לדלג לתוכן

איוואנוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

איוואנוב, איוונוב, איבנוב או איונוב (רוסית: Иванов, בולגרית: Ивано́в, אוקראינית: Іванов) הוא שם משפחה רוסי, בולגרי, סרבי, קרואטי וצפון-מקדוני ואחד השמות הנפוצים ביותר ברוסיה, בבולגריה ובמקדוניה הצפונית.

שם משפחה זה נובע מן השם הפרטי "איוואן"\"איבן" (Иван) (הנגזר מהשם העברי יוחנן) והסיומת "וב" (ов) – המציינת "של" או "בן של", ומשום כך: "איוואנוב" פירושו- "הבן של איוואן".

גרסה נשית לשם משפחה זה הנה: איוואנובה – Ивано́ва) Иванова ; איוונובה, איבנובה וכו') והיא נובעת מן השם "איוואנוב" והסיומת הנקבית "ה" שנהוגה להתווסף לשם המשפחה של האישה, בברית המועצות לשעבר, בעיקר ברוסיה וכן בבולגריה.

גרסה אחרת הן איוואנוף – שהוא היה תעתיק צרפתי נפוץ של "איוואנוב" . ברוסית, בולגרית, מקדונית ובעוד שפות סלאביות אחרות כמו אוקראינית, קרואטית וסרבית קיימים גם שמות משפחה אחרים שמקורם בשם הפרטי איוואן – ביניהם – איוואנוביץ', איוואנובסקי, איוואננקו, איוואניוק, איוואנקוב, איוואניצקי וכו'.

בשפה הבולגרית איוואנוב/ה אינו רק שם משפחה אלא גם שם אמצעי המציין את שם האב של האדם – מקביל לאיוואנוביץ'/איוואנובנה ברוסית כך למשל בשם הכדורגלן הבולגרי דימיטאר איבנוב ברבאטוב. לפי שם אמצעי זה יודעים ששם אביו הוא איוואן.


האם התכוונתם ל...

אישים בעלי שם זה

איוואנוב

Иванов

איבנוב

Иванов

איבנובה

Иванова

איבנוביץ'

Иванович

איוואנוביץ'

איוואנוף

Иваноф

איוואנובסקי\איבנובסקי

Ивановский

וריאציות נוספות

מקומות

אחר