איגי - ארגון נוער גאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איגי - ארגון נוער גאה (עמותת איגי)
IGY logo.png
פעילות תמיכה ומסגרת חברתית לנוער להט"ב
מייסדים יניב ויצמן, גל אוחובסקי
נשיא גל אוחובסקי
יושב ראש יניב ויצמן
מנכ"ל עופר נוימן
תאריך הקמה 2001 (העמותה נרשמה ב-2004)
http://www.igy.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אִיגִי – ארגון נוער גאה הוא ארגון התנדבותי של בני נוער הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים, א-מיניים, פאנסקסואלים טרנסג'נדרים, קוויר, מתלבטים בנוגע לזהותם המינית, וזהותם המגדרית.

ארגון הנוער הגאה מספק מסגרת חברתית למפגש ולהיכרות עם בני נוער בעלי חוויות דומות ופועל לקידום מעמד הנוער הלהט"בי בארץ. נכון לשנת 2019 פועלות באיגי יותר מ-80 קבוצות ברחבי הארץ, וחברים בו יותר מ-3000 חניכים וחניכות המשתתפות בפעולות בצורה פיזית. הארגון פעיל גם בצורה אינטרנטית ונותן מענה ותמיכה בפורומים באינטרנט לכ-4000 אנשים. איגי הוקם בשנת 2001 על ידי יניב ויצמן כחלק מאגודת הלהט"ב, ובשנת 2004, הפך לארגון עצמאי בהנהלת עמותת "כמוני כמוך" (אשר שינתה את שמה ל"עמותת איגי"). יו"ר הוועד המנהל של איגי הוא יניב ויצמן, והמנכ"ל הוא עופר נוימן[1]. מטה איגי שוכן במרכז הגאה בתל אביב-יפו.

לאיגי מגוון תוכניות שונות, כגון מועדון הנוער (המטבחון), קבוצות מנהיגות, קבוצות נושא (למשל איגי פלוס לנשאי HIV), קבוצות דתיות, קבוצות לנוער בני ובנות העדה האתיופית, תוכנית ניר (על שמו של ניר כץ, שנרצח בפיגוע בברנוער בשנת 2009) ועוד.

איגי נתמך על ידי משרד החינוך ועובד בשיתוף פעולה עם השירות הפסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) של משרד החינוך.

בשנת 2010 הכיר משרד החינוך בהתנדבות נוער באיגי כחלק מתוכנית "מחויבות אישית" המונהגת בבתי ספר תיכוניים[2].

מקור השם "איגי" הוא בשם הארגון באנגלית (IGY) וכשתורגם לעברית הפך ל"איגי".

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

"נוער גאה" הוא הכינוי לנוער המשויך לאוכלוסיות הלהט"ב. הכינוי "גאה" נגזר משני מקורות:

 • המילה העברית גאווה (pride) שהיא המונח שאומץ על ידי אוכלוסיות הלהט"ב לצורך ייצוג, עמידה על זכויות, ומאבק על שוויון.
 • המונח "gay" באנגלית, שהוא הכינוי המכליל ללהט"ב.

הכינוי "איגי" נגזר מהשם באנגלית "Israel Gay Youth" שראשי התיבות שלו הוא IGY, המבוטאים איגי. עם הקמת הארגון רכש יניב ויצמן את שם המתחם igy.org.il כמייצג את קיצור השם האנגלי, והקים בו אתר עבור ארגון הנוער. מהר מאוד הפך שם המתחם של האתר לכינוי המקובל בקרב הנוער, שהתייחס אליו כאל "איגי", וקבע בפועל את שם הארגון, שבהמשך הפך לשם הרשמי של הארגון ושל העמותה.

מאפיינים של נוער גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיל ההתבגרות הוא שלב מעבר מורכב, שבו מפתחים בני הנוער את זהותם, ונמצאים על קו רצף שבין ניסיון לייחודיות ועצמאות, לבין צורך משמעותי בקבלה ואישור מצד אחרים. בגיל זה קיימת חשיבות מיוחדת לקבלה, אישור ותמיכה מצד קבוצת השווים. אחד המרכיבים בגיל ההתבגרות הוא התפתחות המיניות, הן במישור הגופני והן במישור החברתי. הנער הגאה, ככל נער, נתון ללחצים חברתיים מצד בני גילו. הסטיגמות החברתיות הכלליות בעניין המשולש המגדרי[3] לעיתים אינן נכונות לגביו, אולם הוא עשוי לחוש כי עליו לשמור את הדבר בסוד מפני שני גורמי החיברות המשמעותיים ביותר בחייו בשלב זה: המשפחה הגרעינית מחד, וקבוצת השווים מאידך.

נוסף על כך, לעיתים קרובות קיימים אצל נוער גאה רגשות אשם על שאינו "כמו אחרים", פחד מפני אכזבה של אנשים החשובים לו, ופחד מפני דחייה וניכור אפשריים כלפיו אם וכאשר יגלה לאחרים את סודו.

לכן, למרות השונות הגדולה שבין בני נוער, ניתן להכליל ולומר כי נוער גאה עשוי להיות נתון לסיכון גבוה, למצוקה וללחצים רבים.

לפי מאמרם של קפלן וקפלן, "...נוער אמריקאי בבית הספר התיכון שמזדהים כלהט"ב מצאים בסיכון גבוה לניסיונות אובדניים בין פי 2 לפי 7 לניסיונות התאבדות מאשר חבריהם ההטרוסקסואלים. הבעיות הפסיכולוגיות וניסיונות ההתאבדות אינם קשורים להומוסקסואליות כשלעצמה, אלא מיוחסים באופן מובהק לסטיגמטיזציה שקשורה בחוסר קונפורמיות מגדרית, לחץ, אלימות וחוסר תמיכה חברתית, עזיבת בית הספר, בעיות במשפחה ועוד."[4]

קבוצות הנוער החברתיות שבארגון הנוער הגאה עשויות לספק לנוער הגאה מענה חברתי מסוים, תוך יצירת מפגשים חברתיים קבועים עם בני נוער הנתונים במצב דומה, ובכך להפחית מצוקה וסיכון.

הארגון גם שם לעצמו מטרה להפוך את בני הנוער מחניכים למתנדבים, ולכן מפתח מגוון של תוכניות מנהיגות שמטרתן ליצור תחושת מסוגלות ותרומה אצל החניכים ולהפוך אותם לחלק פעיל ותורם בארגון.

סוגי הפעילויות בארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מפעיל, נכון לינואר 2016, מספר רב של סוגי פעילות. הפעילות מיועדת לנוער גאה או לאוכלוסייה הכללית ומטרותיה הן חינוך, לימוד, יצירת מקום ומרחב שבו החניכים יכולים להתבטא בחופשיות, יצירת שינוי חברתי וכן מענה הדרכתי או פסיכולוגי לצרכים של הנער הגאה במגזרים השונים.

קבוצות חברתיות - סוג הפעילות הוותיק ביותר בארגון. בכל עיר שבה פועל הארגון ישנה לפחות קבוצה אחת. כל הקבוצות בארגון מיועדות לנוער, צעירים או הורים והן עוברות תהליך אחיד בהתאם לגילאים שבקבוצה ובקהל היעד שלה. המטרה של הקבוצה היא לייצר אינטראקציה חברתית עם להט"בים נוספים, ייצור מקום שבו החניכים יכולים להרגיש בטוחים להתבטא והעברת תכנים חינוכיים שמטרתם היכרות עם הקהילה הגאה, מתן עזרה ביצירת זהות מגובשת ודיון בנושאים חברתיים שקשורים במישרין או בעקיפין לקהילת הלהט"ב. ישנם בארגון מספר סוגי קבוצות חברתית:

 • קבוצה משולבת - קבוצה המיועדת לגילאים 14–23.
 • קבוצה צעירה - גילאים 14–17. מיועדת לרוב לכל המגדרים.
 • קבוצה בוגרת - גילאים 18–23.
  • קבוצה לבנים בוגרים - לעיתים הקבוצות הבוגרות מתפצלות מפאת ריבוי החניכים וכדי לתת לחניכים מענה הולם יותר לקבוצה נשית וקבוצה גברית.
  • קבוצה לבנות בוגרות - לעיתים הקבוצות הבוגרות מתפצלות כדי לתת לחניכים מענה הולם יותר, לקבוצה נשית וקבוצה גברית. זאת גם מפאת ריבוי החניכים.
 • קבוצה דתית - קבוצה המיועדת למגזר הדתי-מסורתי. היא מיועדת לחניכים מכל הזרמים.
  • קבוצה דתית צעירה - לעיתים הקבוצות הדתיות מתפצלות כדי לתת לחניכים מענה הולם יותר, לקבוצה צעירה וקבוצה בוגרת. זאת גם מפאת ריבוי החניכים. יש מקרים בהם גם הקבוצה הדתית הצעירה מתפצל לדתיים צעירה ודתיות צעירה.
  • קבוצה דתית בוגרת - עתים הקבוצות הדתיות מתפצלות כדי לתת לחניכים מענה הולם יותר, לקבוצה צעירה וקבוצה בוגרת. זאת גם מפאת ריבוי החניכים. יש מקרים בהם גם הקבוצה הדתית הבוגרת מתפצל לדתיים בוגרת ודתיות בוגרת.
  • קבוצת חרדים ויוצאי המגזר החרדי- קבוצה המיועדת ליוצאי המגזר החרדי- על הרצף. הקבוצה מיועדת ללהט"ב על הרצף הנ"ל עד גיל 30.
 • קל"א - קבוצה להט"בית אתיופית. פועלת בתל אביב ומיועדת לנוער להט"בי אתיופי בגילאים 14–23.
 • אלוואן - קבוצות בשפה הערבית - קבוצות ייעודיות לאוכלוסייה ערבית.
 • קבוצות טרנסג'נדריות - קבוצות ייעודיות לקהילה הטרנסג'נדרית.
  • קבוצת טרנסים - מיועדת לטרנסג'נדרים F2M (טרנסג'נדרים גברים).
  • קבוצת טרנסיות - מיועדת לטרנסג'נדריות M2F (טרנסג'נדריות נשים).
  • קבוצה א-בינארית - קבוצה עתידית שתהיה מיועדת לחניכות וחניכים המגדירות עצמן ג'נדרקוויר.

פריסת פעילות הארגון ברחבי הארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצות הארגון מחולקות לאזורים, ובראשם עומדים רכז אזור ומלווה מקצועי (איש טיפול).

קבוצות נוספות שפעלו בעבר בארגון: "הכוכבים של איגי" - קבוצת דרמה, הקבוצות הדתיות בשיתוף חברותא ובת קול[5]; "השגרירים של איגי" - קבוצת ההסברה בשיתוף חוש"ן; קבוצה לנשאי HIV; מועדון הנוער "המטבחון", שפועל גם הוא במרכז הגאה. בנוסף, עבד ארגון נוער גאה בשיתוף פעולה עם פרויקט "בני נוער וצעירים" (בנ"צ) של הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים.

שנת שירות באיגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת תשע"ב ניתן להתנדב במסגרת שנת שירות באיגי. תחום משימות השינשינים הוא בבתי ספר על-יסודיים בחינוך ובהדרכה חברתיים, ובמרכזי נוער שכונתיים של העיר תל אביב. בנוסף לאלו הם פועלים במוקדים שונים של הקהילה הגאה: המנ"ש הגאה או קבוצות חברתיות של איגי, השתתפות בניית והדרכת הסמינרים באיגי ולקיחת חלק פעיל בתפעול אתר האינטרנט של הארגון. כמו כן, השינשינים גם פעמים רבות אמונים על האירועים והמפעלים של הארגון.

החל משנת תשע"ו ישנה קומונה של איגי גם בפריפריה, בקיבוץ רוחמה. השינשינים ברוחמה עובדים בקריית החינוך שער הנגב ובבתי הילדים ברוחמה ובדורות. כמו כן, הם לוקחים חלק במספר פעילויות מועצתיות. השינשינים ברוחמה לוקחים גם חלק באותן משימות בארגון כמו השינשינים בתל אביב, מלבד העובדה שהשינשינים ברוחמה מפעילים גם קבוצה של איגי בשדרות ולא בתל אביב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Erhard, R. L., & Ben-Ami, E. (2016). The Schooling Experience of Lesbian, Gay, and Bisexual Youth in Israel: Falling Below and Rising Above as a Matter of Social Ecology. Journal of Homosexuality, 63(2), 227-193. doi: 10.1080/00918369.2015.1083778. https://rm.coe.int/1680493dcd

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גאווה קיבוצית - עופר נוימן נבחר למנכ"ל החדש של איגי, ‏התנועה הקיבוצית‏, 4 במרץ 2019
 2. ^ יהלי מורן זליקוביץ', נוער גאה במחויבות אישית: "שנים של הומופוביה", באתר ynet, 8 במרץ 2010
 3. ^ המשולש המגדרי, לפי התאוריה הקווירית, "המשולש המגדרי" הוא התייחסות לשלושת המושגים "מין ביולוגי", "מגדר", ו"נטייה מינית", כאל שלוש צלעות במשולש חברתי כפוי, וכדרך ה"לגיטימית" היחידה, אף על פי שלמעשה ייתכנו שילובים שונים אחרים. במילים אחרות: החברה מצפה מאדם שבמגדרו הוא זכר, להיות "גברי" בלבד ולא "נשי", ולהימשך מבחינה ארוטית לנשים בלבד, (ולהפך כשמדובר באדם שבמגדרו הוא נקבה)
 4. ^ נטייה מינית ומתבגרים. מאת קרן קפלן ואורן קפלן - מתוך אתר psychologia.co.il
 5. ^ איגי דתי – קבוצות הנוער והצעירים באתר חברותא - הומואים דתיים