איגנץ פון זייפריד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איגנץ פון זייפרט, ליטוגרפיה של יוזף קריהובר

איגנץ פון זייפרידגרמנית: Ignaz Xaver Ritter von Seyfried, ‏15 באוגוסט 1776 - 27 באוגוסט 1841) היה מוזיקאי, מנצח ומלחין אוסטרי.

פון זייפרט נולד בווינה. לפי דברים בכתב ידו בזכרונותיו,[1] היה תלמיד הן של מוצרט והן של אלברכטסברגר. אחרי מות אלברכטסברגר הוציא לאור את מכלול כתביו. בין תלמידיו היו פרנץ פון סופה, היינריך וילהלם ארנסט ואדוארד מרקסן.

קריירת הניצוח שלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנעוריו שימש זייפריד עוזר מנצח בלהקת האופרה של עמנואל שיקאנדר בתיאטרון על הווידן בווינה. הוא היה למנהל מוזיקלי ב-1797 וכיהן בתיאטרון בבניינו החדש, התיאטר אן דר וין עד 1826.[2]בזכרונותיו הוא מספר על ההפקה הראשונה, בחסות שיקאנדר, של חליל הקסם של מוצרט, ומביא אנקדוטה מעניינת הקשורה במות המלחין כמה שבועות לאחר מכן.[3]

בשנת 1805 ניצח פון זייפריד על הצגת הבכורה של הגרסה המקורית של פידליו מאת בטהובן.

קריירת ההלחנה שלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על יצירותיו המוזיקליות אומר "מילון גרוב למוזיקה ומוזיקאים": "רב-צדדיותו הקנתה לו מקום יחיד במינו בחיי המוזיקה של וינה; עם זאת, אין כמעט דבר במוזיקה שלו המצטיין במקוריות אמיתית או בייחוד של ממש."

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Deutsch, Otto Erich (1965) Mozart: A Documentary Biography. Stanford, CA: Stanford University Press.
  • Grove Dictionary of Music and Musicians, online edition. Copyright 2008 by Oxford University Press. Article "Ignaz Seyfried", written by Peter Branscombe.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ David J. Buch, "Three posthumous Reports concerning Mozart in his late Viennese Years", Eighteenth-Century Music 2/1, (Cambridge University Press, 2005), 127.
  2. ^ Grove
  3. ^ Excerpts from the memoirs as they concern Mozart are given in Deutsch 1965.