אחי ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אחי ישראלי – החיבור הוא הסיפור
AhiIsraeli.svg
מדינה ישראלישראל  ישראל
מייסד עדינה בר-שלום, מיכאל ביטון
מנהיגים עדינה בר-שלום, גדעון שפר
תאריך ייסוד 2018
מטה ביצרון עריכת הנתון בוויקינתונים
https://achisraeli.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
עדינה בר-שלום, יו"ר המפלגה

אחי ישראלי היא מפלגה ישראלית שהוקמה בשנת 2018 על ידי עדינה בר-שלום. המפלגה רואה בעצמה "בית פוליטי חדש המבוסס על פוליטיקה של טוב משותף – מתינות, כבוד הדדי וחתירה להסכמות". מצעה של המפלגה מתמקד בעיקר בסוגיות חברתיות של חלוקת המשאבים ודת ומדינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אחי ישראלי" נרשמה ברשם המפלגות ביוני 2018, על ידי עדינה בר-שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף. בין מייסדי המפלגה היו אלוף (מיל') גדעון שפר, רות ירון וראש עיריית ירוחם לשעבר מיכאל ביטון. בדצמבר 2018 פרש ביטון מהמפלגה וחבר לגנץ[1]. בינואר 2019, קיימה המפלגה מגעים עם בני גנץ ועם אורלי לוי-אבקסיס על ריצה משותפת[2], אך המגעים לא צלחו והמפלגה הגישה ב-21 בפברואר 2019 רשימה עצמאית לקראת הבחירות לכנסת ה-21, שכללה 13 מתמודדים[3]. המפלגה קיבלה מימון בצורת תרומות וערבויות מאנשי עסקים ישראליים, בהם קלמן שחם וגילעד אלטשולר ואלי אלרואי[4]. ב-26 בפברואר 2019 פורסם שהמפלגה לא תתמודד בבחירות לכנסת ה-21.

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאים במצע:

  • בנייה של דיור בר-השגה. כמו כן מביעה תמיכה בבנייה בפריפריה ובפיתוחה ובשיקום שכונות ופרויקטי התחדשות עירונית.
  • הכנה מיידית של תוכנית חירום לפתרון "משבר התחבורה בישראל", בעיקר על ידי סבסוד התחבורה הציבורית, ובאמצעותו הוספת כלי רכב חדישים, נת"צים, שבילי אופניים ועוד. המצע מתייחס גם לפיתוח עתידי של פתרונות תחבורה אוויריים.
  • צמצום פערי החינוך בין המרכז לפריפריה, כך שיכין את כל הילדים לחיים במאה ה-21, וכך גם ללא הבדלי דת וגזע, מקום מגורים או דעות פוליטיות, וקורא לבניית זרם לימודים יסודי ואחיד לכלל האוכלוסייה וביטול הזרמים המקובלים שמוסדו בחוק חינוך ממלכתי ב-1953.
  • טיפול במחסור ברופאים שהולך וגדל, ובעיקר בפריפריה, על ידי הקמת פקולטות חדשות לרפואה. הגדלת התמיכה בבתי החולים וצמצום זמן ההמתנה בתורים גם מוזכרים, וכן תגמול ראוי, שכר הוגן ותקנים שיינתנו מוזכרים במצע.
  • הבטחת פנסיה לכל אזרח, בלי קשר להכנסתו, ושאין להפריטה לגופים מוסדיים הרואים רק את שורת הרווח. הגדלת קצבאות הזקנה, הבטחת הכנסה, נכות וכו'.
  • ביטול הסכמות המצב הקיים: הסדרת המרחב הציבורי, באופן שכל אחד ואחת יוכלו לקיים את השבת כדרכו/ה ולהתקיים בו בכבוד ובערבות הדדית. עובדים לא יחויבו לעבוד בייצור, במסחר ובשירותים בשבת, אך מוסדות תרבות ופנאי יהיו פתוחים לרווחת הציבור, וכן תחנות דלק, בתי מרקחת ומכולות קטנות יוכלו לפעול בשבת. הפעלת תחבורה ציבורית בימי המנוחה תתאפשר בהתאם לדרישה ולא תוך עידוד התופעה.
  • עוצמה צבאית אפקטיבית. תפיסת ביטחון לאומי כוללת היבטים של ביטחון, מדיניות, טכנולוגיה, חברה, כלכלה, ערכים ותחושת הביטחון האישי. המפלגה חותרת להסדרים מדיניים, ושואפת לשלום ולגיטימציה עם שכנינו ועמי העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]