניה, עם השיר "Running Scared" ("בורח בבהלה"), שבוצע על ידי אל וניקי, עם 221 נקודות בגמר התחרות. אזרבייג'ן שברה שיא שלילי והפכה להיות המדינה הזוכה בעלת הניקוד הנמוך ביותר תחת מערכת ההצבעה הנוכחית (עם רק 5.14 נקודות בממוצע שהוענקו לה מכל מדינה)[1] ואת הסכום המקסימלי של דירוגים נמוכים יותר (לאזרבייג'ן הוענקו באותה שנה 12 נקודות רק משלוש מדינות; רוסיה, מלטה וטורקיה). לאור ניצחונה של אזרבייג'ן באותה שנה, תחרות האירוויזיון 2012 נערכה בבאקו, בירת אזרבייג'ן. בשנת 2012, בתחרות שנערכה בבאקו, אזרבייג'ן, היא זכתה במקום ה-4 עם 150 נקודות, עם השיר "When the Music Dies" ("כאשר המוזיקה מתה") שבוצע על ידי סבינה באביאבה, מאחורי שוודיה, רוסיה וסרביה.

בשנת 2013 אזרבייג'ן זכתה במקום ה-2 בגמר התחרות עם 234 נקודות, עם השיר "Hold Me" ("החזיקי אותי") שבוצע על ידי פאריד מאמאדוב. אף על פי שבהתחלה השיר לא היה אהוב ולא הוגדר כפייבוריט על ידי סוכנויות ההימורים, לאחר שבועות מספר של חזרות ולאחר הופעתו של פאריד מאמאדוב בחצי הגמר של התחרות, הוגדר השיר כפייבוריט על ידי סוכנויות ההימורים. כמו כן, באותה שנה, זו היא הייתה הפעם הראשונה בה אזרבייג'ן הצליחה להתמקם במקום הראשון בחצי הגמר של התחרות עם 139 נקודות. בנוסף, באותה שנה, לאזרבייג'ן העניקו כ-10 פעמים את הציון המרבי בגמר התחרות (12 נקודות), הישג מרשים עבור מדינה שלא זכתה בתחרות.

בשנת 2014, לאחר כחמש שנים ברציפות בה מוקמה אזרבייג'ן באחד מחמשת המקומות הראשונים בתחרות, השיגה אזרבייג'ן את תוצאתה הגרועה ביותר בתחרות, בה מוקמה במקום ה-9 בחצי הגמר עם 57 נקודות ובמקום ה-22 בגמר התחרות עם 33 נקודות, עם השיר "Start a Fire" ("להצית אש") שבוצע על ידי דילארה קזימובה. כמו כן, זו היא גם הפעם הראשונה בה אזרבייג'ן מוקמה מחוץ מאחד מעשרת המקומות הראשונים בגמר התחרות.

בשנת 2015, אלנור חוסיינוב שב לייצג את ארצו בתחרות עם השיר "Hour of the Wolf" ("שעת הזאב"), לאחר שייצג אותה בהופעת הבכורה שלה בתחרות, בשנת 2008, כחלק מהצמד אלנור וסמיר. על פי סוכנויות ההימורים, אזרבייג'ן צפויה הייתה להתמקם באחד מעשרת המקומות הראשונים בגמר התחרות לאחר כישלונה הצורב בשנה הקודמת, אבל בניגוד לתחזיות סוכנויות ההימורים, אזרבייג'ן השיגה את תוצאתה הגרועה ביותר אי פעם בחצי הגמר של התחרות, והתמקמה במקום ה-10 עם 53 נקודות. בגמר התחרות התמקם השיר במקום ה-12 עם 49 נקודות.

פופולריות התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שדורגה אזרבייג'ן באחד מעשרת המקומות הראשונים בהשתתפותה הראשונה בתחרות, הפכה תחרות האירוויזיון לפופולרית באזרבייג'ן. לאחר שמוקמה אזרבייג'ן במקום השמיני בגמר התחרות בהשתתפותה הראשונה בתחרות ודורגה באחד מחמשת המקומות הראשונים בשנים 2009-2013, התחרות הפכה ל"גאווה לאומית" בעלת חשיבות גבוהה במדינה. כהוכחה לחשיבותה הגבוהה של התחרות במדינה ניתן לציין כי פורסם בשנת 2013 כי נשיא אזרבייג'ן, אילהם אלייב, פתח בחקירה שתסביר מדוע ארצו לא העניקה נקודות לרוסיה בגמר אירוויזיון 2013, שנערך במאלמה, שוודיה.[2]

אזרבייג'ן מצפה מאומניה הנשלחים לתחרות להתמקם באחד מחמשת המקומות הראשונים בתחרות, ולעתים קרובות שוכרת כותבים ומפיקים (רובם מוזיקאים שוודים) כדי שיכתבו ויפיקו את שירה והופעתה של אזרבייג'ן לתחרות. מאז שנת 2009 הפכה באופן עקבי תחרות האירוויזיון לתוכנית הטלוויזיה הנצפית ביותר בטלוויזיה האזרית, אף על פי שהתחרות משודרת באזרבייג'ן החל מהשעה 00:00 (שעון מקומי באזרבייג'ן) בשל הפרשי הזמן מאזור הזמן של מרכז אירופה. לאחר זכייתה של אזרבייג'ן בתחרות האירוויזיון 2011, אזרבייג'ן הנפיקה בול דואר המוקדש לניצחונה של אזרבייג'ן עם תמונתם של אל וניקי. לאחר זכייתם של אל וניקי באירוויזיון 2011 הם הפכו לכוכבים לאומיים באזרבייג'ן.

בנוסף, אזרבייג'ן השקיעה סכום של כמיליארד דולר כדי לארח את תחרות האירוויזיון 2012 וגם כדי לבנות ולהקים זירה חדשה בה יארחו את האירוויזיון. כמו כן, זה היה הסכום הגבוה ביותר שמדינה אי פעם השקיעה באירוח האירוויזיון. יש לציין כי באירוויזיון 2010, אזרבייג'ן השקיעה סכום של כ-1.6 מיליון € על משלחתה לתחרות האירוויזיון.[3]

השירים שייצגו את אזרבייג'ן באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Disc Plain yellow dark.svg שורה בצהוב מסמלת ניצחון של המתמודדת באותה תחרות
Plain Disc 40% grey.svg שורה באפור מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השני

Circle Ochre Solid.svg שורה בחום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום השלישי
Disc Plain red.svg שורה באדום מסמלת תחרות בה המתמודדת הגיעה למקום האחרון

שנה מבצע שיר תרגום לעברית גמר ניקוד חצי גמר ניקוד
2008 אלנור וסמיר "Day After Day" "יום אחרי יום" 8 132 6 96
2009 אייסל וארש "Always" "תמיד" 3 207 2 180
2010 סאפורה "Drip Drop" "טפטוף" 5 145 2 113
2011 אל וניקי "Running Scared" "בורח בבהלה" 1 221 2 122
2012 סבינה באביאבה "When the Music Dies" "כאשר המוזיקה מתה" 4 150 X X
2013 פאריד מאמאדוב "Hold Me" "החזיקי אותי" 2 234 1 139
2014 דילארה קזימובה "Start a Fire" "להצית אש" 22 33 9 57
2015 אלנור חוסיינוב "Hour of the Wolf" "שעת הזאב" 12 49 10 53
2016 סמרה רחימלי "Miracle" "נס" 17 117 6 185
2017 דיאנה האג'ייבה "Skeletons" "שלדים" 14 120 8 150

יחסי אזרבייג'ן וארמניה באירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי ארמניה ואזרבייג'ן היו עוינים מאז החלו שתי המדינות לקחת חלק בתחרות ב-2006 (ארמניה) ו-2008 (אזרבייג'ן). שתי המדינות נמנעו מלהצביע אחת לשנייה עקב הסכסוך הקיים ביניהן על חבל הארץ נגורנו קרבאך, הנמצא תחת שלטון ארמני דה פקטו מאז שנת 1993, אך נמצא תחת שלטון אזרי דה יורה. חבל הארץ נגורנו קרבאך מהווה מקור מתמיד למחלוקת ומתח צבאי בין אזרבייג'ן לארמניה, מאבק שהסלים והחריף בעקבות התפרקות ברית המועצות בשנת 1991.

למרות המחלוקת בין שתי המדינות, 1,065 ארמנים הצביעו לשיר האזרי (וכך העניקה ארמניה נקודה אחת לאזרבייג'ן); 43 אזרים הצביעו לשיר הארמני.[6] עלו האשמות לפיהן רשות השידור האזרית, İTV, צנזרה את שידור השיר הארמני בתחרות וטשטשה את מספר הטלפון בו ניתן היה להצביע לשיר הארמני. רשת השידור האזרית, İTV, דחתה והכחישה את ההאשמות, והראתה את קטע הווידאו ששודר, ובו ניתן לראות בבירור את מספר הטלפון בו היה ניתן להצביע לשיר הארמני. למרות זאת, מצא לבסוף איגוד השידור האירופאי לנכון לקנוס את רשת השידור האזרית ב-2,700 € על כך שטשטשה את מספר הטלפון של השיר הארמני. בנוסף, הועלו האשמות כי באוגוסט 2009, ממשלת אזרבייג'ן זימנה לחקירה במשרד לביטחון לאומי בעיר באקו תושבים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות, שבמהלכה הם הואשמו בהיותם "לא פטריוטים" ו"איום ביטחוני פוטנציאלי".[7] אחד מהאנשים שזומנו לחקירה במשרד לביטחון לאומי, רובשן נאסירלי (הוא הצביע לשיר הארמני בתחרות ולא לשיר האזרי משום שהרגיש כי השיר הארמני מוצלח יותר), אמר כי נאמר לו במהלך חקירתו כי הם מחזיקים בשמות ובכתובות של כל אותם 43 אזרים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות.[8] בעקבות האירועים, מפקח תחרות האירוויזיון, סוונטה סטוקסליוס, הודיע שהושקה ועדת חקירה שתחקור את האירועים. בתגובה, המשרד לביטחון לאומי בעיר באקו נתן הבטחה שאף אזרח לא נחקר, באופן רשמי או באופן לא רשמי, לגבי דפוסי הצבעותיו בתחרות. מנכ"ל איגוד השידור האירופי, ג'אן רביילון, אמר בתגובה כי "חופש ההצבעה הוא אחת מאבני היסוד של התחרות, וכל הפרת פרטיות לגבי דפוסי הצבעותיו של אדם או חקירת אנשים לגבי דפוסי הצבעותיהם, לחלוטין אינה מתקבלת על הדעת".[9] בתגובה, שר הנוער והספורט של אזרבייג'ן, אזאד רחימוב, הכחיש כי אזרחים זומנו למשרד לביטחון הלאומי בעיר באקו עקב הצבעותיהם לשיר הארמני בתחרות, והאשים את רדיו אירופה החופשית וערוצי חדשות נוספים ברחבי אירופה בניסיון ליצור שערוריות.[10] איגוד השידור האירופי חקר ובדק את העניין בישיבה שהתקיימה ב-11 בספטמבר 2009 בעיר אוסלו, נורווגיה, ובהודעה שהתפרסמה בתקשורת ב-17 בספטמבר 2009, נאמר כי איגוד השידור האירופי מכיר בטענות כי גורמים רשמיים באזרבייג'ן ניהלו חקירה שתחקור אזרחים אזרים שהצביעו לשיר הארמני בתחרות והפרו את פרטיותם. עם זאת, איגוד השידור האירופי החליט לא להטיל סנקציות על אזרבייג'ן או לאסור עליה לקחת חלק בתחרות, אך איגוד השידור האירופי הוסיף והזהיר כי בפעם הבאה בו מקרה מסוג זה יתרחש, תורחק אזרבייג'ן מהתחרות למשך שלוש שנים רצופות.
 • בשנת 2015, כלי תקשורת דיווחו אודות פרסום שירה של ארמניה בתחרות האירוויזיון, "Don't Deny" ("לא מכחיש"), ואפיינו אותו כמשמש כמחווה לרצח העם הארמני (יום השנה ה-100 לרצח העם הארמני צוין ב-24 באפריל 2015, כחודש טרם קיומה של התחרות). השיר, שכותרתו הינה "Don't Deny" ("לא מכחיש"), נתפס כקריאה של ארמניה להכרה ברצח העם הארמני; מבקרים גם ציינו כי הוידאו הרשמי של השיר מקרין תמונות חזותיות המרמזות אודות רצח עם, עם סצנה אחת בה חברי הקבוצה, "גנאלוגיה", הצטלמו בתלבושות מסורתיות לתמונה משפחתית בתקופת מלחמת העולם הראשונה, ולאחר מכן נעלמו מן העין. גוהר גספאריין, ראש המשלחת הארמנית לתחרות, תיאר את השיר כעוסק באהבה ואחדות, ולא כעוסק בכוונות פוליטיות ספציפיות. אזרבייג'ן אשר, לצד טורקיה, מכחישה נחרצות את רצח העם הארמני, העבירה ביקורת אודות הנושאים הפוליטיים, לכאורה, שהשיר הארמני עוסק בהם, וציינה כי היא "תפעל כראוי" כדי למנוע שהתחרות תהיה "הקרבה לשאיפות פוליטיות של מדינה". ב-16 במרץ 2015, המשלחת הארמנית לתחרות הודיעה כי היא תשנה את שם השיר ל"Face the Shadow" ("תעמדו מול הצל"), כדי "לשכך דאגות בנוגע לנושאים הפוליטיים, לכאורה, של השיר, ולחזק את נושא השיר". עם זאת, כותרתו המקורית של השיר "Don't Deny" ("לא מכחיש"), עדיין מופיעה כחלק מפזמון חוזר. כמו כן, המשלחת הארמנית לתחרות מכחישה כל כוונות פוליטיות ספציפיות לשיר.[16]
 • בשנת 2016, למרות שאיגוד השידור האירופי אפשר להציג בתחרות רק דגלי מדינות אשר הן חברות באומות המאוחדות, במהלך חצי-הגמר הראשון של התחרות, ב-10 במאי 2016, נתפסה הנציגה הארמנית לתחרות, איבטה מוקוצ'יאן, מחזיקה את דגל נגורנו קרבאך, השטח אשר נמצא במחלוקת בין ארמניה לאזרבייג'ן, והדבר גרם לתגובה חריפה מצד העיתונות האזרית. כמו כן, המצב הוסיף להסלים כאשר במהלך מסיבת העיתונאים של חצי-הגמר העיתונות האזרית מתחה ביקורת על המשלחת הארמנית ועל איגוד השידור האירופי אשר אפשר שיוצג הדגל במהלך התחרות. הנציגה הארמנית, איבטה מוקוצ'יאן, הגיבה לדברים באומרה: "המחשבות שלי נמצאות עם המולדת שלי. אני רוצה שלום בכל מקום". גם הנציגה האזרית לתחרות, סמרה רחימלי, התייחסה לדברים וקבעה כי "האירוויזיון הוא תחרות שירה וזה כל העניין במוזיקה". למחרת היום, איגוד השידור האירופי פרסם הצהרה והסביר כי הוא "מגנה בתוקף הצגה ונפנוף דגל נגורנו קרבאך", במהלך השידור החי של חצי-הגמר של תחרות האירוויזיון, ורואה בדבר כ"מזיק" לתחרות. הארגון ציין גם כן כי הפרה נוספת של תקנון התחרות עלולה להוביל לפסילה של ארמניה מהתחרות הנוכחית או משאר תחרויות האירוויזיון של השנים הבאות. כמו כן, דובר משרד החוץ האזרי, חיקמט חג'ייב, אמר שפעולותיה של מוקוצ'יאן הינן "פרובוקטיביות ובלתי מקובלות", בטענה כי "ארמניה נוקטת במכוון צעדים כאלה על מנת לקדם פעולות בלתי חוקיות אשר נוצרות בשטחים האזרים הכבושים".

אירוח האירוויזיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה העיר המארחת מקום התחרות מנחים
2012 אזרבייג'ןאזרבייג'ן באקו אולם הקריסטל של באקו חצאי גמר וגמר: אלדר גסימוב, ליילה אלייב ונארגיז ברק-פיטרסן

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ החישוב הוא חילוק כמות הנקודות שקיבל השיר של אזרבייג'ן במספר המדינות שיכלו להצביע לו בגמר התחרות.
 2. ^ "אזרבייג'ן בודקת מדוע לא העניקה לרוסיה נקודות", אתר ה-BBC (באנגלית)
 3. ^ "רשות השידור האזרית השקיעה 1.6 מיליון € על משלחתה לתחרות אירוויזיון 2010", אתר www.eurovision-spain.com (בספרדית)
 4. ^ "אתה צריך חברים כדי לנצח בתחרות האירוויזיון", אתר www.telegraph.co.uk (באנגלית)
 5. ^ "יריבות אתניות גוברות על הקיטש בקווקז", אתר www.frontlineclub.com (באנגלית)
 6. ^ "האירוויזיון מתקן חוקים, אין סנקציות נגד אזרבייג'ן", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 7. ^ "אזרבייג'ן בחקירת אירוויזיון", אתר ה-BBC (באנגלית)
 8. ^ "אזרים תוחקרו אודות הצבעתם לארמניה באירוויזיון", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 9. ^ "איגוד השידור האירופי מקבל תשובות מאזרבייג'ן", אתר האירוויזיון (באנגלית)
 10. ^ "שר אזרי מאשים את רדיו אירופה החופשית במהלך חקירת אירועי האירוויזיון", אתר רדיו אירופה החופשית (באנגלית)
 11. ^ "ארמנים נמנעים מתחרות האירוויזיון באזרבייג'ן", אתר הניו יורק טיימס (באנגלית)
 12. ^ "ארמנים נמנעים מתחרות האירוויזיון באזרבייג'ן", אתר הניו יורק טיימס (באנגלית)
 13. ^ "ארמניה דוחה באופן רשמי את תחרות האירוויזיון", אתר www.sputniknews.com (באנגלית)
 14. ^ "איסמעיל עומרוב: נוכחותה של ארמניה בתחרות הייתה יכולה להיות הודעה משותפת לשלום בין שני העמים לכל העולם", אתר www.en.apa.az (באנגלית)
 15. ^ "ארמניה נקנסה עקב סירובה לקחת חלק באירוויזיון 2012", אתר www.sputniknews.com (באנגלית)
 16. ^ "ארמניה משנה את כותרת השיר", אתר האירוויזיון (באנגלית)