אטלס (רובוט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבט קדמי על הרובוט אטלס
רובוט אטלס מחבר זרנוק לצינור בהדמיית מחשב

אַטְלָס הוא רובוט דמוי אדם שפותח בעיקר על ידי חברת הרובוטיקה האמריקאית, בוסטון דיינמיקס במימון ופיקוח של הסוכנות הממשלתית האמריקאית, DARPA. הרובוט, שגובהו 1.8 מטרים, תוכנן למגוון משימות של חיפוש והצלה, והוא הוצג לציבור ב-11 ביולי 2013[1].

פיתוח ועיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב וייצור אטלס נעשה בפיקוח DARPA, סוכנות ממשלתית תחת אחריות מחלקת ההגנה של ארצות הברית העוסקת בפיתוחים הטכנולוגיים של צבא ארצות הברית, בשיתוף עם בוסטון דיינמיקס, חברת רובוטיקה אמריקאית. אחת מידיו של הרובוט פותחה בסנדיה מעבדות לאומיות בעוד השנייה פותחה ב-iRobot[2]. בתחילת שנת 2013, מנהל התוכנית מטעם DARPA, גיל פראט, השווה את האב טיפוס של אטלס לילד קטן באומרו: "ילד בן שנה מסוגל בקושי ללכת, ילד בן שנה נופל פעמים רבות...זו הנקודה בה אנו נמצאים כרגע"[3].

אטלס מבוסס על פיתוח מוקדם אחר של רובוט דמוי אדם של בוסטון דיינמיקס, PETMAN, והוא בעל ארבע גפיים המונעות בצורה הידראולית[4]. שלדתו בנויה מאלומיניום וטיטניום ברמת גימור של מטוסים מודרניים, גובהו 1.8 מטרים, מסתו 150 קילוגרמים והוא בעל תאורת LED כחולה[5][6]. בנוסף, אטלס מצויד בשתי מערכות ראייה - מד טווח לייזר ומצלמה בעלת מספר עדשות להתמצאות במרחב, שתיהן נשלטות על ידי מחשב מובנה ברובוט - ושתי ידיו בעלות יכולת ביצוע עבודות מוטוריות עדינות[7]. אטלס מסוגל לנווט בשטח קשה ולטפס באופן עצמאי בעזרת ידיו ורגליו. למרות זאת, האב טיפוס של אטלס שהוצג ב-2013 מחובר לכבל חיצוני המספק לו את החשמל שהוא צורך, מה שמגביל את עצמאותו בשטח[8].

באוקטובר 2013, שחררה בוסטון דיינמיקס סרטון בו רואים את אטלס נפגע ברגלו מטיל ומצליח לשמור על איזון בעזרת רגל אחת בלבד[9].

בשנת 2014, אטלס יתוכנת על ידי שישה צוותים שונים שיגדילו את יכולותיו, כולל פתיחת דלת של רכב, כניסה אליו, יציאה ממנו ויכולת נהיגה בו.

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אטלס מיועד לעזור לצוותי חירום בפעולות חיפוש והצלה, ביצוע משימות כמו סגירת שסתומים, פתיחת דלתות והפעלת ציוד באזורים ומצבים בהם בני אדם לא יכול לשרוד[10]. מחלקת ההגנה של ארצות הברית הצהירה בשנת 2013 כי אין כוונה לפתח ברובוט יכולות התקפיות והגנתיות לשעת מלחמה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אטלס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]