איברהים הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איברהים הראשון

איברהים הראשון (טורקית עות'מאנית ابراهيم اول; טורקית I. İbrahim, ‏ 5 בנובמבר 1616‏-18 באוגוסט 1648) היה הסולטאן השמונה-עשר של האימפריה העות'מאנית, ושלט בה מ-9 בפברואר 1640 עד 8 באוגוסט 1648.

איברהים הראשון היה אחיו של הסולטאן הקודם מוראט הרביעי, אשר בהיותו על ערש דווי הורה להוציא את איברהים להורג, ייתכן משום שסבר כי הוא לוקה בנפשו. ההוראה לא בוצעה ואיברהים היה לסולטאן. הוא דירדר את האימפריה עד סף קריסה בתוך זמן קצר, אם כי אמו, הולידה סולטאן היוונייה קסם סולטאן (Kösem Sultan), הייתה השליט האמיתי במדינה בתקופה זו ושלטה באמצעות בנה.

בתקופתו של איברהים הראשון נלחמה האימפריה ברפובליקה של ונציה אשר כבשה ב-1646 את האי בוזג'אאדה בכניסה למצרי הדרדנלים. איברהים הראשון סבל מדיכאון ומהפרעות נפשיות נוספות, והוא נצפה כשהוא מאכיל דגים בבריכת הארמון במטבעות, ואף השליך את בנו מהמט הרביעי לתוך באר זמן קצר לאחר שנולד, בעקבות מריבה עם אמו. בנוסף הייתה לו אובססיה לנשים שמנות, ואחת מאלה שהובאה מהקווקז הסבה לו הנאה כה גדולה, עד כי העניק לה קיצבה ממשלתית, ויש הטוענים שגם משרה ממלכתית כלשהי. בשל כל אלה זכה בכינוי "איברהים המשוגע" (Deli İbrahim), ולבסוף, כאשר התנהגותו הפכה לפחות ופחות צפויה, הוא הודח על ידי הווזיר הגדול והוצא להורג עשרה ימים לאחר מכן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
מורט הרביעי
שליטי האימפריה העות'מאנית
1640 - 1648
הבא:
מהמט הרביעי