איבו פרטיווי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פסלה של איבו פרטיווי באנדרטה הלאומית של אינדונזיה.

איבו פרטיווי, או "אמא אדמה" (באינדונזית: Ibu Pertiwi) היא ההאנשה המדינית והלאומית של אינדונזיה, האנשה של "הטנאאה איר" (מילולית: היבשה והמים), המולדת האינדונזית. מאז התקופה הפרהיסטורית, שבטי הארכיפלג האינדונזי העריצו לעיתים קרובות את האדמה ואת רוחות הטבע כאמא המעניקה חיים, אלוהות נשית של הטבע. לאחר אימוץ ההינדואיזם בתחילת האלף הראשון, דמות אם זו זוהתה עם "פריתווי", אלת האם ההינדית של האדמה, אשר קיבלה כך את השם "פרטיווי".

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איבו פרטיווי היא נושא פופולרי בשירים ושירים פטריוטיים אינדונזיים והוזכרה בכמה מהם, כמו השיר "איבו פרטיווי" ו"אינדונזיה פוסאקה". בהמנון הלאומי "אינדונזיה הגדולה", המילים "ג'אדי פנדו איבוקו" ("[הוא] הצופה / המדריך לאמי") הן התייחסות לאיבו פרטיווי כאם המטפורית של העם האינדונזי.[1]למרות הפופולריות שלה בשירים ובשירים פטריוטיים, הייצוגים והתמונות הפיזיות שלה הם נדירים.

בפרסומות הטלוויזיה לאומניות לציון יום העצמאות האינדונזי, איבו פרטיווי מתוארת לעיתים קרובות כעלמה אינדונזית יפהפייה שמטפחת אהבה בילדים אינדונזים, כמו שתוארה בפרסומת הטלוויזיה משנת 2017.[2]

בשנת 2017 זכתה תחפושת איבו פרטיווי בתלבושת הלאומית הטובה ביותר בתחרות מיס היופי הבינלאומית מיס גרנד. התחפושת נוצרה בהשראת איבו פרטיווי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Indonesia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אינדונזיה ובנושא מדינות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.