אזרחים למען אוויר נקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


סמליל עמותת "אזרחים למען אוויר נקי"

אזרחים למען אוויר נקי היא עמותה סביבתית ישראלית הפועלת לצמצום זיהום האוויר משריפות פיראטיות של פסולת.

העמותה החלה את דרכה בנובמבר 2016, תחילה כוועד פעולה של תושבי מזרח השרון ומערב השומרון, והחל מאפריל 2018 כעמותה רשומה. מטרתה המוצהרת של העמותה היא להיאבק במפגעים סביבתיים, בדגש על השלכת פסולת בשטחים פתוחים ושריפת פסולת. כל פעילות העמותה נעשית על בסיס התנדבותי.

הרקע להקמת העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שריפות פסולת הן אחד מגורמי זיהום האוויר העיקריים בישראל. אם בעבר התאפיינה התופעה בעיקר בשרפה של פסולת חקלאית בשולי חלקות והרחק ממגורי תושבים, הרי שכיום, עם התרחבות הערים, פוגעות השריפות באיכות חייהם ובבריאותם של מאות אלפי בני אדם. בנוסף, הלכו והתרחבו בשנים האחרונות שלוש תופעות נוספות: האחת היא שרפה של פסולת ביתית בשולי יישובים, הפוגעת כיום באוכלוסייה רחבה יותר מבעבר עקב הגידול באוכלוסייה והתפשטות הערים. השנייה היא שריפות פסולת באתרים פיראטיים הממוקמים באזורי תעשייה ובתוך יישובים. השלישית היא השלכה והצתה של פסולת בשטחים הפתוחים, ובה פסולת בניין, פגרים, צמיגים ועוד.

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה שריפות פסולת הן גורם הפליטה מספר אחד בישראל של חלקיקים עדינים (PM2.5) והן אחראיות ל-38% מסך החלקיקים הנפלטים. הפסולת שנשרפת מגוונת, ומכילה בין השאר פלסטיק, ניילונים, אזבסט, דלקים, גומי וחומרי הדברה, הפולטים לאוויר בעת שריפתם חומרים רעילים. בין הנזקים הבריאותיים שגורמות השריפות ניתן למנות פגיעה במערכת ההורמונלית, במערכת העצבים ובפוריות, תחלואה נשימתית ולבבית, נזקים לכבד ולכליות, פגיעה בהתפתחות עוברים וסרטן.

הקמת העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסתיו 2016, עקב מפגעי ריח וזיהום אוויר חמורים בשרון המזרחי, התארגנה קבוצת תושבים והקימה ועד פעולה אזורי במטרה לשים קץ לריחות החריפים ולזיהום האוויר כתוצאה משריפות פסולת משני עבריו של הקו הירוק. בין מקימי ועד הפעולה נמנו תושבים מכפר סבא, הוד השרון, כוכב יאיר, צור יצחק, שער אפרים וצופים, ובחודשים שלאחר מכן הלכה והתרחבה הפעילות, סחפה אחריה תושבים מיישובים נוספים באזור, וכיסתה יישובים ובהם אוכלוסייה בת מאות אלפי תושבים מראש העין ועד קלנסווה. באפריל 2018, לאחר כשנה וחצי של פעילות נרשם ועד הפעולה כעמותה רשומה.

פעילות והישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארגון אזרחים למען אוויר נקי מספר דרכי פעולה: ארגון הפגנות ומחאות ציבוריות, קידום מדיניות מול משרדי הממשלה, שדלנות בכנסת וברשויות המקומיות, העלאת הנושא לסדר היום התקשורתי ועוד.

מאז תחילת פעילותו הארגון מוביל את המאבק בשריפות הפסולת ברמה הלאומית, ובפרק זמן קצר יחסית הצליח לרשום שורה של הישגים, ובהם:

  • הכרה על ידי המשרד להגנת הסביבה בשריפות בשטחים פתוחים כגורם זיהום אוויר משמעותי במדינת ישראל (לצד תחבורה, תחנות כוח ותעשייה) 
  • תקצוב תוכנית לאומית לצמצום זיהום האוויר בשטחים פתוחים במסגרת תקציב המדינה לשנת 2019[1]. במסגרת התוכנית הוקמה יחידה של רשות הטבע והגנים למניעת השלכה ושריפת פסולת בשטחים הפתוחים[2]. היחידה כפופה למשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה.
  • תיקון חוק שמירת הניקיון כך שהבערת פסולת תיחשב לעבירה פלילית עם סנקציות בצידה[3]
  • הקמת ועדת משנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לטיפול בזיהום אוויר הנגרם משריפות פסולת[4]
  • רתימת המשטרה הירוקה למבצעי אכיפה באזור המשולש הדרומי
  • הפסקת פעילותם של אתרי פסולת פיראטיים בשומרון

העמותה פועלת באמצעות עשרות מתנדבים, תושבי השרון ומערב השומרון שסובלים בעצמם מעשן השריפות באזורם. עם זאת, היא פועלת לפתרונות ברמה הלאומית ומובילה שיתופי פעולה עם ועדי פעולה וקבוצות תושבים מכל רחבי הארץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]