איגנצי מושצ'יצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איגנצי מושצ'יצקי
Ignacy Mościcki
Ignacy Moscicki.jpg
איגנצי מושצ'יצקי
מדינה פוליןפולין  פולין
תאריך לידה 1867
מקום לידה פלוצק
תאריך פטירה 1946 (בגיל 79 בערך)
מקום פטירה ורסואה
מקום קבורה קתדרלת יוחנן הקדוש
נשיא פולין
תקופת כהונה 19261939 (כ־13 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

איגנצי מושצ'יצקיפולנית: Ignacy Mościcki;‏ 1 בדצמבר 18672 באוקטובר 1946) – פוליטיקאי וכימאי פולני. נשיא פולין בתקופת משטר הסנאציה בזמן הרפובליקה הפולנית השנייה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושצ'יצקי נולד בעיירה בצפון פולין, ולאחר שהשלים את חוק לימודיו בוורשה למד כימיה במכון הפוליטכני בריגה ושם הצטרף לתנועת מחתרת שמאלית בשם "תנועת הפרולטריון".

עם סיום לימודי הכימיה שב לוורשה, אך שם הוטרד בידי המשטרה החשאית של שלטון הצאר, אשר שלט בחלקים נרחבים של פולין, ואולץ להגר בשנת 1892 ללונדון. ב1896 הוצעה לו משרת אסיסטנט באוניברסיטת אלברט-לודוויג בפרייבורג, ובמהלך שהותו שם רשם פטנט על ייצור תעשייתי מהיר של חומצה חנקתית. ב-1912 שב לפולין והשתקע בלבוב שם קיבל את משרת היושב ראש של המחלקה לכימיה במכון הפוליטכני. ב-1925 נבחר לרקטור המכון הפוליטכני, אך עבר לוורשה והמשיך את מחקריו במכון הפוליטכני בוורשה.

בשנת 1926 תפס את השלטון בפולין הגנרל יוזף פילסודסקי, שעמד בראש תנועה הקרויה סנאציה ("הבראה"), שהטיפה נגד השחיתות שפשתה במנגנון הפרלמנטרי בפולין. ב-1 ביוני 1926 נבחר מושצ'יצקי לנשיא פולין, כפי הנראה בשל היותו ידיד של פילסודסקי מן התקופה בה שניהם תמכו בתנועות סוציאליסטיות במחתרת. לאחר מותו של פילסודסקי הייתה למושצ'יצקי השפעה ממתנת בפוליטיקה הפולנית, והוא היה ממתנגדי מדיניותו של שר ההגנה הימני, המרשל אדוורד רידז-שמיגלי. בשלב זה שלט במדינה טריאומווירט המורכב ממושצ'יצקי, רידז-שמיגלי, ושר החוץ, הקולונל יוזף בק. השלושה ניהלו אל מול גרמניה ואל מול שכנותיה האחרות של פולין מדיניות כוחנית, והלכו ואיבדו את תמיכת העם הפולני, תוך שפלגים מתנועת ה"סנאציה" הולכים ומקבלים גוון פאשיסטי.

בספטמבר 1939 נכבשה פולין על ידי גרמניה וברית המועצות אשר הסכימו בהסכם ריבנטרופ מולוטוב על חלוקתה של פולין ביניהן.

ב-17 בספטמבר 1939 חתם מושצ'יצקי, אשר שהה בעיירה קוסוב ליד גבולה הדרומי של פולין, על צו המעביר את השלטון לידי ולדיסלב רצקייביץ', יושב ראש הסנאט הפולני. צו זה ניתן בהתאם לסעיף 24 לחוקת הרפובליקה הקובע:

"במקרה מלחמה תוארך כהונת הנשיא עד שלושה חודשים לאחר השגת השלום. אם תופסק כהונת הנשיא לפני השגת השלום, ימנה נשיא הרפובליקה את יורשו, בצו מיוחד שיפורסם בעיתון הרשמי. כהונת יורשו של הנשיא, אשר ימונה בדרך זו, תחדל שלושה חודשים לאחר השגת השלום.".

רצקייביץ', אשר כבר שהה בפריז, נשבע אמונים על פי החוקה בשגרירות הפולנית, והפך לנשיא הרפובליקה הפולנית. או אז מינה את הגנרל ולדיסלב שיקורסקי למפקד הכוחות המזוינים הפולניים ולראש ממשלה. וכך נשמרה רציפות המדינה הפולנית במעבר מממשלת ה"סנאציה" שלאחר פילסודסקי, שישבה על אדמת פולין, אל הממשלה הפולנית הגולה אשר ישבה בפריז ולאחר מכן בלונדון. לאחר מכן נמלט מושצ'יצקי לרומניה, ונעצר שם. בדצמבר 1939 שוחרר ממאסרו והורשה להתגורר בז'נבה, שם מת ב-2 באוקטובר 1946.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]